Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

Educatie plastica - Culorile toamnei - CLASA: a VI-a

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Semiotica si importanta ei pentru metodologia didactica
Cum sa devi un parinte mai bun - Disciplina
Evaluarea prin metodele cercetarii pedagogice
PROIECT DIDACTIC chimie CLASA: a VII-a REACTII CHIMICE
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA CLASA: a IX-a limba si literatura romana
Componentele principale ale procesului de invatamant
Metode si tehnici de formare
PROIECTAREA UNEI UNITATI DE INVATARE STIINTE ALE NATURIII
Sunt acceptati copiii autisti in gradinita ?
Functiile metodelor de invatamant

TERMENI importanti pentru acest document

: modalitati de suprapunere grafica : : culorile toamnei educatie plastica : definiti suprapunerea grafica :

OBIECTUL: Educatie plastica

CLASA: a VI-a

SUBIECTUL LECTIEI: Dominanta cromatica

SUBIECTUL APLICATIV: Culorile toamnei

TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE: cognitive:

O1-sa defineasca gama cromatica

O2-sa distinga diferite tipuri de game cromatice

O3-sa defineasca dominanta cromatica

Psiho-motorii:

O4-sa realizeze o compozitie plastica folosind dominanta cromatica

Cognitive:

O5-sa formuleze modalitatile de suprapunere grafica

Afective:

O6-sa-si dezvolte gustul estetic

METODE DE INVATAMANT: de predare-asimilare:

-observatia, explicatia, conversatia, demonstratia

De evaluare:

-de verificare: verificarea orala curenta

-de apreciere: apreciere verbala

MIJLOACE DE INVATAMANT: reproduceri din albume de arta si din manual

BIBLIOGRAFIE:

·        „Educatie plastica”, cls. A VI-a, de Victor Dima, Ed. TEORA, 2000

·        „Metodica predarii desenului la clasele V-X”, de A. Tohaneanu si M. Ilioaia, 1971

·        „Nicolae Darascu”, album de arta, Ed. MERIDIANE, 1987

MOMENTELE LECTIEI

OB.

CONTINUTUL ESENTIAL

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1.Moment organizatoric

-noteaza absentele

-observatii

-se pregatesc pentru lectie

2.Reactualizarea continutului predat anterior

O5

Modalitati de suprapunere grafica:

-stampila

-colajul

-sablonul

-reactualizeaza modalitatile de suprapunere grafica

-verifica subiectul aplicativ

-fixeaza cateva lucrari pentru analiza

-face referire la culoarea dominanta si culorile folosite

-raspund intrebarilor propuse de catre profesor

-analizeaza lucrarile din punctul de vedere al modului de suprapunere

-deduc dominanta cromatica din culorile folosite

3.Predarea noilor cunostinte

O1

O2

O3

Gama cromatica:

-definitie

-clasificare

Dominanta cromatica:

-definitie

-propune observarea imaginilor din manual, pag. 22, fig., 3.2, 3.3

-Cum au fost obtinute aceste culori?

-concluzioneaza:

-Gamele cromatice se obtin prin amestecuri fizice.

-propune observarea imaginilor:

„Cartier la Venetia”, fig. 58

„Case la Balcic”, fig. 72

„Strada din Balcic”, fig. 73

-Din albumul de arta „N. Darascu”, 1883-1959

-propune un set de intrebari:

-culorile folosite

-dominanta obtinuta

-expresivitatea culorilor folosite

-disting culorile din imagini

-noteaza definitia

--… prin combinare, prin tulburarea tentelor pure cu alb si negru, prin amestec cu tenta complementara, prin nuantare.

-noteaza pe caiete

-observa imaginile

-deduc culorile folosite

-deduc definitia Gamei cromatice

-deduc definitia Dominantei cromatice

-sintetizeaza obtinerea gamelor cromatice

-formuleaza impresia creata de culori

4.Etapa de creatie si de formare de priceperi si deprinderi

O4

Culorile toamnei:

-compozitie realizata intr-o gama calda

-propune gama ce trebuie realizata prin amestecul dintre culorile primare

-noteaza in caiete

-formuleaza intrebari

5.Fixarea cunostintelor noi

O1

O2

O3

Gama cromatica

Dominanta cromatica

-trece in revista cunostintele si deprinderile noi

-fixeaza doua sau trei lucrari

-propune observarea lor tinand cont de gama folosita si dominanta obtinuta; asezarea in pagina; tratarea picturala a suprafetei; gradul de finalizare

-reactualizeaza cunostintele noi

-observa si comenteaza lucrarile

-propun diferite note

6.Incheierea lectiei

Propuneri pentru continuarea temei

-noteaza lucrarile

-evidentiaza elevii care au colaborat in cadrul orei

-propune continuarea lucrarii in ora viitoare

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 841
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved