Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Educatie muzicala - Organizari sonore tonale (Tonalitati majore si minore)

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Data:

Scoala:LICEUL PEDAGOGIC "I.VULCAN" ORADEA



Clasa:a VII-a

Profesor:

Obiectul:Educatie muzicala

Unitatea de invatare:Deprinderi melodice

Subiectul:Organizari sonore tonale (Tonalitati majore si minore)

Mijloace de realizare:

-cantecul

-auditia

-jocul muzical

Tipul lectiei:de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

Obiective de referinta:

-sa interpreteze vocal cantece de diferite tipuri si genuri;

-sa diferentieze in auditie caracterul major sau minor al tonalitatilor;

-sa utilizeze diferite procedee armonico-polifonice.

Obiective operationale:

O -sa reconstituie si sa rezolve correct si constient exercitiile muzicale;

O -sa recunoasca cantecele studiate anterior si sa le interpreteze nuantat,expresiv,potrivit continutului de idei;

O -sa identifice caracterul major sau minor al lucrarilor muzicale audiate;

O -sa creeze fragmente ritmico-melodice de tip intrebare-raspuns in tonalitatile invatate.

Metode si procedee:

M -exercitiul

M -conversatia

M -explicatia

M -problematizarea

M -cantarea in variante

M -audierea

M -jocul muzical

Mijloace didactice:

-planse cu exercitii muzicale (m1)

-planse cu partiturile cantecelor (m2)

-instrumente de percutie:toba(m3)

-instrumente muzicale cu acompaniament:chitara (m4)

-C.D. player (m5)

-C.D.,casete audio (m6)

-aritmogrif (m7)

-cartonase cu titlurile lucrarilor muzicale (m8)

Tipuri de invatare:

-perceptiva

-prin identificare

-prin repetitie

-cognitiva

-afectiva

-prin descoperire

Bibliografie:

1.Arborele lumii

2.Catarig, L., 2000 - Cantece de sarbatoare, Colectia "Didactica" , Ed. Emia, Deva,p.11.

Nr.

crt

Secventele Lectiei

OB

M

m

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

I

ACTIVITATI INTRODUCTIVE

a)organizatorice

b)muzicale

O1

M1

M3

M4

M7

m1

Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei in ordinea folosirii lor.

Se creeaza atmosfera adecvata lucrului.

Exercitii ritmico-melodice.

Se cere ordonarea logica a planselor reprezentand fragmentele exercitiilor muzicale,in vederea reconstituirii acestora.Se propune reconstituirea celor doua exercitii simultan,contra cronometru.

Se cere rezolvarea corecta, constienta a exercitiilor reconstituite.

Exercitii armonice:

Se propune intonarea exercitiilor anterioare in varianta armonizata.

Observa elementele de limbaj muzical caracteristice fiecarui exercitiu.Reconstituie exercitiile,lucrand pe doua grupe.

Analizand exercitiile precizand masura,valorile de note si semnele muzicale,tonalitatea; citesc ritmic pronuntand denumirile notelor;solfegiaza tactand.

Citesc vocea secunda;

Intoneaza exercitiile la doua voci.

II

PREZENTAREA MATERIALULUI STIMUL

M4

M3

M7

m7

Se propune rezolvarea unui aritmogrif a carui solutie pe verticala a-b este tema lectiei.

Rezolva aritmogriful.



a

SEMITON 1

SOL 2

TONICA 3

TERTA 4

BEMOL 5

DIEZ 6

ACOMPANIAMENT 7

BECAR 8

SUNETE 9

ALTERATIE 10

b

  1. Se gaseste in treptele III-IV , VII-VIII intr-o

tonalitate majora.

  1. Tonica gamei Sol major.
  2. Da numele tonalitatii.
  3. Intervalul characteristic al unei tonalitati.
  4. Modifica inaltimea sunetului in sens

descendent cu un semiton

  1. Modifica inaltimea sunetului in sens ascendant

cu un semiton.

7. In exercitiile rezolvate, vocea a II-a are rol de.

8. Anuleaza efectul diezului si bemolului.

9. Melodia este rezultatul inlantuirii mai multor.

10. Diezul, bemolul si becarul sunt semen de.

III

DIRIJAREA ACTIVITATII DE RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR

O2

O3

M1

M2

M4

M5

M6

M7

m8

m3

m4

m5

m6

Se propune un joc de asociere asociere a cantecelor, respectiv a lucrarilor audiate,cu tonalitatea corespunzatoare.Numele tonalitatii majore si minore studiate vor fi scrise pe tabla.

Se propune rezolvarea urmatoarelor sarcini de lucru:

a) Recunoasteti fragmentul audiat.Precizati tonalitatea si caracterul lucrarii.

b) Gasiti cartonasul-pereche pentru tonalitatea mi minor. Interpretati cantecul in canon:Jimba, jimba.

c) Recunoasteti lucrarea muzicala dupa ritm; interpretati fragmentul.

d) Selectati pentru auditie lucrarea scrisa in Fa major.

e) Descifrati fragmentul ritmico-melodic si recunoasteti cantecul.

f) Numiti compozitorul dupa informatiile prezentate

Enumerati cateva compozitii ale acestuia si selectati o lucrare scrisa in Sol major.

g) Atasati tonalitatii re minor exemplele muzicale corespunzatoare.

Elevii ataseaza de o parte si de alta cartonase continand titlul lucrarilor musicale interpretate de ei si al celor audiate.

Cartonasul cu titlul F. Mendelssohn-Batholdy, Concert pentru vioara si orchestra in mi minor va fi atasat tonalitatii corespunzatoare.

Ataseaza cartonasul pereche.Interpreteaza cantecul in canon, cu acompaniament ritmic.

Selecteaza cartonasul cu titlul:G. Bizet,Carmen-Aria toreadorului si il ataseaza tonalitatii Fa major. Interpreteaza fragmentul studiat.

Ataseaza cartonasul corespunzator;audiaza lucrarea.

Analizeaza fragmentul de pe plansa,solfegiaza tactand,recunosc cantecul El ciodo . Interpreteaza in canon,cu acompaniament.

Recunosc compozitorul,dau exemple de lucrari cunoscute,selecteaza cartonasul cu titlul: W.A.Mozart, Mica serenada si il ataseaza tonalitatii Sol major, audiaza partea I din lucrare.

Rezolva sarcina de lucru.

Interpreteaza cantecul Toamna cea bogata canta de Lucia Catarig.

Audiaza lucrarea Arleziana de G.Bizet.

V

OBTINEREA PERFORMANTEI

O4

M4

M3

M1

m1

Se cere elevilor sa creeze un raspuns muzical pentru intrebarea de la exercitiul armonic nr.1 in Sol major.

Creeaza un posibil raspuns muzical pentru intrebarea muzicala.

Intoneaza fragmentul creat.

VI

EVALUARAEA

Se apreciaza verbal si prin note activitatea elevilor.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3812
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved