Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Educatie muzicala

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
CURRICULUM SCOLAR pentru SCOALA DE ARTE SI MESERII Calificarea: Mecanic auto
PROIECT DE LECTIE - Costuri, Venituri, Rentabilitate - Clasa: a-IX -a
PLANIFICARE CALENDARISTICA Biologie Clasa: a V-a
CARACTERISTICI PSIHOLOGICE ALE PRESCOLARULUI DEFICIENT DE AUZ
Semiotica si importanta ei pentru metodologia didactica
PROIECT DIDACTIC - “D-l Goe…”‘de I.L.Caragiale. Caracterizarea personajului
PLANIFICARE PE SEMESTRUL I LA GRADINITA - Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
PROBA DE EVALUARE LIMBA ROMANA
PROIECTAREA ACTIVITATII DIDACTICE CLASA : a X-a Economia intreprinderii
PORTOFOLIUL INVATATORULUI

TERMENI importanti pentru acest document

proiect educatie muzicala auditii gradinita : : m6 clasa ix mecanic auto : proiect de activitate educatie muzicala clasa a Va : proiect didactic muzica gradinita :

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Data:

Scoala:LICEUL PEDAGOGIC “I.VULCAN” ORADEA

Clasa:a VIII-a

Profesor:

Obiectul:Educatie muzicala

Unitatea de invatare:Deprinderi de interpretare

Subiectul:

Mijloace de realizare:

-jocul muzical

-auditia

           

Tipul lectiei:de evaluare

Obiective de referinta:

            -sa recunoasca lucrari muzicale reprezentative din creatia universala;

            -sa diferentieze caracteristicile genurilor muzicale;

            -sa emita judecati de valoare.

Obiective operationale:

O1-sa recunoasca lucrarile audiate;

O2-sa enumere trasaturile caracteristice ale genurilor invatate;

O3-sa intoneze temele principale din lucrarile studiate;

O4-sa emita judecati de valoare referitoare la raspunsurile colegilor.

Metode si procedee:

M1- problematizarea

M2-conversatia

M3- explicatia

M4- auditia

M5-cantarea

M6-jocul didactic

Mijloace didactice:

            -C.D. player (m1)

            -C.D.,casete audio (m2)

            -fise de concurs,cartonase cu note (m3)
            -diplome (m4)

Tipuri de invatare:

            -prin identificare

            -perceptiva

            -prin descoperire

            -discriminatorie

            -afectiva

Nr.

crt.

Secventele lectiei

OB

M

m

Activitatea profesorului

Activitatea

elevilor

I

ACTIVITATI INTRODUCTIVE

a) Organizatorice

Se distribuie rolurile in cadrul colectivului de elevi,anuntand ca lectia se va desfasura sub forma unui joc-concurs.

Isi ocupa locurile asa cum au fost organizate de profesor.

II

PREZENTAREA MATERIALULUI STIMUL

Se motiveaza necesitatea desfasurarii activitatii de evaluare.

Se prezinta continutul tematic ce urmeaza a fi evaluat.

III

DIRIJAREA ACTIVITATII DE EVALUARE

O1

O2

O3

O4

M1

M2

M3

M4

M5

M6

m1

m2

m3

m4

Se prezinta echipele formate din cate patru elevi,membrii jurului si “jurnalistii”.Se precizeaza atributiile fiecarui elev:

-juriul trebuie sa acorde note cuprinse intre 7 si 10,in functie de corectitudinea si complexitatea raspunsurilor, in mod obiectiv.

-jurnalistii trebuie sa formuleze intrebari pentru realizarea unui reportaj cu echipa castigatoare la finalul activitatii.

-concurentii trebuie sa rezolve corect probele, colaborand in cadrul echipei, folosind foi de concurs.

Proba I

Alegeti varianta corecta de raspuns:

1.Sonata este:

a)un ritm

b)un gen muzical

c)numele unui compozitor

d)un instrument muzical

2.Parintele liderului este:

a)Wolfgang A.Mozart

b)L.van Beethoven

c)R.Schumann

d)F.Schubert

3.Simfonia clasica are:

a)6 parti

b)3 parti

c)4 parti

d)2 parti

Proba a II-a

Recunoasteti lucrarea.

Proba a III-a

Extrageti un biletel pe care veti gasi denumirea unui gen muzical. Precizati trei trasaturi caracteristice ale acestui gen.

Proba a IV-a

Extrageti un biletel pe care veti gasi titlul si compozitorul unei lucrari muzicale.Intonati tema principala a acestei lucrari.

Proba a V-a

L.van Beethoven, F. Schubert, R.Schumann,

J.Brahms sunt reprezentantii genului muzical…

Proba a VI-a

Recunoasteti genul muzical dupa auditie:

1.W.A.Mozart

-Concert pentru pian si orchestra nr.26,partea a II-a Larghetto

2.F.Schubert

-Teiul

3.P.I.Ceaikovsky

-Simfonia a IV-a Patetica

Se calculeaza dupa fiecare proba punctajul realizat de fiecare echipa,iar in final punctajul total.

Se compara rezultatele,se realizeaza ierarhizarea.

Recepteaza sarcinile ce trebuie rezolvate pe parcursul concursului.

Juriul acorda notele la finalul fiecarei probe.

Analizeaza variantele, gasesc raspunsul corect.

b)

d)

c)

Audiaza cu atentie, recunosc lucrarile:

1.F.Shubert-Ave Maria

2.G.Gerswin-Rapsodia albastra.

3.L.van Beethoven- Sonata lunii

Extrag biletul,citesc denumirea genului muzical,stabilesc in scris trasaturile caracteristice.

Extrah biletul,citesc titlul si compozitorul lucrarii, intoneaza tema principala.

Gasesc raspunsul corect:

lied.

1.Concert

2.Lied

3.Simfonie

Presedintele juriului premiaza echipele.

IV

INCHEIEREA ACTIVITATII

O4

M2

Se invita jurnalistii sa realizeze reportaje cu echipa castigatoare

Se evalueaza verbal si prin note intreaga activitate a elevilor.

Vor adresa intrebari referitoare la modul de desfasurare a concursului, dificultarea probelor, modul in care s-au pregatit pentru concurs, intrebari pe care le-au gandit pe parcursul lectiei.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1078
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved