Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

PROIECT DE ACTIVITATE Limba engleza - WHERE IS FELIX,THE CAT?

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Proiect didactic CLASA: a II-a A - Activitati cu materiale – hartia „ Puisori din figuri geometrice”
Descrierea domeniilor de activitate profesionala
Functiile si formele evaluarii – perspectiva didactica
PROIECT DE LECTIE Educatie muzicala - Cantecul „Ursuletul Martinica” de A. M. Ionescu
PROIECT DIDACTIC chimie CLASA: a VII-a REACTII CHIMICE
PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana - „Stejarul din Borzesti” dupa Eusebiu Camilar
VIZITA GEOGRAFICA
PROIECTAREA UNITATII DE INVATARE BASCHET - Clasa a IX-a
Relatia Psihologiei educatiei cu alte stiinte socioumane
PROIECT DIDACTIC Educatie Plastica - Posibilitati de amestec fizic al culorilor

   

          PROIECT  DE ACTIVITATE                            



DATA

GRUP MARE PREGATITOARE

GRADINITA cu program normal nr.2

„Dumbrava Minunata”,CARACAL.

EDUCATORE 

ARIA CURRICULARA-OPTIONAL

CATEGORIA ACTIVITATI-   Limbi moderne-Limba engleza

TEMA ACTIVITATII-WHERE IS FELIX,THE CAT?

TIPUL ACTIVITATII-             comunicare-insusire de noi cunostinte

MIJLOC DE REALITARE-     convorbire dupa ilustratii.

NIVELUL EXPERENTIAL

 AL PRESCOLARILOR:         copii au suficiente cunostinte pentru buna

                                                  desfasurare  a activitatii.

OBIECTIVE CADRU:              * Insusirea corecta a sunetelor din limba

                                                   engleza.

                                              

* Identificarea elementelor din mediul familiar.

* Imbogatirea vocabularului  cu ajutorul poeziilor

   si a cantecelor.

*Stimularea interesului pentru o alta cultura si civilizatie.

OBIECTIVE  DE REFERINTA:     -sa-si insuseasca in mod constant noi cuvinte ,

                                                           expresii,constructii gramaticale.

                                                         -sa se familiarizeze cu unele reguli gramaticale

                                                           ale limbii engleze.

OBIECTIVE DE REFERINTA:    

                   ¤ COGNITIVE:             - O 1-sa-si insuseasca in mod corect cuvintele care

                                                                  denumesc pozitii spatiale,prepozitii-in, under,

                                                                  on ,up,down ,behind,near,in front of:

                                                                  culori: red, blue,green,yellow,pink,orange.

                                                          -O 2-sa se familiarizeze cu topica engleza:

                                                                  adjectiv-substantiv: „red hat”.

                                                          -O 3-sa  identifice obiectele din spatiul  familiar.

                   ¤ PSIHOMOTORII       -O 4-sa raspunda motric la cerintele cantecelor si 

                                                                  poeziilor:

                  ¤ AFECTIVE                  -O 5- sa manifeste interes pentru studiul limbilor

                                                                    moderne.

METODE SI PROCEDEE                    -asocierea imaginilor cu cuvantul,demonstratia ,

                                                                 explicatia,exercitiul.

SRATEGII DIDACTICE                      - euristice.

FORME DE ORGANIZARE           -frontala,individuala.

MATERIAL DIDACTIC                 -jetoane cu imagini  ale unui pisic in diferite pozi-

                                                           tii spatiale fata de o palarie;imagini cu un soricel  

                                                           in pozitii spatiale diferite.

                                                         -jucarii diferite ,asezate in sala de clasa.

                                                         

DURATA                                        30- 35 min.

BIBLIOGRAFIE:                           1 V.FIRIMITA-R.CASAPU-.BASIC ENGLISH FOR

                                                           CHILDREN—Editura Garamond 2003 .

                                                            BUCURESTI.

                                                       2   LAVINIA  DELEAN-IOSIF DELEAN-    

                                                          .BABY STEP IN ENGLISH OPTIONAL,

                                                              Editura Corvin BUCURESTI ,2004.

                                                       3.TISCOVISCHI IRINA –RHYMES  FOR

                                                          NURSERY SCHOOL.Editura Aramis-

                                                           BUCURESTI -2002

                                                       4.OANA MACHIDONSCHI-PLAY AND LEARN

                                                          ENGLISH-Editura Aramis BUCURESTI- 2006.

                                                       5.NICOLAE IRVING-LEARN ENGLISH-Editura

                                                          Aqvila BUCURESTI- 1997.

                                                      6.LELIAN DELDEGAN-LIMBA ENGLEZA

                                                         PENTRU PRESCOLARI,ELEVI SI PROFESORI-

                                                         Editura CORVIN ,DEVA 2003

                                    DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul

didactic

Evaluare

Continutul stiintific

Strategii

didactice

Moment organizatoric 

Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea in conditii optime a activitatii-

-aerisirea salii de grupa;

-aranjarea scaunelelor in semicerc;

-pregatirea materilalelor-planse,supotr pentru planse.

-amenajarea jucariilor in sala de grupa,la loc vizibil.

Intrarea copiilor in sala de grupa se face pe „Hello song”

„Hello,hello,

Is so nice to say

Hello,hello,

And have a nice day.




Captarea atentiei            

pp

Prezint copiilor musafirii si motivul vizitei doamnelor educatoare in gradinita noastra.

Good morning,ladies!

Anuntarea temei

Prezint sumar obiectivele activitatii:

Asazi vom invata sa spunem unde sunt asezate unele fiinte sau lucruri-adica sus-up,jos-down,in fata-in front of,pe-on –in –in ,sub-under,etc.Activitatea noastra se numeste”WHERE IS FELIX,THE CAT”

Reactualizarea

cunostintelor.

What is this? –Ce este acesta?

This is a doll.-Aceasta este o papusa.

What colour is the dress ?. Ce cuolare are rochita ?The dress is green.

Solicit copiilor sa spuna culorile obiectelor de imbracaminte pe care le poarta,sau in care sunt imbracate jucariile din sala de grupa.

Tell me a poem about colours.-Spune-mi o poezie despre culori.

          Seasons

Spring is green,

Summer is bright,

Autum is yellow,

Winter is whait

Conversatia.

Dirijarea invatarii

This is Felix,the cat. It is playng with the hat.

Acesta este Felix ,motanul.El se joaca cu palaria.

This is Micky,the mouse.The mouse wants  to eat cheesse.Acesta este Micky,soricelul.El vrea sa manance branza.

Arat prima plansa: Where is felix ,the cat?

Unde este Felix ,motanul?

El este in palarie.

It is IN the hat.-cer copiilor sa repete propozitia.

What colour is the hat?-Ce culoare are palaria?

It is a red hat.

Where is Micky ,the mouse ?-Unde este

Micki soricelul?

-Este in bucata de branza.It is IN the cheesse.

Unde este motanul Felix?

Where is Felix,the cat?

Este langa palarie.

It is near the hat.

Ce culoare are palaria?

What colour is the hat?

Este o palarie galbena.

It is a yellow hat.

Aratati-mi ceva galben in sala de grupa.

Show me samething yellow in our class room.

That is a yellow car.

Se prezinta si celelalte planse

Se solicita copiilor sa interpreteze un cantec despre culorile invatate

RAINBOW SONG

Red and yellow and pink and green

Purple,and orange and blue

I can sing a rainbow

Sing a rainbow

Sing a rainbow too.

Explicatia

Conversatia

Se apreciaza fiecare raspuns

Fixarea

temei

Cer copiilor sa atrate imaginea cu Micky ,the mouse ,indicandu-le pozitia spatiala:

up-sus,behind-in spate,under-sub,near-langa,on-pe.

Conversatia,

Explicatia.

Se evalueaza fiecare raspuns in parte.

Incheierea

Activitatii.

Solicit copiilor sa recite cateva din poeziile invatate  si sa interpreteze un cantec.

One,one,one,

This is the sun

Two,two,two,

That is a shoe.

Three,three,three,

This is a tree.

Four,four,four,

That is a door.

               ONE,TWO

     One,two,

     My pen is blue

    His shoes are light

    Her  doll is small

    Our friend is tall,

    Your car is long,

   And that  ’s their song!

                 My classroom

Up is the ceiling

Down is the flour

Here is the window

There is the door.

Iesirea din sala de grupa se va face  fie pe reluarea primei strofe din cantec fie printr-un alt cantec-GOOD BYE SONG

Good bye,good bye

I don ’t like to say

Good bye.good bye,

And have a nice day.

Musafirii nostri pot aprecia interpretarea copiilor prin aplauze.

Imagini folosite in timpul activitatii. 








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2120
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site