|
PROIECT DE ACTIVITATE - Limba si literatura romana, CLASA: a VIII-a , Dorinta – de Mihai Eminescu (receptarea unui text liric la prima vedere)
didactica pedagogie
+ Font mai mare | - Font mai mic
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 15 octombrie 2009
SCOALA: Colegiul National „Arany Janos”, Salonta
CLASA: a VIII-a C – sectia maghiara
PROFESORUL:
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Dorinta – de Mihai Eminescu
(receptarea unui text liric la prima vedere)
TIPUL LECTIEI: fixare si consolidare
COMPETENTE GENERALE:
- Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;
- Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje
orale in situatii de comunicare dialogata si monologata;
- Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in
scopuri diverse.
- Utlizarea corecta si adecvata a
limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENTE SPECIFICE:
|
-
sa incadreze textul in lirica eminesciana si sa explice
semnificatia titlului;
-
sa precizeze structura, tema si motivele poeziei;
-
sa evidentieze si sa explice mijloacele artistice care sustin temele si
motivele poeziei;
-
sa argumenteze apartenenta textului la genul liric;
-
sa evidentieze notiunile de versificatie.
|
METODE DIDACTICE: conversatia euristica,
exercitiul, analiza lexicala, demonstratia, munca pe grupe, prezentare power
point.
RESURSE UMANE: 19 de elevi
POTENTIAL:
6 - bine
9 - mediu
4 - slab
MATERIAL DIDACTIC SI BIBLIOGRAFIC: videoproiector,
flipchard, volumul, manualul, fisa de citate.
- Eminescu, Mihai, Poezii, 1986, Editura Minerva, Bucuresti;
- Chevalier, Jean, Gheerbrant,Alain,
Dictionar de simboluri,
vol. 2,3, Editura Artemis,
Bucuresti ;
- Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si
literaturii romane, 2003,
Casa Cartii de Stiinta,
Cluj-Napoca;
- Limba si
literatura romana, Manual pentru clasa a VIII-a, 2002, Alexandru Crisan, Sofia Dobra,
Florentina Samihaian, Editura Humanitas, Bucuresti;
- G. Calinescu, Istoria literaturii romane de la
origini pana in prezent, 1982, Editura Minerva,
Bucuresti;
- Pamfil, Alina, Limba
si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise,
2003, Editura Paralela 45, Bucuresti;
- Craciun, Corneliu, Metodica
predarii limbii si literaturii in gimnaziu si liceu, 2004, Editura Emia,
Deva;
- Toma, Ioana, Dinca, Ioana, Limba romana – Stilistica si compozitie (compediu/antologie/exercitii)
pentru elevii de
gimnaziu, liceu,profesori
si specialisti,
1998, Editura Niculescu, Bucuresti;
- ***Limba romana, Manual pentru clasa a VIII- a, 2004, Ed. Corint,
Bucuresti;
- Apetrei, Dorina, Boboc, Elena, Orientari in analiza textului epic,
liric si dramatic, 2005, Iasi, Petrodeva;
- Negoitescu, I., Poezia lui Mihai Eminescu,
1995, Editia. a IV-a, Cluj-Napoca, Editura
Dacia;
- Goia, Vistian, Didactica limbii si literaturii
romane pentru gimnaziu si liceu,
2002, Cluj-Napoca, Editura Dacia;
Desfasurarea lectiei:
|
Momentele lectiei
|
Activitatea
profesorului
|
Activitatea elevuului
|
Evaluare
|
|
Momentul organizatoric
2 min.
|
Notarea absentilor. Pregatirea pentru lectie.
|
Pregatirea pentru lectie.
|
|
|
Verificarea cunostintelor anterioare
8 min.
|
Lectia anterioara: Emotie de toamna,
de Nichita Stanescu.
In ce volum incadram textul liric Emotie de toamna?
Explicati semnificatia titlului poeziei!
Precizati
ideea de baza a textului!
Evidentiati mijloacele artistice care sustin
aceasta idée de baza a textului!
Prezinta structura textului!
Identificati marcile eului liric in text!
Manual: pag 15, ex 7
Se verifica tema de casa: Prezinta trasaturile
prozodice ale textului!
|
Emotie de
toamna face parte din volumul O
viziune a sentimentelor.
Titlul este o metafora ce exprima teama poetului
provocata de indepartarea iubitei. Substantivul “toamna” nu se refera la
anotimpul in sine, cat la starea sufleteasca a poetului, motiv pentru care
identificam in titlu o metafora.
Ideea de baza a textului e anuntata inca din
titlu si evidentiaza teama poetului fata de instrainarea iubitei.
Ideea poetica fundamentala e sustinuta de metafore
precum: inima – metafora a
sentimentelor poetului; umbra –
metafora a protectiei; aripile –
metafora a zborului, a inaltarii; ochi
strain – metafora a intrainarii.
enumeratii: “Suier luna si o
rasar si o prefac” – evidentiind puterea demiurgica a poetului. Epitete:
“aripi ascutite”, “ochi strain”.
Textul e structurat in doua strofe inegale,
reprezentand cele doua secvente ale textului:
in prima, poetul ii cere iubitei sa-l protejeze, fiindu-i teama de
instrainare, iar in cea de a doua, poetul devine o forta demiurgica capabila
sa prefaca intregul univers intr-o dragoste mare.
Un elev va identifica si exemplifica verbe si
pronume pers la persoana I si a II-a, adjective posesive la persoana a II-a,
verbul la imperative.
Cele doua strofe ale textului au un numar inegal
de versuri, masura variabila, rima primei strofe e pereche, iar in cea de a
doua strofa rima este incrucisata.
Elevii urmaresc si participa activ.
|
Activitate individuala
Activitate individuala si
frontala.
Activitate frontala
Activitate individuala
|
|
Captarea atentiei!
2 min
|
In vederea reactualizarii trasaturilor liricii
eminesciene, le voi prezenta elevilor in power point principalele coordonate!
|
|
|
|
Anuntarea noii lectii.
25 min
|
Pentru a fixa si consolida cunostintele
acumulate pana acum, vizavi de opera lirica, vom interpreta un text la prima
vedere din lirica eminesciana, evidentiind asemanarile si deosebirile dintre
acesta si un alt text studiat la clasa: Lacul.
Este vorba despre poezia Dorinta
Profesorul citeste expresiv textul, urmand apoi
ca un elev, dintre cei buni, sa reciteasca textul.
Dupa modelul celorlalte texte lirice analizate
la clasa, elevii vor stabili: semnificatia titlului, ideea poetica
fundamentala, mijloacele artistice, marcile lexico-gramaticale ale eului
liric, notiunile de versificatie.
Semnificatia titlului:
Care sunt temele poeziei?
Identificati motivele subordonate acestor doua
teme!
Elevii vor fi impartiti in 4 grupe, fiecare
avand cate o sarcina diferita, in functie de nivelul si capacitatile
elevilor.
Grupa 1. – are ca sarcina identificarea
structurii textului, numarul de strofe, de secvente, dar si nivelul prozodic.
Grupa 2. – va preciza elementele cadrului real
si pe cele ale cadrului imaginar. De asemenea va mentiona semnificatia verbelor
la conjunctiv sau viitor.
Grupa 3. – va identifica mijloacele artistice
care sustin temele si motivele poeziei!
Grupa 4. – va argumenta prezenta eului liric.
Timpul efectiv de munca independenta va fi de 15
minute.
|
Elevii noteaza in caiete noua lectie.
Elevii primesc pe fisa textul poeziei.
Un elev citeste textul expresiv, ceilalti
urmaresc.
Titlul poeziei se constituie dintr-un substantiv
derivat de la cuvantul de baza “dor” si sufixul “-inta” si sugereaza ideea de
baza a textului: iubirea se implineste in vis, la nivelul dorintei poetului.
Temele poeziei sunt cele specifice liricii
eminesciene: iubirea si natura.
Motive: codrul, florile de tei, comuniunea
omului cu natura, izvorul.
Grupa 1:
Textul e structurat in sase strofe cuprinzand
secventele:
-
chemarea iubitei
-
nerabdarea asteptarii
-
orientarea dorintei exclusiv spre viitor
-
iubirea ramane doar la stadiul de vis.
Nivelul prozodic: se
remarca structura clasica a catrenelor. In fiecare catren exista o singura
pereche de rime, incat versurile pot fi percepute si ca distihuri ample de 15
silabe. Asadar rima este imperfecta. Masura de 7-8 silabe, iar ritmul
trohaic.
Grupa 2:
Elementele cadrului
real infatiseaza natura inconjuratoare in care urmeaza sa se desfasoare
idila: in codru, la izvor, pe prispa cea de brazde care e ascunsa de crengile
plecate. Fiind vorba aici de prezentarea cadrului natural, predomina
substantivele.
Nerabdarea asteptarii
iubitei, proiectarea iubirii exclusiv in viitor contureaza un cadru imaginar,
evidentiat de verbele la conjunctiv (care sugereaza o actiune posibila): „sa
desprind”, „sa cazi”, „sa ridic” si de cele la indicativ viitor: „sedea-vei”,
„vom fi”, „or sa-ti cada”. Jocul gesturilor tandre e evidentiat de aceleasi
verbe la conjunctiv sau viitor, sugerand proiectarea dorintei arzatoare a
poetului exclusiv in viitor, in vis, in cadrul imaginar.
Grupa 3:
Identificam in text
imagini vizuale ce contureaza cadrul natural: „la izvorul”, „prispa cea de
brazde”, „flori de tei”; dar si imagini auditive: „izvorul /Care tremura pe
prund”, „blanda batere de vant” sau olfactive: „flori de tei”. Astfel, tema
naturii este evidentiata de aceste imagini artistice, dar si de figuri de
stil precum: personificarea izvorului „Care tremura pe prund”, „codrul batut
de ganduri”; metafore: prispa cea de brazde”, „armonia codrului batut de
ganduri”, epitete metaforizante: „crengi plecate”, inversiuni: „ blanda
batere de vant”, „singuratice izvoare”, repetitie: „randuri-randuri”
Tema iubirii este
sugerata de gesturile tandre dintre cei doi indragostiti, gesturi ce se
realizeaza doar in planul visului. Farmecul naturii e sporit de epitetele
cromatice: „Fruntea alba-n parul galben”, epitetul in inversiune: „ale tale
buze dulci”. Armonia cuplului intra in rezonanta cu armonia naturii, iar trairea
idealului erotic apare ca un flux permanent prin umanizarea naturii care
preia intensitatea iubirii. In reliefarea planului oniric, predominante sunt
verbele la conjunctiv sau viitor, ceea ce sugereaza posibilitatea realizarii
iubirii, faptul ca scenariul erotic are loc doar in imaginatia poetului.
Aliteratiile si asonantele sporesc muzicalitatea textului poetic: „blanda
batere de vant”; „Fruntea alba-n parul galben / Pe-al meu brat incet s-o
culci,/
Lasand prada gurii mele / Ale tale buze dulci”
Grupa 4:
Prezenta eului liric
reise din:
-
verbul la imperativ, marcand chemarea iubitei: „vino”;
-
verbe la persoana a II-a: „sa alergi”, „sedea-vei”;
-
verbe la persoana I: „sa desprind”, „sa ridic”;
-
pronume personal la persoana I si a II-a: „mi”, „ti”;
-
adjective posesive la persoana I si a II-a: „mei”, „ale
tale”.
|
|
|
Consolidarea cunostintelor
10 min.
|
Pentru a face o comparatie intre cele doua texte
poetice eminesciene, Lacul si Dorinta, elevii vor prezenta la tabla raspunsurile
cerintelor date!
Evidentiati asemanarile dintre poeziile Dorinta
si Lacul, avand in vedere:
-
cadrul natural
-
temele celor doua texte
-
motivele
-
mijloacele artistice
In ce consta deosebirile dintre cele doua texte?
|
In cele doua texte poetice e prezentat acelasi
cadru natural feeric, de basm. Elementele cadrului natural sunt identice:
codrul, izvorul, florile, crengile.
Predomina in cele doua texte aceleasi epitete
cromatice, sugerand culorile: alb, galben, verde, albastru.
Temele natura si iubirea se impletesc,
evidentiind comuniunea omului cu natura. Motivele subordonate temelor
identificate coincid: lacul, izvorul, codrul, luna.
Iubirea se realizeaza in ambele texte la nivel
oniric, nu este reala, ci doar posibila, sugerata de verbele la conjunctiv
sau viitor. Natura este martor al iubirii indragostitilor.
Inca din titlu putem identifica faptul ca in
poezia Lacul, accentul cade asupra
prezentarii cadrului natural, titlul desemnand chiar un element al acestuia,
in timp ce Dorinta, sugereaza tema
iubirii ideale, neimplinite, aflata in stadiul de dorinta. De asemenea,
difera numarul strofelor, iar sentimentul tristetii profunde din finalul
poeziei Lacul e inlocuit cu armonia
comuniunii omului cu natura.
|
|
|
Tema
2 min
|
Scrie o compunere de 20-25 de randuri in care sa
evidentiezi particularitatile textului poetic eminescian, pornind de la cele
doua texte analizate!
|
Elevii isi noteaza tema pentru acasa.
|
|
Clasa a VIII-a C
Grupa
1
Numele: ……………………………
FISA DE LUCRU
Dorinta
de Mihai Eminescu
Vino-n codru la izvorul
Care tremura pe prund,
Unde prispa cea de brazde
Crengi plecate o ascund.
Si in bratele-mi intinse
Sa alergi, pe piept sa-mi cazi,
Sa-ti desprind din crestet valul,
Sa-l ridic de pe obraz.
Pe genunchii mei sedea-vei,
Vom fi singuri-singurei,
Iar in par infiorate
Or sa-ti cada flori de tei.
Fruntea alba-n parul galben
Pe-al meu brat incet s-o culci,
Lasand prada gurii mele
Ale tale buze dulci
Vom visa un vis ferice,
Ingana-ne-vor c-un cant
Singuratice izvoare,
Blanda batere de vant;
Adormind de armonia
Codrului batut de ganduri,
Flori de tei deasupra noastra
Or sa cada randuri-randuri.
Timp de lucru: 15 minute
Se acorda 1 p din oficiu!
Cerinte:
1.Evidentiaza structura textului,
precizand numarul strofelor si al secventelor!
5p
2. Precizeaza rima si masura
versurilor! 2p
3. Stabileste ritmul
versurilor 2p
cSt
Clasa a VIII-a C
Grupa 2
Numele:…………………………
FISA DE LUCRU
Dorinta
de Mihai Eminescu
Vino-n codru la izvorul
Care tremura pe prund,
Unde prispa cea de brazde
Crengi plecate o ascund.
Si in bratele-mi intinse
Sa alergi, pe piept sa-mi cazi,
Sa-ti desprind din crestet valul,
Sa-l ridic de pe obraz.
Pe genunchii mei sedea-vei,
Vom fi singuri-singurei,
Iar in par infiorate
Or sa-ti cada flori de tei.
Fruntea alba-n parul galben
Pe-al meu brat incet s-o culci,
Lasand prada gurii mele
Ale tale buze dulci
Vom visa un vis ferice,
Ingana-ne-vor c-un cant
Singuratice izvoare,
Blanda batere de vant;
Adormind de armonia
Codrului batut de ganduri,
Flori de tei deasupra noastra
Or sa cada randuri-randuri.
Timp de lucru: 15 minute
Se acorda 1 p din oficiu!
Cerinte:
- Precizeaza elementele cadrului real si cele ale cadrului imaginar 4p
- Evidentiaza elementele comune
celor doua texte eminesciene: Lacul si Dorinta! 2p
- Extrage verbele la conjunctiv si viitor si precizeaza semnificatia
acestora! 3p
Clasa a
VIII-a C
Grupa 3
Numele: ……………………………
FISA DE LUCRU
Dorinta
de Mihai Eminescu
Vino-n codru la izvorul
Care tremura pe prund,
Unde prispa cea de brazde
Crengi plecate o ascund.
Si in bratele-mi intinse
Sa alergi, pe piept sa-mi cazi,
Sa-ti desprind din crestet valul,
Sa-l ridic de pe obraz.
Pe genunchii mei sedea-vei,
Vom fi singuri-singurei,
Iar in par infiorate
Or sa-ti cada flori de tei.
Fruntea alba-n parul galben
Pe-al meu brat incet s-o culci,
Lasand prada gurii mele
Ale tale buze dulci
Vom visa un vis ferice,
Ingana-ne-vor c-un cant
Singuratice izvoare,
Blanda batere de vant;
Adormind de armonia
Codrului batut de ganduri,
Flori de tei deasupra noastra
Or sa cada randuri-randuri.
Cerinte:
1.
Extrage si explica metaforele din text! 3p
2.
Evidentiaza mijloacele artistice care sustin tema
naturii! 3p
3.
Evidentiaza mijloacele artistice care sustin tema iubirii! 3p
Timp de lucru: 15 minute
Se acorda 1p din oficiu!
Clasa a VIII-a C
Grupa 4
Numele:..
FISA DE LUCRU
Dorinta
de Mihai Eminescu
Vino-n codru la izvorul
Care tremura pe prund,
Unde prispa cea de brazde
Crengi plecate o ascund.
Si in bratele-mi intinse
Sa alergi, pe piept sa-mi cazi,
Sa-ti desprind din crestet valul,
Sa-l ridic de pe obraz.
Pe genunchii mei sedea-vei,
Vom fi singuri-singurei,
Iar in par infiorate
Or sa-ti cada flori de tei.
Fruntea alba-n parul galben
Pe-al meu brat incet s-o culci,
Lasand prada gurii mele
Ale tale buze dulci
Vom visa un vis ferice,
Ingana-ne-vor c-un cant
Singuratice izvoare,
Blanda batere de vant;
Adormind de armonia
Codrului batut de ganduri,
Flori de tei deasupra noastra
Or sa cada randuri-randuri.
Cerinte:
1.
Evidentiaza marcile lexico-gramaticale ale eului
liric! 5p
2.
Precizeaza ipostaza in care se afla eul liric! 2p
3.
Realizeaza o comparatie intre cele doua texte poetice
eminesciene, evidentiind scopul si rolul pronumelor si al verbelor la
plural! 2p
Timp de lucru: 15 minute
Se acorda 1p din oficiu!
|