Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA: a II-a Educatie tehnologica Colaje cu flori si fluturi

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



DATA:



CLASA: a II-a F, Step by step

SCOALA: Generala "B.P.Hasdeu", Constanta

STUDENT:

ARIA CURRICULARA: Educatie tehnologica

DISCIPLINA: Abilitati practice

SUBIECTUL: Colaje cu flori si fluturi

TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi.

OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.2.-sa aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizand instrumente si ustensile adecvate;

2.2-sa imbine in mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple si / sau complexe;

3.1.-sa-si exprime parerile despre modul in care se poate realiza un produs dat sau o compozitie.

OBIECTIVE OPERATIONALE:O.O.1-sa traseze cu ajutorul sabloanelor forma florilor si fluturilor;

O.O.2-sa decupeze corect formele desenate;

O.O.3-sa obtina flori folisind mai multe forme decupate;

O.O.4-sa respecte etapele de lucru pentru realizarea unor produse simple;

O.O.5-sa finiseze lucrarile realizate folosind diferite tehnici;

O.O.6-sa analizeze respectand planul dat, lucrarile colegilor.

O.A. - Sporirea interesului pentru orele de abilitati practice prin satisfactia finala a fiecarui copil de a fi realizat o lucrare cu flori si fluturi.

STRATEGII DIDACTICE:

a)Metode si procedee: 

M.1-conversatia

M.2-observarea dirijata

M.3-explicatia

M.4-demonstratia

M.5-instructajul

M.6-exercitiul

b)Mijloace de invatamant:

m.1-ghicitori depre plante si animale

m.2-planse model

m.3-hartie glase de culori diferite

m.4-foarfeca

m.5-lipici

m.6-creioane colorate, carioca

m.7-casetofon

m.8-CD-melodii pentru copii

BIBLIOGRAFIE:

* * * * * - Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, clasele I - II, Bucuresti,

Joachim, Schonheer - "Jucarii din hartie",Ed.Ion Creanga, Bucuresti, 1979, p.23.

Neagu, Draga - "Fantezii si indemanare",Ed.Tineretului, Bucuresti, 1979, p.30

Zlal Aytre-Scheele - "Hobby ORIGAMI - Constructii din hartie pentru cei mici si cei mari", Ed.M.A.S.T. Romania, 2001, p.49

Cireasa, Victor - "Calatorie in lumea plantelor",Ed.Casa Editoriala Regina, Iasi, 2001, p.76.

Momentele lectiei

Durata

Ob.op.

Elemente esentiale de continut

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee didactice

Mijloace de invatamant

1.Moment organizatoric

2 min

Elevii isi pregatesc cele necesare desfasurarii orei de abilitati practice: coli de hartie colorata, foarfeca, lipici, creioane colorate, carioca.

Voi pregati sabloanele necesare pentru obtinerea formelor de flori si fluturi, plansele model.

Activitate frontala

M.1

2.Captarea si mentinerea atentiei

3 min.

Voi prezenta copiilor cateva ghicitori despre flori:

"Aripi are ,

Parca-i floare,

Incotro a zburat oare?"

(FLUTURELE)

"Cine se naste-n primavara

Cu nasul in plapumioara?"

(GHIOCELUL)

"Care floare fuge dupa soare?"

(FLOAREA-SOARELUI)

Activitate frontala

M.1

M.3

m.1

Chestionare orala

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

2 min.

Astazi vom realiza impreuna diferite colaje cu flori si fluturi.Pentru a realiza lucrari frumoase trebuie sa decupati corect forma florilor si fluturilor, apoi sa folositi aceste forme in diferite lucrari alaturi de alte elemente pe care le veti considera necesare.

Activitate frontala

M.1

4.Dirijarea invatarii

10 min

O.O.6

Le voi arata elevilor plansele pregatite ca model.

Acestia vor observa ca elementele decupate au fost montate pe suportul de hartie in diferite situatii infatisind:

1.Gradina de flori

2.Vaza cu flori

3.Imprimeu pentru rochita papusii

Se vor explica si demonstra etapele de lucru:

a)      Trasarea formelor cu ajutorul sabloanelor;

Decuparea formelor desenate;Se insista asupra faptului ca trebuie sa fie foarte atenti la trasarea formelor si sa decupeze pe marginea desenata.

b)      Realizarea florilor din mai multe parti decupate pentru a sugera dimensiunea spatiala a acestora Se arata ca vor lipi doua forme, una peste alta astfel incat petalele florilor sa se intercaleze. Apoi vor lipi un banut decupat din hartie colorata pentru a marca centrul florii.

c)      Montarea elementelor decupate pe suportul de hartie;

Se va specifica faptul ca vor lipi doar zona centrala a figurilor decupate, petalele si aripile fluturasului sa ramana libere.

d)      Finisarea lucrarilor: confectionarea coditelor, frunzelor, antenelor, alte elemente. Se va sugera ca frunzele , coditele florilor, antenele fluturilor si alte elemente sa fie realizate prin diferite tehnici si materiale.

Se va discuta cu elevii in legatura cu modalitatile de finisare : cu ajutorul hartiei mototolite sau rasucite, cu ajutorul creioanelor colorate sau carioca.

Ii voi atentiona in legatura cu regulile de folosire a foarfecii.

Activitatea de realizare a lucrarilor se va desfasura pe fond muzical: Cantece de primavara pentru copii si din folclorul copiilor.

Activitate frontala

M.1

M.2

M.3

M.4

M.5

m.2

m.3

m.4

m.5

m.6

m.7

m.8

Observare comportamentala

5.Obtinerea performantelor

Activitatea independenta a elevilor

20min.

O.O.1

O.O.2

O.O.3

O.O.4

O.O.5

Folosind materialele distribuite si instrumentele de lucru, elevii vor realiza , la alegere una din lucrarile propuse.

Li se comunica faptul ca pot realiza folosind florile si fluturii decupati si alte feluri de lucrari.

Voi urmari activitatea independenta a elevilor si daca va fi necesar voi interveni cu indicatii si explicatii suplimentare, voi corecta unele greseli de lucru depistate.

Le sugerez elevilor sa realizeze lucrari originale.

M. 3

M.4

M.5

M.6

m.3

m.4

m.5

m.6

Obsrevare sistematica comportamentala

6.Analiza lucrarilor si aprecierea acestora

5 min.

O.O.6

Se vor alege si expune cateva lucrari care vor fi analizate de catre ceilalti elevi.

Se comunica acestora care sunt criteriile dupa care vor analiza lucrarile:

1.decuparea corecta dupa contur;

2.realizarea formelor florilor si fluturilor cat mai originala;

3.respectarea etapelor de lucru;

4.elemente de originalitate.

Elevii analizeaza lucrarile selectate. Se evidentiaza elevii care au respectat criteriile date, au lucrat ingrijit si se recomanda celor care au avut unele ezitari sa fie mai atenti.

Se acorda calificative pentru lucrarile analizate.

M.1

M.3

M.2

m.7

m.8

Analiza produselor realizate

Observare sistematica comportamentala

7.Evaluarea activitatii

3min.

Voi aprecia la modul general activitatea intregului colectiv de elevi, voi face unele precizari si observatii unor elevi.

Le voi recomanda ca urmatoarele lucrari sa fie realizate cu mai multa grija si ii voi anunta ca in curand va avea loc un concurs national unde dorim sa participam. Tema concursului este "Universul florilor". Ii rog sa se gandeasca si sa propuna diferite modalitati de realizarea a unor lucrari pentru concurs.

In final ii felicit pentru activitatea desfasurata si le daruiesc cate o floare.

M.1



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 7321
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved