Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA: a II-a Limba si literatura romana - Textul literar (,,Greierele si furnica" de La Fontaine) - exercitii de dezvoltare a gandirii critice

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

DATA:



CLASA: a II-a B

INVATATOR:

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

TEMA LECTIEI: Textul literar (,,Greierele si furnica" de La Fontaine) -

exercitii de dezvoltare a gandirii critice.

SCOPUL: dezvoltarea gandirii critice in orele de lectura.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa desprinda informatii de detaliu dintr-un mesaj ascultat;

sa imbine enunturi intr-un mesaj propriu;

sa manifeste o atitudine degajata in comunicarea orala cu persoane cunoscute.

NIVELUL INITIAL AL CLASEI:

Elevii au studiat textele anterioare din manual (,,Telefonul", ,,Doua baloane" si ,,Hotul" de Tudor Arghezi, ,,Comoara", ,,Cioc! Cioc! Cioc!" de Emil Garleanu, ,,Balada unui greier mic" de George Topirceanu) si sunt familiarizati cu exercitii de caracterizare a personajelor, de apreciere a comportamentului lor, de aparare sau de criticare a atitudinilor negative ale personajelor, de extragere a moralei fiecarei intamplari studiate.

TIPUL LECTIEI: de exersare de competente.

CONTINUTUL INFORMATIV:

A. GREIERELE  SI FURNICA

de La Fontaine

Si-a pierdut vara cantand - Ma rog, maica, dumitale,

Greierele, si flamand,  Sunt in picioarele goale,

A vazut, asa, deodata,  Am rupt opinci si obiele

Pornind viscolul sa bata. De calc de-a dreptul pe piele.

Nu se pomenea farama Straie ce mai am pe mine,

De ganganie sau rama. De gol ce-s, mi-e si rusine!

Si nemaigasind nimic, Am ramas de capul meu,

Dete fuga-mpleticit M-a uitat si Dumnezeu!

La vecina lui, furnica. Luat de vant, tarat de apa,

Plapand ca foaia de ceapa.

Musuroiul sta cladit Inca de la aratura

Plin cu tot ce-ai fi ravnit: N-am mai pus nimic in gura!

Magazia cu faina  Sa ma ierti, de nemancare

Era sub o radacina, S-a prins burta de spinare.

Si la rand, in multe caturi, Uite ce ti-as fi cerut:

Erau saci cu mei pe paturi. Niscai boabe de-mprumut

Adunati intr-o firida, Pana pe la Martisor.

Samburi rosii de stafida, Vreau sa rabd, dar nu sa mor!

Intr-un dulap si-ntr-un sertar Si ma jur, iti spun, ca-ti voi

Malai galben si zahar. Da cu dobanda inapoi.

Poti sa-ntrebi daca nu sunt

Ouale cu coaja mica Om cinstit si de cuvant!

Erau oua de furnica,

Caci cumetrele isi fac Ce pacat ca gospodina

Prajituri si cozonac. E zgarcita, bat-o vina!

Intr-un beci inchis cu scoabe In loc sa ia din camara

Boloboace: struguri boabe. Si sa dea, pune-ntrebari.

Va sa zica, un belsug  Ca asa o fi bogatul,

Randuit cu mestesug. Darnic mai vartos cu sfatul!

- Cum de ceri cu imprumut?

Asta vara ce-ai facut?

- Ce sa fac? De mi-e iertat,

Asta vara am cantat.

Am cantat: cri-cri! cri-cri!

Nopti cu nopti si zi cu zi.

- Ai cantat? Imi pare bine!

Acum joaca daca-ti vine!

Si calica de matusa

Tranti ivarul la usa!

B. Exercitii:

  1. Gasiti un sfarsit baladei studiate.
  2. Care este parerea voastra despre purtarea personajelor ?
  3. De ce greierasul nu cumpara mancare de la furnica ?
  4. Sa luam apararea greierasului sau furnicii !
  5. Pot fi de vina elementele naturii ?
  6. Ati intalnit oameni care sa semene cu greierele sau cu furnica ?

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa recite, pe roluri, ,,Balada unui greier mic", folosind intonatie adecvata rolului;

O2: sa-si imagineze un sfarsit al baladei, folosindu-se si de plansele prezentate;

O3: sa citeasca fabula de pe fise si sa interpreteze expresiv continutul acesteia, cu ajutorul invatatorului;

O4: sa-si spuna parerea despre purtarea celor doua personaje, argumentandu-si afirmatiile;

O5: sa apere unul dintre cele doua personaje, mentionand rostul lor pe pamant;



O6: sa enunte, in cateva cuvinte, o situatie asemanatoare cu cea din fabula, dar intalnita printre oameni.

STRATEGIA DIDACTICA: euristica.

RESURSE PROCEDURALE: dialogul; explicatia; conversatia euristica; observatia; problematizarea; exercitiul problematizat; exercitii de creatie; simularea; jocul de rol; studiul de caz.

RESURSE MATERIALE: manualul (,,Balada unui greier mic" de George Topirceanu); fise individuale (fabula ,,Greierele si furnica" de La Fontaine); planse ce reprezinta variante de final pentru ,,Balada unui greier mic"; mascote sau ecusoane; mandolina; costumatie de greier si de furnica.

FORME DE ORGANIZARE: frontala si pe grupe.

EVALUARE: continua (prin aprecierea raspunsurilor elevilor).

DURATA: 45 min.

BIBLIOGRAFIE:

Ø      - ,,Curriculum National", Ed. Humanitas, Bucuresti, 1998;

Ø      Joita, Elena - ,,Didactica aplicata", Ed, ,,Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994;

Ø      Nicola, Ioan - ,,Pedagogie", E.D.P., Bucuresti, 1992;

Ø      Penes, Marcela - ,,Limba si literatura romana", manual pentru clasa a II-a, Ed. Ana 2000, Bucuresti, 2001.

DESFASURAREA  LECTIEI

ETAPELE  LECTIEI

OBIECTIVE 

OPERATIONALE

CONTINUT

INFORMATIV

STRATEGIE

(metode, mijloace, forme de organizare)

EVALUARE

1. Organizarea clasei - 2 min.

- pregatirea materialelor necesare;

- dialogul;

- organizare frontala;

2. Captarea atentiei - 2 min.

O1

- ,,Balada unui greier mic" de George Topirceanu;

- dialogul; jocul de rol;

- manualul;

- frontala;

- continua (prin aprecierea calitatii recitarii);

3. Actualizarea temei si motivarea ei - 10 min.

O2

- ex. 1 (vezi continutul informativ din partea introductiva);

- problematizarea; explicatia; observatia;

- planse;

- frontala;

- continua (prin aprecierea raspunsurilor elevilor);

4. Dirijarea exersarii de competente - 30 min.

O3

O4

O5

O6

- fabula ,,Greierele si furnica" de La Fontaine;

- ex. 2; 3;

- ex. 4; 5;

- ex. 6;

- dialogul; explicatia; exercitiul problemati- zat; exercitii de creatie; simularea; studiul de caz;

- fise; mascote sau ecusoane; mandolina;

- frontala; pe grupe;

- continua (prin evaluarea raspunsurilor la intrebari, a ideilor si a rezolvarii cerintelor exercitiilor);

5. Tema pentru acasa - 1 min.

- sa ilustreze printr-un desen fragmentul din balada care le-a placut cel mai mult.

- explicatia;

- individuala.

- initiala din ora urmatoare.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6058
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved