Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA: a IV-a Limba si literatura romana Substantivul

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC CLASA: a XII-a Limba si literatura romana Caracterizarea personajului Ilie Moromete din romanul postbelic, Morometii de Marin Preda
Proiect de lectie Clasa: a X – a Biologie - Tipuri de reproducere asexuata in lumea vie
STIMULARE COGNITIVA
METODE DE DEZVOLTARE A GANDIRII CRITICE
FINALITATI, CONTINUTURI SI COORDONATE ALE PRACTICII PEDAGOGICE
INSTRUCTIUNI PRIVIND ORGANIZAREA SI DESFASURAREA ACTIVITATILOR DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR
INVATAREA PRIN COOPERARE
PROIECT DE DEZVOLTARE INSTITUTIONALA 2007 - 2012
Pedagogie. Notiuni introductive.
STATUTUL EPISTEMOLOGIC AL PSIHOLOGIEI EDUCATIEI. PRIORITATI ALE STUDIULUI PSIHOLOGIEI EDUCATIEI

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic la limba romana clasa 4 : proiect didactic limba romana clasa 4 : proiect de lectie substantivul clasa a iv-a : proiect de lectie limba romana clasa 4 :
loading...

PROIECT DE LECTIE

                                                

                                                                 

CLASA: a IV-a       

DATA:  

ARIA CURRICULARǍ: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVǍTARE: Povestiri cu talc

SUBIECTUL: Substantivul

TIPUL LECTIEI: predare-invatareLimba si comunicare

Limba si literatura romana

Povestiri cu talc

: Substantivul

OBIECTIVE DE REFERINTǍ:

 1.3 - sa sesizeze structurile gramaticale (morfologice si sintactice ) corecte sau      incorecte dintr-un mesaj ascultat;

2.5 - sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie

        a comunicarii studiate;

3.4 - sa citeasca in mod constient si corect un scurt text necunoscut;

4.1. - sa aplice in mod constient regulile de ortografie si punctuatie;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  O1:  sa identifice substantivele comune si proprii din textele date;

  O2:  sa analizeze substantivele comune si proprii;

  O3: sa schimbe numarul substantivelor; 

  O4: sa gaseasca cuvinte cu inteles asemanator si opus pentru substantivele date;

  O5:  sa alcatuiasca propozitii cu substantive date;

  O6:  sa schimbe valoarea gramaticala a substantivelor date;

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICǍ:

v         RESURSE PROCEDURALE: explicatia, exercitiul, conversatia euristica,   observatia, problematizarea, munca independenta;          

v   RESURSE MATERIALE: plansa – Rebus, plansa didactica-Substantivul, fise de lucru, fise de evaluare, markere, flip-chart, coli albe ;

v    FORME DE ORGANIZARE:  frontal, individual, in echipa;

DURATA:  45 minute

BIBLIOGRAFIE:

v    Barbu, Marian (coord.), Metodica predarii limbii si literaturii romane la invatamantul primar, Craiova, Editura Ghe. Alexandru, 2003;

v    Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Bucuresti, Editura Aramis, 2002;

v   Pitila, Teodora; Mihailescu, Cleopatra, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a IV-a, Bucuresti, Editura Aramis, 2006;

v    Iordachescu, C. – Exercitii de limba romana pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitesti, 1998

     ***Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a, 2005-2006;

       

 

 

 


Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational

si demersul didactic

Elemente de strategie

 didactica

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

1.

Moment organizatoric

                 1'

   Stabileste ordinea si   pregateste materialele necesare pentru lectie .

    Se pregatesc pentru ora  de  limba si literatura romana.

conversatia

frontal

2.

Verificarea temei

        3'

   - Ce-ati avut de scris pentru astazi?

       Numesc elevi care vor citi tema de acasa.

   

   

Face aprecieri asupra realizarii temei.

- ,,exercitiile 2 si 4 de la pagina 37.” 

      Citesc/ asculta continutul temei si se corecteaza unde este nevoie.  

conversatia

frontal si individual

Aprecieri verbale

3.

Captarea atentiei

5'

  Distribuie fiecarei grupe cate o strofa ce contin omonime (vezi Anexa nr.1) si numesc un elev sa citeasca sarcina.

  

    Subliniaza cuvintele ce au aceeasi forma, dar inteles diferit :cer, vin, muste, ras. Precizeaza ce sunt aceste cuvinte ca parti de propozitie  (verb  si substantiv ).

problematizarea

conversatia

fise

frontal si individual

Aprecieri verbale

4.

Anuntarea temei si a obiectivelor

2'

    Pornind de la ultimul substantiv gasit de elevi, anunt lectia noua.

- Astazi vom reactualiza  cunostintele despre substantiv dobandite de voi in clasa a III-a si le vom completa cu altele noi apoi le vom aplica in rezolvarea unor exercitii variate.  

    Scrie data si titlul lectiei pe tabla: Substantivul.

  Asculta.

 

 

Scriu data si titlul lectiei pe caiete.

frontal si individual

5.

Dirijarea  invatarii

25'

O3

O1

O2

O3

O2

O3

O4

O2

O6

O5

   Solicit elevilor sa-si reaminteasca cunostintele despre substantiv prin intermediul unui ciorchine.

          Scriu pe tabla, schematic, ce denumeste substantivul. ( vezi Anexa nr. 2 ).

  

  Propun elevilor un text .

 Se cere elevilor sa specifice felul si numarul substantivelor descoperite in text.

   

 Completez schema la tabla, adaugand felul si cele doua numere (singular si plural) ale substantivului .

    Solicit elevilor sa spuna cand un substantiv comun  este la numarul singular/ plural

   Propun elevilor sa rezolve la tabla si pe caiete cateva exercitii:      

    1.Schimbati numerele urmatoarelor substantive:

corabie   .

tablou    .

floare     .

nor         .

2. Gasiti cuvinte cu:

a) sens asemanator pentru substantivele:

tara          

zapada      ..

castel     ..

elev          .

b)sens opus pentru substantivelor:

  batranete   ..

  minciuna     ..

  baiat           

   Numesc elevi care sa alcatuiasca propozitii cu urmatoarele substantive: toamna,casele,bruma,Decebal,.

 

   Solicita elevilor sa analizeze, in scris, primul si ultimul substantiv, iar pe celelalte, oral.

  

Propun sa se rezolve oral urmatorul exercitiu scris pe flip-chart.

  3. Schimbati urmatoarele adjective si verbe in substantive.

 vesel     .

 trist       

 bucuros

 a lumina 

 a manca    ..

 a vorbi     ..

   

   Propun elevilor sa se alcatuiasca o propozitie dupa schema:

S +  P + P.S + P. S

s.p   v     s.c      adj

   

  Elevii scriu pe caiete ceea ce se scrie pe tabla. Exemplifica, oral, substantive ce denumesc fiinte/ lucruri/ fenomene ale naturii.

     Elevii citesc textul si descopera, pe rand, cuvintele ce denumesc fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni si stari sufletesti

  Precizeaza felul si numarul substantivelor.  

 Elevii isi completeaza si ei schema pe caiete.

 

 

 

Elevii schimba numerele substantivelor date.

Elevii gasesc substantive cu sens asemanator si opus.

     

 

  

 

  Alcatuiesc propozitii.

  

 

    Analizeaza substantivele din propozitiile alcatuite.                     Scriu analiza primului      si

 ultimului substantiv pe caiete.

  

Raspund oral sarcinilor formulate.

Elevii  transforma adjectivele si verbele date in substantive.

   Alcatuiesc propozitii dupa schema data.

exercitiul

conversatia

exercitiul

explicatia

problematizarea

observatia

exercitiul

problematizarea

exercitiul

problematizarea

exercitiul

problematizarea

exercitiu

conversatia euristica,

problematizarea

explicatia

exercitiul

munca

independenda,

flip-chart, plansa cu ciorchine, marker negru si rosu

plansa didactica:

Substantivul

 

fise de lucru

flip-chart, plansa cu exercitiul propus

frontal si individual

frontal si individual

individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal

frontal si individual

individual

frontal si individual

Aprecieri verbale

Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor

Aprecieri verbale

observarea sistematica a comporta-

mentului elevilor

Aprecieri verbale

aprecieri verbale

observarea sistematica a comporta-

mentului elevilor

aprecieri verbale

6.

Asigurarea retentiei si transferului

8'

    Spun elevilor o poveste gramaticala (vezi Anexa nr.3).

 

- Despre ce parte de vorbire am discutat astazi?

 - De cate feluri este substantivul ?

 -  Cate numere are aceasta parte de vorbire ?

    Face aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si ii evidentiaza  pe cei care au raspuns corect pe parcursul acesteia.

      Elevii trebuie sa identifice propozitia

corecta si sa motiveze

incorectitudinea celorlalte (dezacord, scrierea

incorecta a pronumelui personal ea,

scrierea gresita a ortogramelor invatate)

Raspund oral la intrebarile adresate.

   

Asculta cu atentie.

conversatia

exercitiul,

problematizarea

frontal si individual

aprecieri verbale

7.

Incheierea lectiei

1'

   Dau tema pentru acasa: exercitiile 2 si 3, din manual, de la pagina 38.

    Noteaza tema.

conversatia

manual

individual


Anexa nr.2

Substantivul

-schema -

Ø    Este partea de vorbire care denumeste:

§  fiinte: om, pasare, floare;     

                       

§  lucruri: carte, masina;

                                     

§  fenomene ale naturii: ploaie, ninsoare , ceata;  

         

§  actiuni: merge,danseaza,lucreaza;  

                     

§  stari sufletesti: bucurie, veselie;

                                           

Ø    Este de doua feluri:

§       comun: tractor, zmeu;    

                                         

§       propriu: Adrian, Bucuresti, Azor;

                                  

Ø    Are doua numere:

·       Singular: urs;          

  

 

·       Plural: ursi .            

Anexa nr. 3

De-a scoala

          Intr-o zi, Alina s-a dat drept invatatoarea prietenelor sale. Mai in joaca, mai in serios, le-a propus fel de fel de exercitii. Unul dintre acestea suna astfel:

          Alcatuiti o propozitie care sa contina unsubstantiv comun, numarul plural. 

          Prietenele lor s-au grabit sa scrie raspunsul pentru a primi cat mai repede un calificativ de la noua dascalita. Alina s-a uitat pe acestea, dar a recunoscut ca se afla in dificultate: nu stie care raspuns este cel potrivit. A cerut timp de gandire prietenelor si a indraznit sa apeleze la voi pentru a o ajuta. Ce ziceti? Va incumetati?

     Raspunsurile prietenelor  Alinei sunt urmatoarele:

Magda: Ia s-a dus la bunica.                                                  

Maria:  Ioana v-a pleca sau va ramane?

Raluca : Gazdele i-au indemnat pe oaspeti sa i-a fructe.

Bianca: Maria nu intelegea problemele.

Anexa nr. 1

                                       

Omonime prinse-n rime

     I                                                                  II

Ii cer unui nor stingher                                   Draga mama, draga tata,

Sa coboare de pe cer.                                      Mai am trei luni de armata

     Eu il rog de-o ora-doua                                    Si acasa am sa vin

Si el se face ca ploua.                                      Cand s-o face mustul vin.

 

     III                                                               IV

    Lui Grivei cel credincios                                 Vanatorul fara pusca

   Astazi, cand i-am dat un os,                             Tot privind un ras in cusca

   Iritat de niste muste                                          Il ruga sa faca ,,miau”

   Era gata sa ma muste.                                       Si-am ras fara sa vreau.

                                                         

                                                        

Anexa nr. 4

Fisa de evaluare

    1.   Dictare

             ,,Soarele scapata dupa deal, iar luna iesi in rasarit la marginea dumbravii. Lizuca nu vazuse luna asa de mare. O neliniste i se furisa in suflet.”

     2.    Subliniaza substantivele din textul de mai sus.

     3.    Analizeaza doua substantive, la alegere.

       …………………………………………………………………………………

       ………………………………………………………………………………..

     4.    Schimba numarul substantivelor:

nor –  .                                              frumusete  – .

copiii – ..                                              pamant –  ..

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4089
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved