Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASE SIMULTANE CLASA I - CLASA A III-A

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic




SCOALA CU CLASELE I-VIII AVRIG



STRUCTURA GLÂMBOACA

PROIECT  DE LECTIE

CLASE  SIMULTANE

CLASA I -- CLASA A III-A


"Marea arta a unui educator, consta in cizelarea manierelor si informarea mintii; el trebuie sa sadeasca in elevul sau bunele obiceiuri si principiile virtutii si ale intelepciunii; sa-i dea treptat o viziune apupra omenirii si sa dezvolte in el tendinta de a imita tot ceea ce este excelent si demn de lauda."

JOHN LOCKE

Data:03.03.2010

Clasa: I

Localitatea: GLÂMBOACA

Învatatoare:

ARIA CURRICULARA:LIMBA SI COMUNICARE

OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMÂNA

SUBIECTUL LECTIEI:Comunicarea orala si scrisa, literele alfabetului

TIPUL LECTIEI: Consolidare si sistematizare a cunostintelor

SCOPUL LECTIEI: Consolidarea literelor studiate

OBIECTIVE OPERATIONALE

  1. Obiective cadru si de referinta:
  1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

1.1. sa inteleaga semnificatia orala a mesajului oral

1.3. sa distinga cuvintele dint-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant, si sunetele dintr-o silaba

  1. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

2.1. sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date

2.2. sa integreze cuvinte noi in enunturi

2.3. sa manifeste initiativa si interes pentru a comunica cu ceilalti

  1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citire / lectura)

3.1. sa identifice litere, , silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul de mana

3.4. sa citeasca in ritm propriu, corect un text cunoscut

Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte

4.2. sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte

  1. Obiective operationale:

O1: Sa recunoasca sunetul in vorbirea curenta

O2: Sa asocieze sunetul cu grupul de litere "che" si "Che" de tipar si de mana

O3: Sa scrie corect grupul de litere izolat si in cuvinte

O4: Sa compuna cuvinte si propozitii, in baza unor cerinte

O5: Sa scrie corect cuvinte si propozitii, in baza unor sarcini date

  1. O6: Sa citeasca in ritm propriu, corect, constient cuvinte, propozitii si un scurt text

Data: 03.03.2010

Clasa:A III-A

Localitatea: GLÂMBOACA

Învatatoare:

ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMÂNA

SUBIECTUL LECTIEI: Partile de vorbire studiate

TIPUL LECTIEI: Consolidare si sistematizare a cunostintelor

SCOPUL LECTIEI: Consolidarea partilor de vorbire studiate

OBIECTIVE OPERATIONALE

Obiectiv Cadru:

Obiective de referinta

O1: Sa recunoasca forme plane;

O2: Sa identifice si sa descrie proprietati simple ale unor figuri geometrice;

O : Sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice

prin metode matematice;

O4: Sa manifeste disponibilitate pentru a invata de altii si a-i ajuta pe ceilalti;

O5: Sa colecteze date, sa le sorteze si clasifica pe baza unor criterii simple;

O6: Sa descopere, sa recunoasca si sa utilizeze corespondente simple si succesiuni de obiecte dupa reguli date.

Strategii didactice

A Metode si procedee:

M1: Coversatia

M2: Explicatia

M3: Exercitiul

M4: Învatarea prin descoperire

M5: ciorchinele

M6: Munca independenta

B Mijloace si materiale:

M1: Manual

M2: Caietele elevilor

M3: Fise de lucru

Scenariul didactic

CLASA I  CLASA A III-A

OB.

ACTIVITATEA ÎNVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OB.

ACTIVITATEA ÎNVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

I. MOMENT ORGANIZATORIC

Organizarea colectivului clasei pentru buna desfasurare a activitatii.

Dragi mei elevi

Nu va emotionati!

Azi avem oaspeti de seama,

Vreau cu toti sa-i salutati!

I-am poftit in clasa noastra

In aceasta zi ,

Ca sa demonstram cu totii

Cat de buni vom fi.

Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie

Elevii saluta pe domnii invatatori.

ACTIVITATE DIRECTA

I. MOMENT ORGANIZATORIC



Organizarea colectivului clasei pentru buna desfasurare a activitatii.

Dragi mei elevi

Nu va emotionati!

Azi avem oaspeti de seama,

Vreau cu toti sa-i salutati!

I-am poftit in clasa noastra

In aceasta zi ,

Ca sa demonstram cu totii

Cat de buni vom fi.

Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie

Elevii saluta pe domnii invatatori.

ACTIVITATE DIRECTA

II. CAPTAREA ATENTIEI

Voi pune intrebari despre ziua si luna in care ne aflam

Voi cere sa priveasca pe geam si sa spuna ce vad.

Apoi ii voi intreba pai daca suntem in luna martie in ce anotimp trebuie sa fim noi.

Sunt printul an cel cu multe zile,

Am patru dragi, mandre copile

Ca patru zane. Fiecare

Frumoase ca rupte din soare."

Voi citi povestea PRMAVARA

Astazi noi vom ARATA

TOT CE AM INVATAT

CU SPOR VOM LUCRA

SI PE PRINT I-L VOM AJUTA

Si de bine veti munci,

Doamna va va rasplati

Cu surprize mititele.

Vorbim mai tarziu de ele.

Elevii asculta cu atentie.

ACTIVITATE DIRECTA

II. CAPTAREA ATENTIEI

Voi pune intrebari despre ziua si luna in care ne aflam

Voi cere sa priveasca pe geam si sa spuna ce vad.

Voi citi povestea PRMAVARA

Elevii asculta cu atentie.

ACTIVITATE DIRECTA

II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR

Astazi la ora de limba romana copii i-l vom ajuta pe Printul An sa si sa o salveze pe Zana Primavara din castelul de gheata

Dar copii in drumul sau printul a intimpinat unele obstacole deooarece zmeul afland a trimis in calea lui vulturi slujitori care in cioc au sarcini pe care printul nu le poate rezolva singur fiindca el nu stia sa citeasca in limba romana si atunci ne-a cerut ajutorul nostru fiindca toate celelalte scolii l-au refuzat .i-l ajutam noi copii?

Iau act de cele prezentate.

OM1

II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR

Astazi la ora de limba romana copii i-l vom ajuta pe Printul An sa si sa o salveze pe Zana Primavara din castelul de gheata

Dar copii in drumul sau printul a intimpinat unele obstacole deooarece zmeul afland a trimis in calea lui vulturi slujitori care in cioc au sarcini pe care printul nu le poate rezolva singur fiindca el nu stia sa citeasca in limba romana si atunci ne-a cerut ajutorul nostru fiindca toate celelalte scolii l-au refuzat .i-l ajutam noi copii?

Iau act de cele prezentate.

OA1

OM1

III. DIRIJAREA ÎNVATARII

DESFAC PLICUL CU PRIMA SARCINA

"Observa, potriveste, citeste!"

Pe cativa norisori zburatori vor gasi cateva imagini cu flori pe care trebuie sa le aseseze la locul potrivit pentru a forma cuvintul

PRIMAVARA

Ce este primavara?

Cate anotimpuri are anul?

Care sunt acestea?

Care sunt lunile primaverii?

Cum sarbatorim noi sosirea primaveri.

Care sunt primele flori de primavara?

Ce fac pasarile calatoare?

Ce se observa pe ramurile copacilor?

DESFAC PLICURILE CU SARCINILE URMATOARE

PRIMAVARA SOSESC PASARILE CALATOARE.

Se va analiza propozitia la tabla

Ininte de a scrie propozitia in caiete vom face exerciti pentru incalzirea manuor

Voi cere sa transcrie si ei propozitia pe caiete

DESFAC PLICURILE CU SARCINILE URMATOARE

Pe perechi

Vor primi o plansa pe care este trenuletul literelor in locomotiva se va afla primavara iar in vagoane copii trebuie sa puna literele studiate

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Puzzle

VOR PRIMI IMAGINEA UNUI GHIOCEL PE SPATEIE CARUIA SE AFLA CUVANTUL MARTIE

Potrivesc norisori si citesc cuvantul

ACTIVITATE DIRECTA

Activitate directa

Asculta atenti si raspund la intrebari

Activitate directa

Activitate pe INDIVIDUALA

Descopera cuvantul si il vor scrie in caiete apoi vor alcatui o propozitie

OM2

OC1

OC2

III. DIRIJAREA ÎNVATARII

DESFAC PLICUL CU PRIMA SARCINA

Acum dragii mei elevi

Ma veti asculta,

Si un rebus mic v-asteapta

Spre a-l completa.

Prima sarcina este sa complecteze rebusul

Dupa ce l-am completat,

Misterul l-am dezlegat.

Sa citim pe verticala:

E cuvantul PRIMAVARA

Ce este primavara?

Cate anotimpuri are anul?

Care sunt acestea?

Care sunt lunile primaverii?

Care sunt primele flori de primavara?

Ce fac pasarile calatoare?

Ce se observa pe ramurile copacilor?

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Copacul ortogramelor incurcate

Pe perechi vor aranja corect ortogramele pe ramurile copacului.

Se v-a corecta copacul si vor scrie propozitii corecte in caiete.

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

CUVANTUL PARTE DE VORBIRE

-se verifica oral cunostintele despre partile vorbire studiate.

(Ce sunt cuvintele?

Care sunt partile de vorbire studiate propozitie?

Ce este substantivul?)

De cate feluri este

Cate numere are substantivul

Dar adjectivul

Ce stim important despre adjectiv Vor primi o fisa cu



,,CIORCHINELE,, pe -se prezinta plansa cu ciorchinele si se va lucra pe echipe

Complecteaza rebusul

Activitate individuala

complecteze rebusul

Activitate directa

Asculta atenti si raspund la intrebari

Activitate pe perechi

ACTIVITATE DIRECTA

ACTIVITATE INDIVIDUALA

OC1

OM2

OBTINEREA PERFORMANTEI

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Elevii vor primi o fisa de munca pe care vor intalni mai multe exerciti

Rezolva exercitiile de pe fisa.

OC1

OA1

OBTINEREA PERFORMANTEI

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

-se prezinta metoda ,,CUBUL"

Fiecare elev rostogoleste cubul si apoi isi selecteaza cate doua fise corespunzatoare Fiecare fata a cubului este colorata intr-o culoare. (anexa 7)

- DESCRIE

COMPARA

-  ASOCIAZA

-  ANALIZEAZA

-  APLICA

ARGUMENTEAZA

Rostogolesc cubul si reyolva sarcina ceruta

OC2

OC1

VI. Asigurarea conexiunii inverse

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Verific exercitiile rezolvate de elevi

Joc: Adevarat/fals:

  • Iarna culegem zambile din gradina
  • Vara ne dam cu sania pe derdelus.
  • Primavara infloresc zambilele.
  • Albinele zumzaie prin zavoi primavara.

Rezolva sarcina.

OC1

OA2

Asigurarea conexiunii inverse

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Verific exercitiile rezolvate de elevi

Joc: Adevarat/fals

  • Iarna culegem zambile din gradina
  • Vara ne dam cu sania pe derdelus.
  • Primavara infloresc zambilele.
  • Albinele zumzaie prin zavoi primavara.

Raspund intrebarilor adresate.

OA2

Intensificarea retentiei si a transferului

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Joc: "Cuvantul interzis!"

Cer elevilor sa raspunda la intrebari, fara a utiliza cuvantul primavara:

* În ce anotimp zapada se topeste?

*Cand natura se trezeste la viata?

*Cand apar ghioceii?

*Carui anorimp ii apartin lunile martie, aprilie, mai?

Rezolva exercitiile de pe fisa.

OC1

OC2

Intensificarea retentiei si a transferului

DESFAC PLICUL CU SARCINILE URMATOARE

Joc: "Cuvantul interzis!"

Cer elevilor sa raspunda la intrebari, fara a utiliza cuvantul primavara:

* În ce anotimp zapada se topeste?

*Cand natura se trezeste la viata?

*Cand apar ghioceii?

Carui anorimp ii apartin lunile martie, aprilie, mai?

Rezolva sarcinile din fisa.

Activitate transdisciplinara

Vor recita o poezi despre primavara si despre mama

.Aprecieri si recomandari

Fac aprecieri globale si individuale si recomandari in functie de nivelul atins de fiecare elev situturor elevilor li se vor inmana diplome de merit pentru o zi.

La-nceput asa v-am zis:

O surpriza v-am promis.

Sper ca nu a-ti uitat

.Aprecieri si recomandari

Fac aprecieri globale si individuale si recomandari in functie de nivelul atins de fiecare elev situturor elevilor li se vor inmana diplome de merit pentru o zi.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6654
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved