Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica si stiintele naturii - Masurarea timpului

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Liceul Pedagogic "Carmen Sylva", Timisoara



PROIECT DE LECTIE

Data: 5.05.2009

Clasa: I

Profesor practica :

Invatator / institutor:

Student:

Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de predare: Unitati de masura

Subiectul: Masurarea timpului

Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte

Obiective operationale:

O1- sa stabileasca legaturi intre unitatile de masura pentru timp ( minut, ora, saptamana, luna si an);

O2 sa pozitioneze corect limbile ceasului, indicand ora exacta;

O3 -sa compare duratele dintre unitatile de masura pentru timp;

O4 sa rezolve fisele de consolidare.

Metode si procedee:

- conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, observatia, demonstratia

Mijloace de invatamant:

manual, fise de munca, ceas, spiridus de plus, calendar mare, imagini cu anotimpuri

Bibliografie:

Programa scolarǎ;

2. Manual clasa I

Nr.

Crt

Etapele

lectiei

Ob.

Op.

Demers didactic

Strategii didactice

Metode

si

Procedee

Mijloace

de

Invatam.

Orga.

Invat.

Evaluare

Moment organizatoric

Evaluarea curenta

Captarea atentiei

Prezentarea subiectului si a obiectivelor

Dirijarea invatarii

24'

Feed-back

10'

Incheierea

activitatii

1'

O2

O1

O3

O1

O3

O1

O3

O1

O3

O4

Se pregateste materialul necesar si se asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei.

Se verifica tema pentru acasa, atat calitativ cat si cantitativ, prin sondaj. Se numesc elevi pentru citirea temei, iar ceilalti verifica sau se corecteaza.

Se va verifica pe scurt, insusirea cunostintelor legate de unitatile de masura invatate anterior; solicit oral transformari simple folosind multiplii si submultiplii unitatilor principale de masura pentru lungime, capacitate si masa corpurilor.

- Astazi am adus un prieten cu mine, care vine de departe, din castelul Imparatului Timp. Spiridusul v-a adus un cadou magic, dar va trebui sa raspundeti la ghicitori:

'N-are maini si totusi bate,

Bate-ntr-una zi si noapte.

Sade oriunde l-ai pune

De-l privesti- timpul ti-l spune.'

( Ceasul)

Ticaie la capul tau
Si te trezeste mereu
(ceasul)

Ceasul este cadoul pentru voi! Voi stiti la ce folosim ceasul? (..la masuratul timpului)

Spiridusul Imparatului Timp ne va invata care sunt unitatilor de masura pentru timp. Cei care raspund si rezolva corect toate cerintele, primesc la finalul lectiei, un bilet de calatorie pentru o vizita la Castelul Timpului.

Se anunta titlul lectiei , care se va nota pe tabla, iar elevii il scriu in caiete.

Masurarea timpului

Intuirea ceasului: instrument de masura pentru timp.

a) cadranul si impartirea lui in 12 parti;

b) limbile, se explica ca:

- limba scurta a ceasului se misca incet de la o cifra la alta indicand ora (orar);

- limba lunga se roteste mai repede aratand minutele (minutar). O rotatie completa indica scurgerea unei ore.

Voi prezenta elevilor un ceas cu ajutorul caruia vom face exercitii de citire pe ceas:

la ce ora ne trezim dimineata? ( ora 7.00)

la ce ora incep cursurile? (ora 8.00)

la ce ora se termina cursurile? (ora 12.00)

la ce ora ne ducem la culcare? (ora 9.00 sau 21.00)

etc.

Numesc elevi care vin sa fixeze limbile pentru orele fixe cerute.

- Atunci cand limba mare se misca de la un punct la altul, spunem ca a trecut un minut; de jur-imprejurul cadranului avem 60 de puncte.

- Cate minute vom avea? (60 minute)

Se scrie pe tabla :

Instrumentul pentru masurarea cat mai exacta a timpului este ceasul.

Orele si minutele sunt unitati care masoara trecerea timpului.

1 ora = 60 minute

Spiridusul cere elevilor sa enumere activitati pe care le desfasoara ziua si altele pentru noapte. Se explica elevilor ca o zi se compune dintr-o:

- zi lumina - cand soarele se afla pe cer

noapte - cand luna si stelele apar;

O noua zi incepe la miezul noptii - ora 0.00, cand ambele limbi se afla la cifra 12.

Elevii sunt solicitati sa citeasca orele indicate, de la 1 la 12.

Spunem ca am ajuns la miezul zilei, atunci, cand ambele limbi se afla din nou la 12; din acest moment orele se citesc 12, 13, 14.. (elevii vor fi solicitati sa numeasca ora indicata de un ceas cu ace indicator atat de dimineata,cat mai ales dupa- amiaza).

Elevii observa ca ziua are 24 de ore. Se noteaza concluzia pe tabla si pe caiete.

1 zi = 24 ore

- Am vazut ca timpul scurt se masoara in minute, ore si zile. Mai multe zile formeaza o saptamana. Care sunt zilele saptamanii? (luni, marti. miercuri, joi, vineri, sambata si duminica).

- Ce zi a fost ieri? Dar alaltaieri? Ce zi e azi? Dar maine? Dar poimaine?

Spiridusul Imparatului Timp vrea sa stie:

- Care sunt zilele in care veniti la scoala? Care sunt zilele de odihna ?

Se scriu pe tabla si in caiete zilele saptamanii, aratandu-se ciclicitatea acestora.

- Cate saptamani are o luna? ( 4 /5 saptamani )

Se urmareste calendarul. Copiii numiti citesc luna, numara zilele si saptamanile. Atrag atentia asupra faptului ca lunile de 30 zile alterneaza cu cele de 31 zile, exceptie facand luna februarie care are28 sau 29 zile, dupa caz. Tot Spiridusul le arata un truc (o metoda din popor ), cu ajutorul careia se poate tine minte foarte usor cate zile are fiecare luna (cu ajutorul pumnului bine strans: iulie si august =31 zile).

Se noteaza pe tabla, iar elevii scriu in caiete lunile anului si numarul zilelor.

ianuarie = 31 zile  iulie = 31 zile

februarie = 28/29 zile august = 31 zile

martie = 31zile septembrie = 30 zile

aprilie = 30 zile octombrie = 31 zile

mai = 31 zile noiembrie = 30 zile

iunie = 30 zile decembrie =31 zile

Prezint planse cu imagini sugestive fiecarui anotimp. Elevii recunosc anotimpurile. Spiridusul Imparatului Timp le spune elevilor ca acestea sunt fetele fratelui sau.

- Cum se numeste fratele meu? ( Anul)

De aici, elevii remarca faptul ca Anul are 4 anotimpuri : Iarna, Primavara, Vara si Toamna. Se noteaza pe tabla, iar elevii scriu pe caiete.

- Potriviti imaginile cu anotimpurile ! - cerinta Spiridusului.

- Cate luni are fiecare anotimp? ( 3 luni)

Stabilim impreuna anotimpul si lunile corespunzatoare.

- Acum, Spiridusul va imparte fise pentru a vedea cat de bine v-ati insusit unitatilor de masura pentru timp. ( Anexe)

Fiecare lucreaza independent. Acord explicatii si ajutor acolo unde este nevoie. Fisele se aduna spre a fi corectate.

Voi face aprecieri privind participarea la lectie.

Tema de casa este fisa cu anotimpuri, iar din manual ex. pag.

La finalul orei, se ofera elevilor "biletul de calatorie" spre Castelul Timpului.

convers

exercitiul

Joc didactic

convers

explicatia

convers

observat.

demonstr

exercitiul

conversat

demonstr

observat

conversat

exercitiul

observat

demonstr

explicatia

exercitiul

conversat

observ

exercitiul

munca indep.

conversat

Spiridus de plus

ceas

Tabla,

creta

ceas

tabla

ceas

Tabla,

creta

Tabla,

creta

calendar

Tabla,

creta

Imagini

Anotimp.

fise

F

R

O

N

T

A

L

D

I

R

I

J

A

T

F

R

O

N

T

A

L

F

R

O

N

T

A

L

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

F

R

O

N

T

A

L

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

I

N

D

E

P

E

N

D

I

R

I

J

A

T

Frontala

Orala

frontala

orala

initiala

orala

orala

formativa

orala

frontala

frontala

scrisa

Anexe

Asezand in cerc zilele saptamanii vor observa ca daca azi e marti si numaram zilele pana martea viitoare, tot o saptamana va trece. Vor colora cu albastru zilele lucratoare, iar cu galben week-end-ul.

Srierea lunilor in ordinea trecerii lor - aceeasi observare a scurgerii timpului. Vor colora cu :

verde : lunile de primavara

galeben/portocaliu : lunile de vara

maro : lunile de toamna

albastru : lunile de iarna

Elevii scriu denumirea celor 4 anotimpuri, iar in casetele patrate vor desena un simbol specific fiecarui anotimp (tema de casa ).

Biletul de calatorie

- pentru o printesa deosebita pe nume-

Biletul de calatorie

- pentru un print deosebit pe nume-

  Spiridusul Imparatului Timp

  Ceasul magic



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8020
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved