Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa a III-a Limba si literatura romana - "Casa papusii", dupa Titel Constantinescu

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic




Data



Clasa a III-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare : Toamna

Subiectul lectiei: "Casa papusii", dupa Titel Constantinescu

Categoria de lectie: mixta

Obiectiv fundamental : consolidarea deprinderilor de citire corecta, fluenta, constienta si expresiva;dezvoltarea imaginatiei si a gandirii creatoare.

Obiective operationale:

A.Cognitive:

O.C.1. - sa citeasca textul cursiv, expresiv si constient, in ritm propriu respectand intonatia impusa de semnele de punctuatie;

O.C.2 - sa integreze in enunturi proprii, corecte din punct de vedere gramatical cuvintele noi din text

O.C.3. - sa raspunda la intrebari vizand continutul textului, punandu-si in valoare fondul aperceptiv;

O.C.4. - sa explice folosirea unor semne de punctuatie in textul citit

O.C.5. - sa identifice , din primul alineat al textului , cuvinte care incep cu o vocala sau cu o consoana

O.C.6. - sa resolve sarcinile din fisele de lucru individuale

B.Psihomotorii:

O.PM. 1 -sa sublinieze cuvintele cu sens necunoscut din text , concomitent cu lectura la prima vedere

O.PM. 2- sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si pe tabla, in ritm propriu, respectand normele scrierii caligrafice si ortografice

C.Afective:

O.A.1 - Sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;

O.A.2 - Sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare

Resurse

A. Bibliografice :

1. stiintifice

  • Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994
  • Silvia Nuta -Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Editura Aramis, Bucuresti, 2000
  • Ioan Serdean, Metodica predarii limbii romane, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993
  • www.didactic.ro

2. oficiale:

  • M.E.C-Programa scolara - clasele a III-a si a IV-a, Bucuresti, 2004.

3. metodico-didactice:

  • T. Pitila,C. Mihailescu,   Limba si literatura romana - manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis 2000, Bucuresti, 2005

B. Metodologice

1. strategii didactice: algoritmice, deductive, inductive

2. metode si procedee: conversatia dirijata, conversatia euristica, explicatia, exemplificarea, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, aprecierea, autoevaluarea

3. forme de organizare: frontala individuala

4. mijloace didactice: manualul, caiete, instrumente de sris

C. Temporale: 45 minute

D. Umane 24 elevi

Ob. oper

momentele lectiei

continuturi

strategii didactice

timp

evaluare

O.A.2

Moment organizatoric

Asigur un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei

-conversatia

instructajul

frontala

instructajul

O.A.2

Captarea atentiei

Dragi copii, va voi spune o poveste : se spune ca , elevii claselor a III-a sunt foarte buni la invatatura .

Voi in ce clasa sunteti ? La ce scoala ?

Asadar , fiind in clasa a III-a , va trebui sa ma convingeti ca sunteti cei mai buni la invatatura ; va rog sa fiti atenti si sa dovediti acest lucru prin raspunsurile pe care le dati in aceasta lectie.

-conversatia

-problemati zarea

orala

frontala

individuala

O.A.2

O.C.6

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Despre ce am vorbit ora trecuta ? ( Sunetul si litera; Vocale si consoane)

Am pregatit pentru voi o fisa de lucru ( anexa 1); veti preciza numarul sunetelor si literelor unor cuvinte , veti denumi fructele ilustrate notand vocalele si consoanele dupa care veti nota si numara vocalele si consoanele unei propozitii. ,

Verific tema din punct de vedere cantitativ si calitativ in timp ce elevii rezolva sarcinile fisei

Verific fisa prin enuntarea orala a solutiilor iar la pe marginea ultimei propozitii din fisa purtam o scurta discutie despre toamna .

-conversatia

orala

frontala

individuala

scrisa

O.A.2

O.PM.2

Anuntarea temei si a obiectivelor

Va propun azi o lectie despre toamna ; vom afla ce s-a intamplat in "Casa papusii" ,un text de Titel Constantinescu; vom citi, vom descoperi cuvinte noi si vom raspunde la intrebari ; scriu titlul pe tabla iar elevii il vor scrie in caiete

-conversatia

frontala

O.C. 1

O.PM.1

O.PM.2

O.C.2

O.C.3

O.C.5

O.C.4

O.C.3

Dirijarea invatarii

Deschideti manualele !

Intuim imaginea

Va voi citi acum textul , ca sa va dati seama ce s-a intamplat cu casa papusii.

Acum veti citi voi (citire in lant) cu multa atentie , pentru a retine cele mai importante momente ale actiunii.(in timpul citirii se subliniaza, se noteaza si se explica cuvintele cu inteles necunoscut elevilor , alcatuindu-se oral cu ele propozitii : araci, salcam, scoartele.)

Intrebari vizand intelegerea textului si explicarea cuvintelor cu sens necunoscut

  • Care este titlul textului? Dar autorul?
  • Cine sunt personajele ?
  • Unde a construit fetita o casuta pentru papusa ei ?
  • Cine a luat acoperisul casutei, fata de masa si scoartele ?
  • Ce a facut puiul de salcam?
  • De ce spune frunza ca au cazut surorile ei?
  • Ce explicatie ii da vantul fetitei?
  • De ce crezi ca au cazut frunzele?

Acum doresc sa fiti atenti (citirea selectiva) si sa citeasca cineva doar :

primul alineat al textului; alege cuvintele care incep cu o vocala; altcineva sa aleaga toate cuvintele care incep cu o consoana.;

prima interventie a vantului; explica folosirea semnelor de punctuatie

Solicit elevii sa-si exprime parerea explicand gestul puiului de salcam fata de fetita

-conversatia dirijata

-problemati zarea

-conversatia dirijata

-problemati zarea

-explicatia

frontala

orala

individuala

orala

individuala

orala

O.A.2

O.PM.2

O.C.6

Asigurarea retentiei si a transferului

Va voi distribui acum o fisa (anexa 2) , care, odata rezolvata de catre voi , imi va dovedi ca voi ati fost deosebit de atenti.

Corectarea fiselor de catre elevi (prin inversarea lucrarilor- autoevaluare

-conversatia

-problemati zarea

individuala

frontala

scrisa

autoevalua

rea

O.A.1

Incheierea activitatii

Tema pentru acasa : raspundeti in scris la intrebarile 1,2,3 pag. 27

Laud intregul colectiv al clasei a III-a pentru disciplina, atentia, raspunsurile clare si corect elaborate, seriozitatea de care au dat dovada.

Acord stimulente.

-conversatia

individuala

formativa

Anexa 1

FISA DE LUCRU


Precizeaza cate litere si cate sunete contin cuvintele :

toamna litere sunete vanul litere sunete


salcamul  litere sunete frunze  litere sunete

Scrie denumirea fructelor din imagine. Noteaza vocalele cu v si consoanele cu c .

. . .

. . .

In enuntul urmator , noteaza vocalele cu v si consoanele cu c , precizand apoi numarul lor:

A sosit toamna

.

( . vocale si .. consoane )

Anexa 2

IMI FOLOSESC CUNOSTINTELE!

Precizeaza cine a spus :

" - Casuta papusii e de aur. Nu-i asa , puiule de salcam?"

" - Nu te supara pe mine! Ce sa fac? E toamna! "

" -Uite , acum trebuie sa acopar masa." 

E toamna si toamna , frunzele

Completeaza semnele de punctuatie care lipsesc!


" .Intr-o zi vantul a luat acoperisul casutei "

" - Vai ce frumos striga fetita."


".Vantul ii spune fetitei "



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 11484
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved