Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa: a II-a - Abilitati sociale

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
FISA PSIHOPEDAGOGICA
Metoda de invatamant - esenta si valoarea ei instructiv-educativa
Autism – Perspectiva Comunitara
Schema lectiei ,,Proprietatile sangelui’’ la clasa a VII – a
REPETAM VERBUL CU TOM SI JERRY
CINE SUNT / SUNTEM - Ma ingrijesc, sunt sanatos
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVA SUPLIMENTARA Adjectivul
GENERAL SI SPECIFIC IN MANAGEMENTUL EDUCATIONAL
PLANIFICARE CALENDARISTICA Biologie Clasa: a V-a
CURRICULUM SCOLAR pentru SCOALA DE ARTE SI MESERII - MECANICA, MARINAR

TERMENI importanti pentru acest document

: despre catelusa sfintei miercuri din dumbrava minunata : lectie clasa a doua:prietenul adevarat : proverbul Daca ai prieteni rai 2Crau te faci iar cu cei de omenie mananci colaci : proiect didactic c alitatile unuiprieten :

CONSILIERE SI ORIENTARE

PROIECT DE LECTIE

(MODULUL 2)

Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII ,,Niculae Popinceanu” Mihoveni

Clasa: a II-a

Institutor:  

Tema:            Abilitati sociale

Subiectul lectiei:  Colegialitate si prietenie

Tipul lectiei: mixta

Scopul lectiei: Stabilirea criteriilor valorice de alegere a prietenilor

Obiective operationale:

O1 -  sa sesizeze asemanarile si deosebirile intre coleg si prieten;

O2 -  sa stabileasca criterii valorice de alegere a prietenilor;

O3 - sa manifeste solidaritate si sprijin fata de colegi;

O4  - sa deosebeasca adevarata de falsa prietenie;

O5 - sa desprinda invataminte despre prietenie din lecturile studiate.

Strategii didactice:

·        Metode si procedee:

Exercitiul, explicatia, conversatia, observarea, demonstratia, problematizarea, studiul de caz, lectura explicativa.

·        Mijloace de invatamant:

Fise de lucru in perechi (anexa 1); fise de lucru individuale (anexa 2); fise cu proverbe (anexa 3); fise de lucru (anexa 4); planse cu povesti ilustrate.

Forme de organizare: frontal;  individual, in perechi.

Bibliografie:

Butnaru Dan, Consiliere si orientare scolara, Iasi, Ed. Spiru Haret, 1999

Chivulescu Liliana, Eu si ceilalti, caiet de consiliere pentru clasa a II-a,Ed. Coresi, Bucuresti,2005

Nedelcu Elena, Educatie civica,Ed. ALL, Bucuresti, 1997

Stanciu Mihai, Didactica postmoderna, Ed.universitatii,Suceava,2003


Eveniment didactic

Continutul informational al receptarii

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Mod de organizare

1. Moment organizatoric

    Asigur conditiile necesare desfasurarii lectiei; pregatesc materialele necesare.

Instructajul

Frontal

2.Verificarea cunostintelor anterioare

   Se va verifica frontal, prin citire efectuarea temei pentru acasa.

Elevii vor rezolva in perechi exercitiul de pe fise  (anexa 1).

Se vor citi solutiile.

Elevii vor raspunde la intrebarile adresate, privind plansele expuse.

-         Care sunt personajele povestirii “Dumbrava minunata”?

-         Cine este autorul acestei povestiri?

-         Lizuca mergea singura prin dumbrava? Ce relatie exista intre Lizuca si Patrocle? Cine le-a iesit in cale celor doi prieteni?

-         Unde au poposit cei doi in drumul spre casa bunicilor?

-         Cum era in casuta rachitei? Cine a speriat-o pe Lizuca?

-         Cum s-a comportat Patrocle in aceasta imprejurare?

Exercitiul

Explica

tia

Conversatia

Observarea

Explicatia

Demonstratia

Caietele elevilor

Fise(anexa 1)

Planse

Individual

Frontal

Frontal

tema pentru acasa

Orala

3.Captarea atentiei

   Se va cere elevilor sa numeasca alte povesti cunoscute in care au intalnit prietenia animalelor cu oamenii (Cenusareasa, Alba-ca -Zapada).  

Conversatia

Demonstratia

Planse cu povesti

Frontal

4. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor

  

Li se va spune ca urmeaza sa discute despre colegialitate si prietenie si despre felul in care ne alegem prietenii.Se va nota pe tabla titlul lectiei : “Colegialitate si prietenie”.

Explicatia

Frontal

5. Dirijarea invatarii

   Voi expune urmatoarele:

“Activitatea desfasurata in gradinita, in scoala ii apropie pe copii, ii ajuta sa se cunoasca si sa se inteleaga. Copiii care formeaza ogrupa, o clasa devin colegi.Preocuparile lor commune ii fac sa se manifeste cu respect unii fata de altii,sa se ajute. Exista colegi buni si colegi rai. Cum pe colegi nu ii poti alege, ei trebuie acceptati si eventual facuti sa inteleaga ce inseamna colegialitate,adica posibilitatea de a indeplini mai usor sarcinile si de a trai mai frumos. Colegii trebuie sa fie uniti prin spiritul de echipa, de colaborare si de aspiratii.

    Buna intelegere intre anumiti colegi favorizeaza aparitia si dezvoltarea unei relatii profunde si statornice, a unei relatii afective numita prietenie.

   Pe baza unor intrebari elevii vor fi condusi spre descoperirea elementelor ce caracterizeaza o relatie de prietenie.

A)    Pe cine alegem ca prieteni?

(cei care ne ajuta la nevoie, cei care se aseamana cu noi,cei cu care ne intelegem mai bine)

B)     Care este diferenta dintre colegialitate si prietenie?

Putem avea colegi ,tovarasi de joaca, dar nu toti ne sunt prieteni.

  Voi prezenta un citat despre prietenie: “Nu cunosc un mai mare vrajmas al oamenilor decat prietenul tuturor care, vesnic incantat de totul, incurajeaza pe cei rai si prin bunavointa sa vinovata linguseste viciile din care nasc apoi toate dezordinile din societate” Jean Jacques Rousseau.

Elevii vor extrage mesajul transmis de citat.

C)    Ce criterii folosim in alegerea prietenilor?

Se va cere elevilor sa noteze pe fisa data la anexa 2 calitatile si defectele unui prieten, fara sa mentioneze numele acestuia. Se va aprecia pe baza raspunsurilor date daca respectivul poate fi considerat prieten sau nu.

D)    Uneori intre prieteni apar neintelegeri, conflicte.Ce motive pot conduce la conflicte? Cum pot fi ele depasite?

 

Se vor citi proverbele de pe fisa si va fi discutat fiecare in parte. Elevii le vor scrie pe caiete.

     E)Ce ati invatat voi din discutiile purtate astazi?

Concluzie:Trebuie sa ne alegem bine prietenii. Pe prieteni nu ii poti cumpara ,nici vinde, deoarece prietenia este un sentiment  ce apropie oamenii si ii face solidari la bine, nu la rau. Intr-o prietenie adevarata nu are importanta statutul social, opiniile politice, varsta.

Expunerea

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Lectura explicativa

Conversatia

Exercitiul

Studiul de caz

Conversatia

Problematizarea

Explicatia

Conversatia

Fisa cu proverbe despre prietenie

Fise

Anexa 2

Proverbe din anexa 3

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Observarea sistematica

 

Autoevaluarea

Observarea sistematica

Autoevaluarea

Munca independenta

Observarea sistematica

Aprecierea verbala

6.Fixarea cunostintelor

 

 

   Elevii vor avea de completat o fisa tip grila referitoare la criteriile lor personale de alegere a prietenilor.

 

exercitiul

Anexa 4

Individual

Frontal

Probe scrise

7.Evaluarea finala

  

   Se vor face aprecieri generale si individuale referitoare la participarea elevilor la lectie. Se vor acorda calificative elevilor.

Explicatia

Frontal

8. Tema pentru acasa

 

  Elevii vor primi indicatii privind realizarea temei pentru acasa:o compunere in care sa isi caracterizeze prietenul.

Explicatia

Tema pentru acasa

Portofoliul


ANEXA 1

Scrieti semnele de punctuatie:

Rasari o batranica maruntica   mohorata  cu ochii mititei si nasul coroiat.

Batrana intreba

          Asa-i ca mata te duci la bunicuta

          Asa-i ca mata esti Sfanta Miercuri    Unde ti-e catelusa cu dintii de fier si cu masele de otel

                                                                 (Mihail Sadoveanu, Dumbrava minunata)

ANEXA 2

                  CALITATI                                                                      DEFECTE

                   Cinstit                                                                             necinstit

                   Sincer                                                                                       nesincer

                   Corect                                                                            incorect

                   Politicos                                                                         nepoliticos

                   Fidel                                                                               infidel

                   Modest                                                                           ingamfat, laudaros

                   Vesel,glumet                                                                   uracios, suparacios

                   Darnic                                                                             zgarcit

                   Econom                                                                          risipitor

                   Frumos                                                                           urat

                   Ordonat                                                                          dezordonat

                   Disciplinat                                                                       indisciplinat

ANEXA 3

a)     E lucru urat sa-ti barfesti prietenii altor prieteni.

Nu-ti vinde ieftin o prietenie veche, ca sa n-o platesti prea scump pe cea noua.

     b)”A trada increderea prieteniei,a incalca cel mai sfant dintre toate pactele, a arunca in gura lumii toate tainele ce ti-au fost incredintate, a huli cu buna stiinta prietenul pe care l-ai inselat si care te respecta inca, acestea nu sunt greseli, sunt josnicii sufletesti si marsavii.”

(J.J.Rousseau)

     c)Mai bine fara prieteni decat cu prieteni rai.

        Cu prieteni rai, rau te faci. Cu cel de omenie mananci colaci.

        Prietenul adevarat e acela care te sfatuieste de bine, nu care iti lauda nebuniile.

ANEXA 4

Alege varianta cu care esti de acord:

a)     Prietenul meu trebuie sa fie:

-         de incredere;

-         sa minta atunci cand are nevoie;

-         sincer intotdeauna;

-         aratos;

-         bun.

b)    Ce astepti de la prietenul tau:

-         sa iti dea curaj;

-         sa nu te atentioneze cand gresesti;

-         sa nu te paraseasca la nevoie;

-         sa aiba aceleasi hobby-uri ca si tine.

c)     Cui refuzi prietenia ta:

        - celor care nu se tin de cuvant;

        - celor care schimba des prietenii;

        - celor care isi respecta cuvantul dat;

        - celor de alta etnie, religie.

d)    Proverbul care corespunde adevaratei prietenii:

-         Cand iti faci noi prieteni , nu-i uiti pe cei vechi.

-         Prietenul tuturor este prietenul nimanui.

-         Prietenul la nevoie se cunoaste.

  

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1459
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved