Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa : a VI-a Educatie civica Nevoia de lucruri

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic

DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
In zori, prin ploaie de Fanus Neagu
FUNCTIILE ORIENTARII SCOLARE SI PROFESIONALE
Teoriile invatarii
PROIECT DIDACTIC CLASA: A X-A AUTOCUNOASTERE SI DEZVOLTARE PERSONALA
PROIECT Vreau sa stiu o meserie!
Conceptul de obiectiv educational
Sinergetica si filozofia educatiei
Formele evaluarii
DIRIGINTELE SI FAMILIA
Tipuri de curriculum

TERMENI importanti pentru acest document

: educatie civica clasa a 3 tema lucruri create de natura : civica romana de clasa a vi-a : nevoia de edducattie civica : didactica pro proiecte didactice educatie civica :


                    PROIECT DE LECTIE

Clasa : a VI-a

Student practicant:

Obiectul : Educatie civica

Subiectul : Nevoia de lucruri

Tipul lectiei : mixta

Scopul : Insusirea de noi cunostinte, cultivarea atentiei si a grijii pentru lucrurile realizate prin munca omului sau pentru lucrurile din natura

Obiective operationale :

Ø      Obiective cognitive:                  

- sa cunoasca diferenta dintre lucruri si fiinte

-sa identifice lucrurile din versurile date

- sa inteleaga rostul lucrurilor din jurul nostru

- sa aprecieze rostul lucrurilor

- sa ghiceasca lucrurile ce se ascund in spatele ghicitorilor

Ø      Obiective afective :                  

- sa dovedeasca interes pentru activitate

- sa participe activ si constient la ore

Metode si procedee : conversatia, observatia, jocul didacic, explicatia, exercitiul

Mijloace de invatamint : imagini cu diferite obiecte, fise de lucru,  ghicitori

Etapele lectiei

Strategia didactica

Metode si procedee

 

1.Moment organizatoric

-Pregatirea materialelor didactice in vederea desfasurarii optime a activitatii

 conversatia

 

2.Captarea atentiei

-Se prezinta elevilor versurile „Toate au un rost” ce urmeaza a fi citit in clasa de catre unul dintre elevi (Anexa 1)

observatia

 

3.Anuntarea temei

-Elevii sunt anuntati ca vor invata despre lucruri

conversatia

 

4.Desfasurarea activitatii

-Dupa lectura versurilor date, elevii sunt solicitati sa identifice lucrurile prezentate, precizand rostul lor.

-Sunt prezentate lucrurile pe care le intalnim in natura si cele care sunt realizate prin munca omului

-Se subliniaza atitudinea pe care trebuie sa o aiba oamenii fata de lucrurile create sau fata de cele care exista in natura

- Elevii sunt solicitati apoi sa inscrie lucrurile urmatoare (farfurii, pusca, pat, tutun, bijuterii, masa etc.) in grupa potrivita : obiecte necesare, obiecte daunatoare, obiecte de lux

- Urmeaza un alt exercitiu in care elevii trebuie sa aleaga dintre lucrurile din imagini pe cele care uneori sunt folositoare si alteori sunt daunatoare, oferind explicatie pentru fiecare situatie.

exercitiul

explicatia

conversatia

exercitiul

observatia

exercitiul

 

5. Obtinerea performantei

Se testeaza imaginatia creatoare a elevilor cerand elevilor sa gaseasca cat mai multe intrebuintari care se pot da unor lucruri : o piatra, un fular, o nuca, o batista, etc.

explicatia

exercitiul

 

6. Evaluarea performantei

Se prezinta elevilor mai multe ghicitori in urma carora trebuie sa descopere lucrurile ce se ascund in spatele acestora(Anexa 2)

In finalul lectiei se fac aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie

jocul didactic

Anexa 1.

                                       Toate au un rost

In jur sunt multe lucruri                          Pornind pe drum indata

Si vor mai fi, si-au fost                                      Aceasta oare ce-i?

De oameni sunt facute                           Masina-i. La ce-i buna

Si toate au un rost !                                           Si care-i rostul ei?

Stam bine-aici in casa,                          Si muntele de piatra

Afara-i frig, polei;                                             Se-nalta-n cer hai-hui;

La ce-i buna o casa ?                                        La ce e bun un munte ?

Si care-i rostul ei?                                             Si care-i rostul lui?

Ne punem haina noua                                       In jur sunt multe lucruri

Cu buzunare trei;                                              Si vor mai fi, si-au fost

La ce-i buna hainuta ?                                       Si toate ne ajuta,

Si care-i rostul ei?                                             Si toate au un rost!

Anexa 2

Camaruta de lemn tare                                      Si un an de ma privesti,

Tine hainele-n pastrare!                                                Tot pe tine te zaresti

(dulapul)                                                                       (oglinda)

Cine sade in ghiozdane,                                     Covor negru pe perete

Purtand gume si creioane?                                             Are creta si burete!

(penarul)                                                                       (tabla)

Sta in casa si in clasa                                                     Cine urme albe lasa

Poarta haine si nu-i pasa!                                              Pe tabla neagra din clasa?

(cuierul)                                                                        (creta)

Care minge colorata

Toata lumea ne-o arata?

(globul pamantesc)

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1046
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved