Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa a VI-a Limba romana Sobieski si romanii

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
SA CRESC MARE SI VOINIC - ACTIVIATE DESFASURATA IN COLABORATE CU PARINTII
PROIECT DE LECTIE - Grupele de culori ( primare , binare , calde , reci ) - Educatie plastica
Fisa de lucru litera : F
DIDACTICA SPECIALITATII ANUL II SEM II( MODUL ) – TEST GRILA
EDUCATIA/ SOCIALIZAREA CA TERMEN MEDIU INTRE SOCIETATE SI INDIVID
PROIECT EDUCATIV SARBATOAREA ANOTIMPURILOR: Iarna pe ulita
APTITUDINI SI CAPACITATI SPECIFICE PROFESIUNII DIDACTICE
Numerele naturale de la 0 la 10 - PROIECT DIDACTIC Matematica
Metodologia instruirii
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA SEMESTRUL II

TERMENI importanti pentru acest document

: planul simplu de idei sobieski si romanii : plan simplu de idei sobieski si romani : sobieski si romanii plan de idei : planul simplu de idei al textului sobieski si romanii :

Proiect de lectie

Propunator:

Clasa a VI-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba romana

Subiectul lectiei: Sobieski si romanii

Tipul lectiei: lectie de comunicare de cunostinte noi

Elevii prezenti:        Absenti:

1. Obiectiv cadru: sa recepteze si sa inteleaga corect un text citit si sa emita ipoteze cu referire la acesta 

Obiective de referinta:

O1sa cunoasca textul

O2sa delimiteze momentele subiectului

Obiective operationale:        

Cognitive:      

-         Sa cunoasca continutul textului

-        sa cunoasca cuvintele noi

-        sa-si insuseasca cunostintele privitoare la structura, la subiectul si momentele subiectului operei literare.

-        sa alcatuiasca planul simplu si dezvoltat de idei

                        Afectiv-atitudinale:

       sa participe activ la lectie

       sa manifeste interes si sensibilitate

       sa manifeste spirit critic si autocritic

       sa dea dovada de inventivitate si ingeniozitate

       sa-si dezvolte sentimenntele de dreptate sociala si demnitate umana si patriotism.

Psiho-motrice:

       sa pastreze pozitia corecta in banca

       sa coopereze cu colegii

       sa-si anunte intentia de a raspunde ridicand mana

Metode si procedee didactice: - lectura expresiva, Conversatia, Explicatia, momentele subiectului, invatarea prin descoperire.

Resurse materiale: lectura integrala, benzi desenate tip diafilm.

Forme de organizare: frontala si individuala

Principii didactice:

- principiul respectarii particularitatii de varsta si intelectuale

-        principiul predarii intuitive

-        principiul insusiririi active si constiente

-        principiul sistematizarii cunostintelor

-        principiul concentricitatii materiei

Forme de evaluare: continua si finala

Locul de desfasurare: sala de clasa

Timp: 50 minute

Desfasurarea lectiei

I.                Organizarea clasei pentru lectie

Absente, pregatirea clasei pentru lectie

II.             Verificarea lectiei anterioare.

Corectarea compunerii descriptive cu tema Roadele toamnei.

III.           Captarea atentiei

Pe tabla sunt scrise cuvintele si expresiile: STEAG, A INDRAZNI, IZBANDA, SOL, SLOBODA, A SE IMPOTRIVI, VRAJMAS, TARINA, A CURMA, MERINDE, CU BUNA SEAMA, A-SI LUA DRUMUL, A PURTA GRIJA, A DA PORUNCA, A DA PIEPT.

IV.            Anuntarea subiectului si a scopului lectiei

Se cere sa se scrie rapid in dreptul fiecaruia cate un sinonim. Se scrie titlul pe tabla, se anunta subiectul si obiectivele lectiei.

V.              Reactualizarea cunostintelor

Incadrarea lecturii in creatia lui C. Negruzzi.

Povestirea pe scurt a continutului lecturii.

Situarea in timp.

Explicarea titlului

Analiza complexa a trei fragmente

“Pe drumul… in inima”

“Ce castel e acesta?…cu mainile”

“Voi ati cutezat… Spanzurati-I!”

VI.            Dirijarea noii invatari

Stabilirea modului de expunere predominant si a tipului de opera

Sunt prezentate pe scurt faptele si intamplarile, se formuleaza definitia subiectului operei literare.

Se reia continutul, se lectureaza fragmentele care corespund ideilor principale formulate in lectiile anterioare

Cu ajutorul clasei se stabilesc momentele subiectului

Profesorul le numeste si le scrie pe tabla. Aadefinirea se realizeaza prin deductie de catre elevi. Elevii scriu definitiile pe caiet.

VII.         Feed-back-ul

Se subliniaza necesitatea stusierii momentelor subiectului operelor literare.

Elevii stabilesc fragmentele corespunzatoare fiecarui moment.

VIII.      Incheierea lectiei

-        Se fac aprecieri cu referire la activitatea elevilor si se noteaza raspunsurile elevilor.

IX.            Tema pentru acasa

-        lectura textului

-                  stabilirea momentelor subiectului, dupa acelasi algoritm, pe lectura “Puiul” de Alexandru Bratescu-Voinesti, studiat de elevi in clasa a V-a.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1397
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved