Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE LECTIE - Dreptul copiilor la timp liber, joc, odihna, recreere

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Definitii ale invatarii
Activitatea profesorului diriginte si consilierului scolar
Proiectarea pedagogica a activitatilor la nivelul procesului de invatamant
Metodica predarii limbii romane in scolile speciale ajutatoare
Planificarea activitatilor didactice – sem. I - Finante Banci anul III
Metode, tehnici, procedee didactice – predarea informaticii
Obiectivele procesului de invatamant
Sistemul psihic uman
Analiza SWOT inspectia scolara
PROIECT DE LECTIE Proza scurta. Basmul cult Harap-Alb de Ion Creanga

TERMENI importanti pentru acest document

: drepturile copilului proiect didactic : proiect didactic drepturile copilului : drepturile copiilor proiect didactic : proiect didactic drepturile copiilor :
loading...

PROIECT DE LECTIE

DISCIPLINA: Educatie civica

CLASA: a IV-a

UNITATEA DE INVATARE: Drepturile copilului

SUBIECTUL: Dreptul copilului la educatie

TIPUL LECTIEI: Insusiri de noi structuri cognitive

SCOPUL: Insusirea de noi cunostinte privind prevederile Convetiei ONU cu privire la

 ,,Dreptul copiilor la timp liber, joc, odihna, recreere si activitati artistice sportive proprii

 varstei sale”- Articolul 28-29.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.2. sa-si dezvolte vocabularul prin utilizarea corecta a conceptelor specifice

                             educatiei civice;

                      2.1. sa compare situatiile cu privire la drepturile si indatoririle copilului;

                      2.2. sa identifice norme si reguli de comportament civic in diferite situatii;

                      3.3. sa descrie tipuri de relatii si atitudini sociale (colaborare, competitie,

                             solidaritate, toleranta, intoleranta);

                      4.2. sa exprime opinii personale in aprecierea unor situatii cu continut civic;

                      3.2. sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat, stabilind legaturi

                              intre informatiile receptate si cele cunoscute anterior;

                      2.7. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 • cognitive:

 - sa extraga dreptul fundamental la care se raporteaza noul continut cognitiv cu

   o acuratete de 95%, in urma analizei unui citat, din Conventia ONU cu privire

    la Drepturile Copilului;

               -  sa argumenteze de ce este necesara educatia pentru dezvoltarea normala a

                  fiintei umane;

 -  sa construiasca un poster cu opinii personale asupra rolului educatiei pentru

    dezvoltarea personalitatii si pentru pregatirea pentru o viata activa ca adult;

 - sa gaseasca solutii pentru diverse situatii in care se incalca dreptul copilului la

    educatie;

               • afective:

               - sa participe activ, constient si cu placere la desfasurarea lectiei propriu zise.

RESURSE PROCEDURALE: conversatia, problematizarea, brainstorming, studiul de

                                                     caz, metoda ciorchinelui, evaluare.

RESURSE MATERIALE: planse didactice cu drepturile copiilor, fise de munca

                                              independente, fise de lucru in grup, extrase din documente.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

 BIBLIOGRAFIE:- Rapotan, N.si Ionita,L., Drepturile copilului, Ed. ,,Spiru

                                  Haret”,2006.

                               - Manualul de Eucatie civica pentru cls. a IV-a , autori: N.

                                  Ilarion, C. Balan, C. Voinea- Ed.CD Press, Buc., 2006

- Salvati Copiii: Drepturile copilului, Buc., 2002.

- Conventia cu privire la Drepturile Copilului, Salvati Copiii, Buc.

   2006.

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL   ACTIVITATII   DIDACTICE

TIMP

STRATEGII DIDACTICE

I. Moment

organizatoric

Se asigura:

- distribuirea materialului didactic intregului efectiv de elevi;

- disciplina necesara desfasurarii in conditii bune a activitatii didactice.

1 min.

Exercitiu organizatoric/

frontal

II.Reactualiza-

rea structurilor insusite anterior

• Consolidarea structurilor cognitive deja existente- Se verifica tema.

• Conversatie euristica pentru reactualizarea cunostintelor

  1. De ce este necesar sa cunoastem drepturilor copiilor?
  2. Cine a elaborat aceste drepturi, cand si unde?
  3. Despre ce drepturi ale copilului am studiat pana acum?   

3 min.

Conversatie euristica/ frontal

III.Formarea de noi structuri cognitive

IV. Obtinerea performantei

V. Evaluarea

structurilor noi cunoscute

I. Concluzii si aprecieri

  1. Captarea atentiei

Cer copiilor sa se prezinte si sa mentioneze hobby-ul lor.

  1. Anuntarea titlului si a obiectivelor lectiei

      Astazi vom discuta despre un alt drept din Conventia ONU, cu privire la dreptul la educatie, deoarece in lume sunt multi copii carora nu li se respecta acest drept.

       Scriu titlul pe tabla si le spun elevilor sa fie atenti, deoarece la sfarsitul orei trebuie sa fie capabili:

      -  sa analizeze citate din documentele oficiale;

      - sa cunoasca intelesul unor cuvinte.     

 C. Analiza de documente

• Fiecare elev are cate o fisa (nr. 1) care contine extrase din documente oficiale si le cer sa desprinda si sa noteze in caiete acel drept fundamental despre care vom discuta astazi ,,Dreptul copilului la educatie”.

,,Orice copil are dreptul la educatie. Educatia trebuie sa pregateasca copilul pentru viata, sa-i dezvolte respectul pentru drepturile omului si sa-l formeze in spiritul intelegerii pacii si tolerantei”.

    D.Ce intelegeti prin educatie?

         Gasiti cuvinte cu acelasi inteles sau alte cuvinte care va vin in minte legate de aceasta tema.

Se va alcatui pe tabla, impreuna cu elevii, o schema asemanatoare cu cea de mai jos. Elevii scriu pe caiete.

EDUCATIE

 

  

  E. Rezolvarea ex. nr. 2, pag. 26, din manual

Priviti imaginile si raspundeti la intrebari:

1. Ce surse de informare sunt redate in imaginile de mai sus?

2. Gaseste alte surse de informare si spune cum contribuie acestea la eucatia ta. 

 

  F . Se discuta cu intreaga clasa:

- Care este responsabilitatea statului in indeplinirea acestui principiu general al Conventiei ONU ?

• Statul are obligatia:

de a asigura invatamantul primar, obligatoriu si

     gratuit pentru toti;

de a incuraja crearea diferitelor forme de invatamant

     secundar;

de a asigura tuturor accesul la invatatura;

de a pune la dispozitia elevilor si de a permite accesul lor la informare;

      de a lua masuri pentru frecventarea scolii cu

          regularitate.

- Care sunt responsabilitatile voastre in legatura cu dreptul la educatie?

• Datoria de a invata, de a fi prietenos si de a-i ajuta pe ceilalti copii, indiferent de varsta, rasa sau de aptitudinile lor.

Completati pe fisa nr. 2 schema de la ex. nr. 1

Drepturi

Indatoriri


Elev

-                             -.

-                             -.

-                             -.                                          -..                              -.

-                             -.

-                              -..

  G. Activitate pe grupe

Organizati in grupe de 4 elevi, vor lucra pe fisa nr. 2, ex. nr 2.

Cerinte:

1. Enumerati cateva conditii pe care trebuie sa le indeplineasca un copil pentru a deveni elev.

2.  Argumentati de ce credeti ca este bine ca un elev sa mearga la scoala.

3. Ce diferenta este intre un copil care fregventeaza scoala si unul care nu merge la scoala?

4. Desenati obiecte necesare educatiei!

Afisez posterele pe tabla si le cer elevilor sa citeasca pe ele.

Apreciem pe cele mai interesante.

Se analizeaza raspunsurile grupelor.

- Ce texte literare va amintiti care se refera la drepturi ale copilului incalcate de oamenii mari? 

H. Alege:

A fi educat inseamna:

 sa saluti;

 sa rezolvi probleme la matematica;

 sa vorbesti cu voce tare in autobuz;

 sa stii pe e rost poeziile lui Mihai Eminescu;

 sa rupi florile din spatiile verzi sa multumesti;

 sa asculti melodia prwfwrata cu volumul dat la maxim;

 sa faci ordine si curatenie in propria camera sau in clasa;

 sa te bati cu colegii;

Tema pentru acasa- Fisa de lucru – ex. nr. 2

Completati urmatoarele enunturi:

A fi elev inseamna .

Invat pentru .. .

Scoala imi ofera.. .

Datoria unui elev este . .

Ca elev sunt multumit cand.. .

Ca elev sunt nemultumit cand.. .

Se dau indicatii.

Se fac aprecieri.

Indemn elevii sa se autoevalueze.

3 min.

1 min.

3 min.

3 min.

           

3 min.

5 min.

5 min.

10 min

4 min.

1 min.

3 min.

Expunere/

frontal

Problematizare/ individual

Brainstorming

Conversatie/

frontal

Exercitiu/

individual

Conversatie/

frontal

Exercitiu facultativ de grup

Expunere/ frontal

Explicatie/

expunere/

frontal

Exercitiu evaluativ

Exercitiu/

Pe grupe

Problematizarea

Execitiu individual

Expunere /

frontal

Conversatie euristica/

frontal

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2207
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved