Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE LECTIE Limba si literatura romana Clasa : a II- a - Sezatoare literara

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
FORME SI CAUZE ALE INSUCCESULUI SCOLAR
PROIECT DIDACTIC CLASA: a II-a, Textul narativ: ,,Dumbrava minunata”, dupa Mihail Sadoveanu - familiarizare cu textul
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA SEMESTRUL II
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - Teoria si metodologia curriculum-ului
CONCURSUL DE OCUPARE A POSTURILOR / CATEDRELOR VACANTE IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR
Cultura Civica Planificarea anuala Clasa a VIII-a
Matematica – Informatica - Planificare semestriala
Proiect de lectie CLASA: a VII-a Limba romana, Interjectia-exercitii
RASPUNDEREA DISCIPLINARA SI MATERIALA A PERSONALULUI DIN UNITATEA DE INVATAMANT
MODELE DE BUNA PRACTICA IN PREVENIREA CONSUMULUI DE DROGURI LA ELEVII DIN LICEU

TERMENI importanti pentru acest document

: : cuvinte cu inteles opus lectie : Cearta-ti prietenii in taina si-i lauda in public : proiecte didactice la limba romana clasa 2 :

PROIECT DE LECTIE

Data  :  15.03.2007 

Clasa :  a II- a

Scoala: Nr. 32 “Al. Macedonski”

Propunator:

Aria curriculara : Limba si comunicare

Disciplina:  Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Prietenia

Subiectul lectiei: Sezatoare literara

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi;

Scopul lectiei:   dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa;

Obiective de referinta:

·        2.1. – sa imbine enunturi intr-un  mesaj propriu;

·        3.2. – sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;

·        4.5. – sa utilizeze conventii ale limbajului scris;

Obiective operationale:

         cognitive:   sa identifice si sa foloseasca corect, in enunturi proprii,                                        semnele de punctuatie;

                            – sa explice semnele de punctuatie folosite in enunturi;

       sa ordoneze corect, in propozitii, cuvintele date, identificand  cuvantul de prisos;

       sa citeasca cursiv, corect, constient enunturi proprii si texte de mica intindere, in lant sau integral;

       sa inlocuiasca cuvintele date cu altele cu acelasi inteles sau cu inteles opus;

       sa formuleze corect, concis  enunturi care reprezinta mesajul  unui text sau al unei imagini;

        

         afectiv-atitudinale: - sa colaboreze eficient cu colegii de grupa;

                                       - sa participe activ,  la actiunile grupului din care face                                 parte;

Strategia didactica :

        

·        Metode si procedee: - exercitiul;

                                       - jocul didactic;

                                       - problematizarea;

                                                      - ganditi/ lucrati in perechi/comunicati(ex. 4);

                                                      - Ciorchinele( ex.6);

                                                       -  conversatia, explicatia, observatia;

·        Mijloace didactice: - plicuri cu sarcini de lucru si fise;

                                     - cartoane colorate, marker, planse cu imagini ;

·        Forme de organizare:  - pe grupe  omogene, de 4 elevi;

                                         - frontal;

·        Evaluare :   - realizarea fisei de lucru a grupei;

Durata: 45 min.     

Bibliografie         :                  „Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ invatatorilor – curriculum pentru clasele I si a II-a”, Ministerul  educatiei, cercetarii si tineretului, Centrul national de formare  a personalului din invatamantul primar, Bucuresti, 2003

                                               -„Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba romana, clasele III-IV,MEC si Consiliul National pentru                                                                                             curriculum, Bucuresti, 2001                        

                       

Continutul informativ:

I.                  Fise cu versuri despre semnele de punctuatie .

Exercitii propuse :

         1. Alegeti din plic trei semne de punctuatie si folositi-le intr-un enunt.

Folositi si scrierea   intr-o (I echipa)

Folositi si scrierea   dintr-o.(a II-a echipa)

Folositi si scrierea   intr-un. (a III-a echipa)

Folositi si scrierea   dintr-un. (a IV-a echipa)

Folositi si scrierea   mp. (a V-a echipa)

Folositi si scrierea   mb. (a VI-a echipa)

     

         2. Ordonati cuvintele intr-un enunt. Gasiti cuvantul de prisos!

          

         (Proverbele vor vi decupate si fiecare echipa va primi unul dintre ele.)

Cearta-ti prietenii in taina,lauda-i in public. este

Un prieten credincios este medicamentul vietii. Prietenul 

Prietenia este ca o floare. adevarat

Prietenul nu se cumpara cu bani. nepretuita

Prietenia se dovedeste prin fapte.  o

Prietenul adevarat le nevoie se cunoaste.   comoara

 

         3. Inlocuiti cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles.

        

         Un satean avea trei feciori. (I echipa)

         Vrednicia alunga saracia. (a II-a echipa)

         Ghioceii se ivesc de sub plapuma de nea. (a III-a echipa)

         Inlocuiti cuvintele subliniate cu altele cu inteles opus.

         Aproape se zareste o casa intunecata. (a IV-a echipa)

         Buturuga mare rastoarna carul mic. . (a V-a echipa)

         Tanarul lacrima de tristete. (a VI-a echipa)

         4. Dezvoltati propozitia:  Sosesc pasarile .

-         fiecare elev formuleaza cate o propozitie si o scrie pe fisa sa;

-         grupul lege una si o scrie pe fisa de lucru, apoi pe tabla;

-         alegeti, din propozitiile scrise pe tabla, cele mai frumoase cuvinte sau expresii  si formulati oral un nou enunt;

         5. Cititi textul:

                            VULPEA SI COCORUL

Lev Tolstoi

         Vulpea il pofti pe cocor la masa si ii aduse niste zeama intr-o farfurie intinsa. Geaba se stradui cocorul sa apuce ceva cu ciocul sau lung, iar vulpea linse totul intr-o clipa.

         A doua zi, cocorul o pofti pe vulpe la el si ii aduse zeama intr-un urcior, cu gatul stramt. Botul vulpii nicicum nu incapu in urcior, dar ciocul lung al cocorului il goli la repezeala.

Scrieti pe fisa de lucru mesajul transmis de text!

     6. Cititi propozitia :

 

 Primavara natura se trezeste la viata.

Spuneti cuvinte sau grupuri de cuvinte care va vin imediat in minte.

7. Priviti imaginea. Adauga mesajul potrivit pentru a completa afisul!

Desfasurarea activitatii:

Nr. crt.

Etapele lectiei

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

1.

momentul organizatoric

- se pregatesc plicurile cu exercitii pe banci

- se pregatesc plansele ;

- se asigura un climat necesar desfasurarii lectiei;

- isi pregatesc materialele;

2.

captarea atentiei

Se citesc poezii despre semnele de punctuatie.

- recunosc semnele si ridica cartonasul corespunzator;

3.

anuntarea scopului si obiectivelor

Se comunica elevilor, pe intelesul lor obiectivele de referinta

- asculta cu interes;

4.

desfasurarea activitatii

Se cere elevilor sa rezolve pe rand sarcinile de lucru, in ordinea in care au fost numerotate plicurile.

Ex1. semnele de punctuatie si ortogramele

Ex.2 Se solicita elevilor sa fixeze pe panou enuntul format din cuvintele de prisos.

Ex.3 cuvinte cu acelasi inteles sau cu inteles opus

Ex.4  ganditi/lucrati in perechi/comunicati

Ex.5 citire in gand, citire explicativa, citire in lant

Ex. 6 Ciorchinele

- se propun elevilor si alte cuvinte, se fac legaturile ;

Ex.7

- prezentarea imaginilor ;

Se solicita asistentei completarea unor afise cu mesaje potrivite.

- citesc sarcinile de lucru, se organizeaza in cadrul grupei;

Ex 1.

   - citesc enuntul ,arata semnele de punctuatie folosite si explica;

-         ordoneaza enuntul;

-         reprezentantii  grupelor   formeaza un nou enunt;    

-         citesc enunturile noi;

-         scriu individual,apoi pe fisa comuna  ; dezvolta oral;

-         citesc,    inteleg textul si gasesc mesajul; 

-         gasec cuvinte,dezvolta ciorchinele   

- adauga mesaje potrivite                     

5.

evaluare

- completarea afiselor;

- afisarea fiselor de lucru cu toate sarcinile realizate.

- analiza activitatii

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3454
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved