Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DE LECTIE - MATEMATICA (geometrie) - UNGHIUL - CLASA: A VI-A

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Plan de Lectie - a-X-a - Argumente in linia de comanda.Pointeri la functii
ASPECTE PSIHOLOGICE ALE EDUCATIEI FIZICE
Descongestionarea si esentializarea informationala a geografiei scolare
Proiect de lectie - predare-invatare de cunostinte, formare de priceperi si deprinderi
Cunoasterea psihologica a elevilor
Posibilitatile reformei educatiei la nivelul scolii
ROLUL METODELOR DE EVALUARE A LIMBAJULUI IN DEZVOLTAREA INTELECTUALA A COPILULUI PRESCOLAR
STRUCTURAREA DEMERSULUI METODIC
PROJET DIDACTIQUE Classe :la 7-ème
OPTIMIZAREA LECTIILOR DE GEOGRAFIE

TERMENI importanti pentru acest document

: unghi propriu : unghi nul : unghi alungit : unghiul nul :

Text Box:  SAM  CARASEU

Struct. sc. cu cls. I-VIII Lipau

Jud. Satu-Mare

PROIECT  DE  LECTIE

DATA:

PROFESOR: 

CLASA: A VI-A

DISCIPLINA: MATEMATICA (geometrie)

UNITATEA  DE  INVATARE:UNGHIUL

TEMA  LECTIEI:UNGHIUL . DEFINITII , DESEN , NOTATII.

TIPUL  LECTIEI:LECTIE  DE  PREDARE

STRATEGII DIDACTICE:

Ø      METODE:invatarea  prin  descoperire , conversatia , metoda  exercitiului , observatia  sistematica , explicatia

Ø      MIJLOACE: tabla , caiete , instrumente geometrice , fise de lucru , planse , manuale

Ø      FORME  DE  ORGANIZARE: frontal , individual , pe  grupe

OBIECTIVE  OPERATIONALE:

Ø      Sa  defineasca , sa deseneze  unghiuri  si  sa  identifice  elementele  unui  unghi (O1)

Ø      Sa  identifice  interiorul  si  exteriorul  unui  unghi(O2)

Ø      Sa  identifice  tipuri  de  unghiuri (proprii , improprii) (O3)

Ø      Sa  noteze  corect  un  unghi  desenat(O4)

Ø      Sa  rezolve  exercitii   simple   aplicand   notiunile  teoretice  invatate(O5)

ETAPELE  LECTIEI:

Ø      MOMENT   ORGANIZATORIC

Ø      VERIFICAREA  TEMEI

Ø      PREGATIREA  LECTIEI  NOI

Ø      PREDAREA  NOILOR  CUNOSTINTE

Ø      INSUSIREA  NOILOR  CUNOSTINTE

Ø      INTENSIFICAREA RETENTIEI SI ASIGURAREA TRANSFERULUI

Ø      TEMA  PENTRU  ACASA  SI  NOTAREA  ELEVILOR

DESFASURAREA  LECTIEI:

ETAPE

OB. OP.

CONTINUTUL  LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

MOMENT

ORGANIZATORIC

Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei.

Conversatia

VERIFICAREA  TEMEI

Profesorul  strange  in  vederea   corectarii  si notarii    fisele  cu  tema  pentru  acasa  lucrata  de  elevi. Eventualele  exercitii nerezolvate  de  elevi vor  fi  discutate  intr-o  ora viitoare.

Conversatia

(frontal)

PREGATIREA  LECTIEI NOI

O1

Profesorul  adreseaza  clasei  urmatoarele  intrebari:

Ø      Cum  descriem  o  semidreapta?

Elevii sunt  impartiti  in  patru  grupe , li  se  da  cate  o  foaie  A4 si  li  se  adreseaza  cerinta:

Ø      Desenati  doua  semidrepte  cu  originea  comuna! Ce  obtinem?

Conversatia

Invatarea  prin  descoperire

(pe  grupe)

PREDAREA  NOILOR  CUNOSTINTE

(anuntarea  temei  si  a  obiectivelor)

O1

O1

O2

O3

O4

O1

O3

O1

O3

Ø      Anuntarea  temei lectiei  si  a  obiectivelor

Ø      Explicatii referitoare  la  etimologia  cuvantului „unghi” – de  la  latinescul „angulus”  care   inseamna „colt”

Ø      Exemple  din  natura  de obiecte  sau  fiinte  care  descriu  unghiuri

Predarea  cunostintelor:

¨                  Def.: Doua  semidrepte  cu  originea  comuna  formeaza   un  unghi

¨                  Desen.Elemente.Interior.Exterior.

¨                  Notatii:

                         .

Observatii:

¨                  1. litera   care  marcheaza  varful  este  la  mijloc; 

¨                  2.laturile  unghiului  sunt  nemarginite

Clasificare:

1.Unghiuri  improprii:

¨                  Unghiul  nul: laturile  sale  coincid,

¨                  Unghiul  alungit: laturile  sale  sunt  semidrepte  opuse (punctele A , O , B  sunt  coliniare ),

2.Unghiuri  proprii: Unghiul  care  nu  este  nici  nul  nici  alungit  se  numeste  unghi  propriu.

Exemple:

Conversatia

(frontal)

Explicatia

(frontal)

Conversatia

(frontal)

Explicatia

(frontal)

Conversatia

(frontal)

Explicatia

(frontal

INSUSIREA  NOILOR  CUNOSTINTE

O5

Elevii  primesc  fise  de  lucru (F1)  pe  grupe  continand   cerinte (DIFERITE  PENTRU  FIECARE  GRUPA) pe  care  le  rezolva  si  le  prezinta  celorlalti  pe  un  poster si  discuta  rezolvarile  cu    celelalte  grupe (elevii pun  intrebari , se  corecteaza  si  completeaza  reciproc  supervizati  de  profesor)

Metoda  exercitiului

(pe  grupe)

INTENSIFICAREA RETENTIEI SI ASIGURAREA TRANSFERULUI

O1-O5

Ø       Se  recapituleaza  frontal  , pe  scurt notiunile  teoretice  dupa  care

Ø       Elevii  primesc  o  fisa  de  lucru  individual (F2)

Metoda  exercitiului

(individual)

TEMA  PENTRU  ACASA  SI  NOTAREA  ELEVILOR

Ø      Se  noteaza  elevii care  s-au  remarcat

Ø      Tema , manual  Radical , pag., ex ,

SAM  Caraseu / structura scolara cu cls. I-VIII Lipau / jud. Satu-Mare

clasa a VI-a/ fise de lucru/ prof. Ionela Pop

     FISA  DE  LUCRU

(de  lucrat  pe  grupe) (F1)

1.Notati , scrieti  si cititi  un  unghi  propriu  dupa  ce  l-ati  desenat. (folositi  literele P , R , S).

2.Printr-un  punct  O  trasati  doua  drepte  diferite , MN  si  PQ. Scrieti  unghiurile  proprii  care  s-au  format.

3.Marcati  un  punct  P  si  desenati  patru  unghiuri  proprii cu  varful  in  P.

4.Marcati  un  punct  M  si  desenati  patru  unghiuri  alungite  cu  varful  in  P.

SAM  Caraseu / structura scolara cu cls. I-VIII Lipau / jud. Satu-Mare

clasa a VI-a/ fise de lucru/ prof. Ionela Pop

      FISA  DE  LUCRU

(de  lucrat  individual) (F1)

a)Punctele situate  in  Int sunt:

…………………………………………

b) Punctele situate  in  Int sunt:

………………………………………….

c) Punctele situate  in  Ext sunt:

…………………………………………….

d) Punctele situate  in  Ext sunt:

……………………………………………….

 
1.Fie  figura  alaturata.

E

 

F

 
2.Numiti  toate  unghiurile  proprii din figura

O

 

D

 
alaturata:

………………………………………………

G

 
……………………………………………….

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3081
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved