Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE LECTIE - Semnele de punctuatie

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Proiect didactic INFORMATICA Antivirusi
MODELUL TIPOLOGIC AL INEGALITATII SANSELOR
PROIECT DE LECTIE NUANTE, TONURI, GRIURI
INTERDISCIPLINARITATEA
Cine si cum planifica/organizeaza o activitate? - Nivel de studiu: 3-7 ani
PROIECT CONSILIERE SI ORIENTARE - STIMA DE SINE
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA clasa a 3-a Luarea deciziilor (se va folosi fragmentul lui I.L.Caragiale „Norocul si Mintea”)
Stilurile de invatare
PROIECT DE LECTIE FIZICA Clasa: a X a Circuitul serie RLC
Proiect didactic - Casa : a II –a Tehnologii

TERMENI importanti pentru acest document

: ghicitori despre semne de punctuatie : proiect didactic semnele de punctuatie : ghicitori despre semnele de punctuatie : ghicitori cu semne de punctuatie :

PROIECT DE LECTIE

Data:  12

Clasa:  a III-aA

Profesor:

Obiectul: Limba romana

Subiectul: „Semnele de punctuatie”

Tipul lectiei: recapitularea cunostintelor dobandite

Scopul lectiei:

-         Formarea si consolidarea unui sistem de priceperi, deprinderi si cunostinte referitoare la semnele de punctuatie: punctul, semnul exclamarii si intrebarii, pentru a le folosi in diferite situatii;

-         Formarea deprinderilor de a lucra in echipa, de a contribui la succesul unei echipe, de a accepta parerile altora, de a motiva pe cei din echipa pentru rezolvarea cerintelor formulate

Obiective operationale:

O1: sa gaseasca raspunsul corect la ghicitoare in urma citirii acesteia de catre invatatoare;

O2: sa foloseasca corect semnele de punctuatie: punctul, semnul exclamarii si intrebarii pentru a reda corect in scris propozitiile cerute;

O3: sa descopere greselile strecurate pe plansa prezentata pentru a reda corect caracteristicile anotimpului toamna;

O4: sa alcatuiasca propozitii corecte despre anotimpul toamna avand ca suport plansa prezentata;

O5: sa aranjeze cuvinte date pentru a obtine propozitii enuntiative, exclamative si interogative in cadrul grupei din care face parte;

O6: sa scrie corect dupa dictare, selectand corect propozitiile enuntiative (gr.I), exclamative (gr.II) si interogative (gr.III);

O7: sa participe efectiv si efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind spirit de echipa

Metode si procedee: conversatia, observatia, descoperirea, problematizarea, jocul didactic, exercitiul, explicatia, activitatea in grupe, generalizarea

Material didactic: plansa reprezentand un pom in anotimpul toamna cu: pasari, fructe, frunze, cos pentru recoltarea fructelor; plicuri cu cartonase pentru alcatuiri de propozitii; plansa cu cele trei semne de punctuatie; cutii pentru fiecare grupa cuprinzand emblema acestora; fisa de lucru

Material bibliografic:

1.      Programe scolare pentru clasa a III-a, Limba si literatura romana, Bucuresti, 2005

2.      Ghicitori si proverbe de la A-Z, Saftanacu, Ed. All

3.      Zahu, Valeria, Limba romana- Caiet de exercitii gramaticale pentru clasa a III-a, Ed. Corvin, Deva


Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei

Ob. Op.

Activitatrea profesorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Evalua-re

1.      Moment or-ganizatoric

2.      Captarea si orientarea atentiei

3.      Anuntarea temei si a obiectivelor operationa-le

4.      Reactualizarea cunos-tintelor an-terioare

5.      Obtinerea performan-tei

6.      Incheierea lectiei

O1

O3

O4

O2

O3

O4

O2

O6

O2

O3

O4

O5

O7

O6

·         Pregatesc materialele necesare pentru desfasurarea lectiei.

·         Asigur atmosfera potrivita pentru a incepe ora.

-          Se citeste ghicitoarea:

Frunzele pe ramuri

Au ingalbenit.

Ploua, ploua-ntruna

Cine a venit?”

-          Care sunt lunile de toamna?

-          De unde ne dam seama ca este toamna?

·         Prezint elevilor o plansa cu un pom pe care se afla frunze verzi, mere rosii iar in vazduh un stol de pasari care se intorc la noi in tara, apoi verbalizez:

-          Priviti cu atentie aceasta plansa si spuneti daca este reprezentat ano-timpul toamna?

-          Haideti sa corectam imaginea!

-          Alcatuiti propozitii dupa imagi-nea obtinuta!

o       Voi dirija atentia elevilor asupra semnelor de punctuatie.

-          Pe trunchiul copacului se afla un plic. Haideti sa vedem ce se afla in el!

-          Titlul lectiei de azi este: „Semnele de punctuatie”.

o       Scriu titlul la tabla

·         Se reactualizeaza cunostintele in-susite anterior despre cele trei semne de punctuatie, folosim propozitiile scrise de ei pe tabla si de pe plansa tip.

·         Le cer elevilor sa deschida plicul rosu pentru a afla numele fiecarei grupe.

·        

Flowchart: Punched Tape: Sarcina 1
     Aranjati jetoanele din plic pentru a obtine propozitii!


·         Fiecare grupa isi alege un repre-zentant care va citi raspunsul la fiecare sarcina primita.

Sarcina 4.

·         Dictare selectiva

Unde te duci?

Maria este colega mea.

Ce pustie este natura!

De ce pleaca pasarile?

Eu sunt elev in clasa a III-a.

Ce frumoasa este scoala noastra!

 


o       Le cer elevilor sa scrie dupa dic-tare numai propozitiile:

Gr.I: care sunt enuntiative!

Gr.II: care sunt exclamative!

Gr.III: care sunt interogative!

·         Tema pentru acasa: fiecare elev va primi o fisa de munca inde-pendenta.

-          Puneti semnele de punctuatie corespunzatoare!

Flowchart: Predefined Process:    Ionel il intreaba pe Mircea:
-	Ti-ai scris temele
-	Nu
-	De ce
-	Am fost bolnav
-	Vrei sa te ajut
-	Iti multumesc  Le rezolv singur


·         Se fac aprecieri individuale si colective asupra lectiei.

-          toamna.

-          septembrie, octom-brie, noiembrie.

-    zilele sunt mai scur-te, noptile mai lungi, pasarile calatoare plea-ca in tarile calde, oame-nii aduna roadele toam-nei etc.

-          nu, pentru ca toam-na pasarile calatoare pleaca in tarile calde, frunzele nu sunt verzi, iar merele s-au recol-tat.

Elevii schimba pozitia pasarilor, intorc frunzele pentru a obtine culoarea potrivita ale acestora din acest anotimp, culeg me-rele si le asaza in cosulet.

Elevii alcatuiesc oral pro-pozitii si le vor scrie in caiete si la tabla pe cele mai frumoase.

Copiii vor enumera sem-nele de punctuatie.

Un copil va citi titlul lectiei.

Elevii scriu titlul in ca-iete.

Elevii asculta indicatiile profesoarei.

Elevii deschid plicurile si observa ca grupa I este grupa frunzelor, grupa II- a fructelor, grupa III-a pasarilor

Din fiecare grupa va veni un reprezentant care va lua de pe plansa o frunza, un mar, o pasare, pe care vor fi scrise cuvinte.

Elevii scriu in caiete.

Conversa-tia

Observa-tia

Descope-rirea

Jocul di-dactic

Exercitiul

Descope-rirea

Explicatia

Exercitiul

Conversa-tia

Generali-zarea

Explicatia

Conversa-tia

Activitate independenta

Plansa reprezen-tand un pom in a-notimpul toamna cu: pasari, fructe, frunze, cos pentru recoltarea fructelor

Plic

Plicuri cu cartonase

Emblema grupelor

Fisa de lu-cru

Frontala

Frontala

Frontala

Pe grupe

Individuala

Frontala

Frontala

Dictare

Frontala


                                                        


Anexa 1

Sarcina 1

     Aranjati jetoanele din plic pentru a obtine propozitii!

Sarcina 2

      Alcatuiti un text cu cuvintele date, folosind si cele trei semne de punctuatie!

Sarcina 3

    Alcatuiti propozitii:

Gr. I: despre activitatea oamenilor!

Gr. II: despre activitatea copiilor!

Gr. III: despre activitatea animalelor salbatice!

Anexa 2.

    

     

Puneti semnele de punctuatie corespunzatoare!

Ionel il intreaba pe Mircea:

-            Ti-ai scris temele

-            Nu

-            De ce

-            Am fost bolnav

-            Vrei sa te ajut

-            Iti multumesc  Le rezolv singur

Puneti semnele de punctuatie corespunzatoare!

Ionel il intreaba pe Mircea:

-            Ti-ai scris temele

-            Nu

-            De ce

-            Am fost bolnav

-            Vrei sa te ajut

-            Iti multumesc  Le rezolv singur

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2725
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved