Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

PROIECT DE LECTIE - Sunetul si litera „e”( mic de tipar si de mana )

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
COMUNICAREA UMANA
PROIECT DIDACTIC Legumele de toamna
DEZVOLTAREA CATEGORIZARII FLEXIBILE SI A ADAPTABILITATII STRATEGIICE IN REZOLVAREA DE PROBLEME LA ELEVI
TIPOLOGIA ITEMILOR
Proiect didactic Informatica Clasa : a – V –a / a - VI –a Utilizarea tabelelor in Word
Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? Nivel de studiu: 3-7 ani
PROGRAMA DE BACALAUREAT PENTRU DISCIPLINA ”PREGATIRE MILITARA” IN COLEGIILE MILITARE LICEALE
Formele evaluarii
PROIECT DE LECTIE CLASA : a-II-a Activitati cu materiale sintetice – hartia - Stabilirea caracteristicilor hartiei – „Copac primavara”
PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a, Subiectul si predicatul

TERMENI importanti pentru acest document

: sunetul si litera e : sunetul si litera : proiect de lectie- litera e : sunetul e :

         Scoala Nr. 139 „Mircea Santimbreanu”

        

PROIECT DE LECTIE

Abordare integrata

DATA: 30

CLASA: I A

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

UNITATEA DE INVATARE: Propozitia – unitate a comunicarii

TEMA LECTIEI: Sunetul si litera „e”( mic de tipar si de mana )

TIPUL LECTIEI: Comunicare de noi cunostinte si formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI: Familiarizarea cu litera „e” mic de tipar si de mana prin analiza elementelor grafice din care sunt formate si prin realizarea corespondentei sunet - litera.

          OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 – sa identifice si sa incercuiasca litera „e” mic de tipar intr-un text dat pe baza explicatiilor anterioare;

O2– sa citeasca constient, corect si in ritm propriu silabe, cuvinte, propozitii care contin litera „e”;

O3 – sa scrie corect si ingrijit litera „e”, silabe, cuvinte si o propozitie formate din literele invatate;

                O4 – sa ordoneze silabele/ cuvintele dupa inteles pentru a obtine o comunicare corecta.

           RESURSE – MATERIALE:  

*      Planse cu litera „e” mic de tipar si de mana si celelalte litere invatate;

*      Alfabetar mare pe tabla magnetica;

*      Plansa pentru jocul „ Citeste si potriveste ”cu imagini si litere;

*      Caietul de fise de lucru , Ed. Aramis;

*      Fise pentru exersarea cititului ce contin  cuvinte formate din literele invatate.

                                                                                           

                    – PROCEDURALE: metoda fonetica analitico-sintetica, exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, jocul didactic.

-         TEMPORALE: 2 ore

-        

           FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, echipe de cate doi elevi.

BIBLIOGRAFIE:

    1.  Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum pentru clasele I-II – Bucuresti, 2003;

2.Ilinca, Anton – Metodica limbii romane in invatamantul primar – Editura Multimedia ARAD, 1998;

3. Molan, Vasile – Penes, Marcela – Indrumator pentru folosirea abecedarului – Editura Petrion, Bucuresti, 2000;

                 4. Ioan Serdean, Metodica predarii limbii romane, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993.


Obiec-tive

Etapele lectiei

Timp

Continuturi

Strategie

Evaluare

Partea I (prima ora)

1. Moment organizatoric.

1’

Asigurarea conditiilor optime pentru inceperea lectiei.

Conversatia 

2. Verificarea cunos-tintelor anterioare ale elevilor.

5’

Se reamintesc literele invatate.

Joc didactic: „ Citeste si potriveste ”. Vezi anexa 1.

     Invatatoarea arata cu un indicator cate o plansa cu literele invatare anterior. Elevii vor spune individual ce litera a indicat.(literele a, m, u, n, i -mari si mici, de mana si de tipar).

·         Elevii citesc coloanele de silabe si cuvinte selectiv si in lant din fise . Vezi anexa 2.

Exercitiul - joc

Frontala

3.Captarea atentiei

1’

  Se va citi de catre invatator urmatoarele versuri:

„Ene, nene, pere, mere”

E scris in abecedar,

Cel ce ma cunoaste, vere,

Ma citeste cu placere.

Elevii sunt intrebati ce sunet  aud de mai multe ori in aceste versuri.

Conversatia

4.Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

1’

  Elevii sunt anuntati ca vor invata o alta litera care o sa le permita sa scrie mai multe cuvinte.

Anunta ca astazi vor invata la limba romana

Sunetul si litera „e”.

Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie.

Observatia

O1

O2

O3

5. Desfasurarea propriu-zisa a lectiei.

·         Observarea imaginilor

·         Localizarea sunetului e in cuvinte.

·         Prezentarea literei e mic de tipar.

·         Recunoasterea literei e mic de tipar.

·         Prezentarea literei e mic de mana.

·         Incalzirea muschilor fini ai mainii.

·         Scrierea literei e mic de mana.  

·         Activitate transdisciplinara

5’

2’

2’

3’

 

2’

10’

10’

3’

          Se prezinta elevilor plansa cu imaginea unui elefant si elevii vor alcatui o propozitie cu ajutorul cuvantului sugerat de aceasta.

   Se stabileste locul cuvintelor in propozitie.Apoi se desparte in silabe cuvantul ”elefant” si se precizeaza sunetele care compun fiecare silaba.

   Elevii dau exemple de cuvinte care contin sunetul nou in diferite pozitii( la inceput, in interior, la sfarsit ) dupa un scurt dialog despre anotimpul toamna. 

  Propune cateva exercitii de pronuntare a sunetului: sacadat, prelungit, accentuat.

·                     Organizeaza un exercitiu joc in care elevii trebuie sa bata din palme atunci cand in cuvantul rostit se aude sunetul nou „e”: mere, mina, mare, mure,Irina, are, Niculae, ore.

·         Dirijeaza asocierea literei cu sunetul invatat.

      Se prezinta plansa cu litera e mic de tipar.

      Indruma intuirea literei:

-Din ce semne grafice este formata?

-Cu ce seamana?

· Se solicita descoperirea literei noi dintre cartonasele cu litere de tipar de pe banci si se va afisa.

·        Se vor alcatui propozitii formate din doua sau trei cuvinte pe baza ilustratiilor din manual.Apoi vor citi literele mici de tipar scrise sub imagine si vor incercui litera corespunzatoare sunetului e.

·                    Elevii incercuiesc litera e in textul in versuri din caietul de fise de lucru pagina 34 exercitiul 1.Vezi anexa-copia xerox a acestei pagini.

·                    Invatatorul dirijeaza descoperirea si citirea unor silabe cu litera nou invatata, compunerea si citirea unor cuvinte, la alfabetar pe tabla magnetica.

·                    Se prezinta litera e mic de mana. Se analizeaza elementele grafice din care este compus. Se scrie la tabla model litera cu explicarea fiecarei miscari a mainii. Cativa elevi vor scrie la tabla litera e mic de mana.

       Scrierea literei de catre elevi se va efectua mai intai in aer, pe banca –cu stiloul inchis.

      Exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainilor. Jocuri cu cantec.

      Elevii vor scrie cu creionul randul din abecedar si cu stiloul doua randuri cu litera „e” mic de mana din caietele auxiliare.

       Invatatoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii.

·                    Din caietul de fise de lucru se va rezolva exercitiul 2, pagina 34.  Elevii vor colora doar imaginile care sugereaza cuvinte ce contin sunetul „e”.

·                    Se reaminteste elevilor cantecul: „Acum e toamna, da!”-Grigore Teodosiu

Metoda fonetica analitico-sintetica.

Metoda fonetica analitico-sintetica.

Conversatia

Exercitiul

Demonstratia

Exercitiul

Jocul

Frontala

Frontala

Individuala

Individuala

6.Incheierea

activitatii

1’

Aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat prima parte a lectiei.

Partea a II-a (ora a II-a)

O2

 

O3

O4

O3

7. Desfasurarea lectiei

  • Citirea cuvintelor din manual

·         Scrierea cuvintelor

·         Scrierea unei propozitii

15’

10’

·                     Elevii citesc cuvintele si completeaza oral exercitiile din manual.Apoi vor scrie in caietele „mici”-tip I doua randuri cu silabe care contin litera e si cuvintele dupa modelul scris la tabla-copiere: nume, mine, Nae.

    -  Transcrierea cuvintelor scrise cu litere de tipar in caietele auxiliare cu litere de mana.

·                     Invatatoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii.

      

·         Joc didactic :” Scrie repede si bine”

         -Elevii vor scrie o propozitie formata din cuvintele scrise pe cartonase pe care trebuie sa le ordoneze lucrand in perechi, cu colegul de banca.

 Nae             e                    un           nume                 .

   Se vor  ordona cuvintele cu toata clasa pentru a se verifica corectitudinea propozitiei formate de catre elevi.

Exercitiul

Demonstratia

 Joc didactic

Exercitiul

Citeste!

Scrie!

Lucrul in perechi

O2

    O3

    O4

7. Conexiunea inversa

10’

7’

·         Se rezolva exercitiul 5 din caietul de fise de lucru.

Elevii citesc silabele, formeaza cuvinte si le scriu pe caiet. Se va verifica  acest exercitiu dupa ce se vor strange toate caietele si la tabla magnetica.

·         Citeste model lectia. Indruma citirea lectiei de catre unu, doi elevi, apoi frontal.

Explicatia

Exercitiul

Proba scrisa

Individuala

Frontala

Orala

8. Tema pentru acasa.

2’

Elevii vor citi pagina cu litera e din manual, vor scrie acasa doua randuri cu litera e mic de mana si vor transcrie cuvinte.

Explicatia

9.Aprecieri generale

1’

Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii.


Fisa de lucru                    

1. Incercuieste litera e!


            Elena  are trei  pere si  Ene  are  multe alune .

2. Citeste!

           am                         mai                          nu-me                        Na-e                              

           ne                         eu                            ne-ne                          i-ni-ma

           me                       ei                             mi-ne                         mi-nu-ne

3. Transcrie in caiete trei cuvinte de mai sus care contin litera e.

Fisa de lucru

am                           mama                Ana                 Nana

mai                          nani                   Mia                 Nanu

nai                          unu                    mina               Mimi

   un                           una                    nuia                Ina

·        Se citesc coloanele de cuvinte din manual mai intai in soapta, de fiecare elev in ritm propriu, apoi cu voce tare in cor. Se realizeaza citirea model de catre invatatoare, apoi citire selectiva.

FISA DE LUCRU

     1. In textul urmator recunoasteti si subliniati cu rosu litera I si cu albastru litera i si scrieti numerele corespunzatoare fiecarei litere ( de cate ori ati intalnit-o in text):

Iepurasul meu iubit,

Cin-te-ntrece la fugit?

Ai labute mititele

Ochisori ca doua stele,

Mustacioara la gurita

Si un petic de codita.

 2. Citeste cuvintele de mai jos. Desparte-le in silabe. Scrie in casutele libere cifrele corespunzatoare numarului de silabe din fiecare cuvant:

 

 

 

 
                     rama               Mara                                          Amara           arama

 

 

 

 


                         marama               iarna                      Irina              macara

3.  Cuvintele unor propozitii s-au amestecat. Refaceti propozitiile:

nu, Mura, mare., e;

Nanu, e, Nenea, marinar.;

neaua, Iarna, mare., e;

4.  Cititi textul dat, utilizand intonatia corespunzatoare:

      - Aurica, ai un crin auriu?

      - Nu, eu am un arin ca neaua.

TEMA CAMPIONILOR:

               Darurile lui Mos Craciun – „Al cui e?”

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3729
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved