Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

PROIECT DE LECTIE - TRASATURI MORALE ALE PERSOANEI

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Evolutii inregistrate in studiul personalitatii
PLAN DE INVATAMANT Scoala de arte si meserii - Domeniul: textile- pielarie
METODE ACTIVE UTILIZATE IN PREDAREA-INVATAREA DISCIPLINELOR BIOLOGICE
PROIECT DE PARTENERIAT EDUCATIONAL ,,COPIII- PRIETENII NATURII,,
EMINESCIANA - PROIECT EDUCATIONAL
Forme de organizare a procesului didactic in predarea Biologiei
PROIECT DIDACTIC Clasa: a IX-a Aventura in spatiu si timp Text-suport: Balta – Alba de Vasile Alecsandri
PROIECT DIDACTIC CLASA : a IV-a Educatia plastica
Planificare calendaristica Educatie fizica CLASA I – SEMESTRUL I
Proiect de lectie - Om si societate - Notiuni de morala crestina

TERMENI importanti pentru acest document

: trasaturi morale exemple : personaje din literatura care s-au bucurat de increderea celorlalti : exemple de trasaturi morale : :

PROIECT  DE  LECTIE

DATA:

CLASA:   a-III-a A

ARIA CURRICULARA: Om si societate

OBIECTULl: Educatie civica

UNITATEA DE INVATARE: TRASATURI MORALE ALE PERSOANEI.

SUBIECTUL: INCREDEREA SI LIPSA DE INCREDERE

TIPUL LECTIEI: insusire de noi cunostinte

SCOPUL:

·        Familiarizarea elevilor cu notiunile de incredere si lipsa de incredere;

·        Dezvoltarea sentimentelor de incredere in sine si in cei din jur.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa  defineasca termenii necunoscuti (incredere, neincredere, incredere de sine);

 O2- sa raspunda la intrebarile legate de textul prezentat, argumentand raspunsurile;

O3 – sa relateze intamplari din viata lor in care le-a fost inselata increderea;

            O4 – sa numeasca persoanele de incredere din anturajul lor;

O5 –sa identifice actiunile prin care pot demonstra ca sunt persoane de incredere;

STRATEGII DIDACTICE :

Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia,  studiul de caz,   brainstorming

Material didactic: plansa, jetoane cu exercitii, fise de evaluare

Forme de organizare a colectivului: activitate frontala, activitate indiviuala, activitate in perechi

PROPUNATOARE:Muntean  Tatiana

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National, Programe Scolare pentru Invatamantul Primar

Dumitra Radu, Gherghina Andrei- „ Educatie civica- manual pentru clasa a III-a”,Ed. Aramis, 2005

Adriana Baban- coordonator- „Consiliere educationala”, Ed. Ardealul, Cluj- Napoca, 2001

                       


Momentele lectiei

CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE

Moment organizatoric

         Se asigura in clasa ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a lectiei.

Conversatia,

    Exercitiul organizatoric.

Captarea atentiei

           Se va realiza printr-un brainstorming.  Pornind de la cuvantul “cred” elevii vor alcatui familia de cuvinte si ne oprim la cuvantul “incredere”.

Exercitiul brainstorming.

                     

Anuntarea temei si a obiectivelor

      Voi anunta elevii ca astazi vom vorbi despre incredere, despre cum putem demonstra ca suntem persoane de incredere. Pentru a sti sa recunoastem persoanele de incredere trebuie sa invatam ce este increderea, neincrederea, increderea in sine. Se va scrie titlul pe tabla: “Incredera si lipsa de incredere”.

 Conversatia,

         Explicatia.

Dirijarea invatarii

        Solicit elevii sa citeasca, din manual, fragmentul “Nu uita ca esti roman” – Al. Draghici.

  Discutii pe marginea textului:

·        Despre cine am aflat din acest text?

·        Stiti cine a fost Constantin

·        Brancusi?

·        Cum si.-a pastrat Brancusi increderea in sine?

   Se prezinta, pe o plansa,  textul “Mincinosul” .(anexa 1)

Solicit elevii sa-l citeasca

,,Despre cine este vorba in text ?’’

,,Cu ce se ocupa baietelul ?’’

,,Ce a strigat el deodata ?’’

,,Ce au facut taranii ?’’

,,De cate ori s-a repetat gluma ?’’

,,Ce s-a intamplat atunci cand

baiatul a spus adevarul ?’’

,,    De ce credeti ca n-au mai venit taranii?’

    ,,Vi s-a intamplat si voua vreodata sa va pierdeti increderea in cineva din cauza minciunii ?’’

    ,,Fiecare persoana are niste trasaturi morale. Dati exemple de astfel de trasaturi, fie pozitive, fie negative.’’

,,Prin comportamentul lor, aceste persoane pot fi sau nu de incredere. Increderea presupune sinceritate si cinste in relatiile cu ceilalti.’’

    Pe baza celor doua texte citite si discutate si a conversatiei purtate,

se scriu la tabla cateva concluzii.(anexa 2)

,,Trasaturile morale reprezinta insusiri sufletesti ale unei persoane (incredere, frica, respect, bunatate etc.).

      Fiecare persoana trebuie sa aiba incredere in fortele proprii si in ceilalti oameni. De asemenea, prin comportamentul propriu trebiue sa castige increderea celor din jurul sau.

          Increderea este o insusire pretioasa care presupune sinceritate, cinste in relatiile cu ceilalti.’’

  

Exercitiul,

      Explicatia,

            Conversatia.

Observatia,

      Conversatia,

Explicatia,

      Studiul de caz,

Exercitiul,

Explicatia,

    Exercitiul,

Exercitiul.

   

Obtinerea

performantei

    Voi prezenta , pe tabla, trei jetoane:

         JETONUL NR. 1

      Imagineaza-ti ca esti singur

acasa si o persoana necunoscuta suna la usa. Cum procedezi?

La ce riscuri te expui daca

deschizi?

JETONUL NR. 2

      Da exemplu de o intamplare

cand increderea ti-a fost inselata.

Ce invatatura ai desprins?

      JETONUL NR. 3

      Numeste colegii de incredere

din clasa voastra. Motiveaza alegerea facuta.

       Solicita elevii sa aleaga una din cele trei situatii prezentate pe jetoane si sa rezolve, in perechi

      

    

 

Conversatia,

  Exercitiul/in perechi.

Evaluare

    FISA DE EVALUARE (anexa 4)

      Scrie DA in caseta din dreptul afirmatiilor pe care le consideri adevarate:

 ,,Poti avea incredere intr-o persoana daca:

           spune intotdeauna adevarul;

           iti ascunde intotdeauna adevarul uneori pentru a nu face o impresie rea celor din jur;

            te ajuta intotdeauna cand ai nevoie ;

            iti da sfaturi bune.’’

       Scrieti patru actiuni pe care le puteti face pentru a castiga increderea celor din jur.

  Explicatia,

      Conversatia.

Aprecieri finale

      Elevii vor primi ca tema de completat  portofoliul cu personaje cunoscute din literatura, care s-au bucurat de increderea celorlalti, sa le deseneze si sa scrie ce calitati morale au contribuit la aceasta.

        Se fac aprecieri si observatii legate de participarea elevilor la lectie, urmarind : formularea raspunsurilor , gradul de creativitate , complexitatea raspunsurilor .

  Explicatia,

       Conversatia.


ANEXA 1

Citeste textul de mai jos, apoi raspunde la intrebari:

     “ Un flacaias pastea oile si prinse a striga, chipurile, ca vazuse un lup.

(…) Taranii venira in fuga, dar se dumirira ca fusese pacaliti. Flacauasul mai facu de doua ori sau de trei ori isprava asta, dar o data se intampla ca lupul sa dea cu adevarat iama in oi.

(…) Taranii se gandira ca iar vrea sa-i pacaleasca si  nu mai venira la chemarea lui.(…)”

(Mincinosul- poveste populara)

                                             ANEXA 2

INCREDEREA SI LIPSA DE INCREDERE

     Trasaturile morale reprezinta insusiri sufletesti ale unei persoane (incredere, curaj, frica, respect, bunatate, etc.).

     Fiecare persoana trebuie sa aiba incredere in fortele proprii si in ceilalti oameni. De asemenea, prin comportamentul propriu, trebuie sa castige increderea celor din jurul sau.

     Increderea este o insusire pretioasa care presupune sinceritate, cinste in relatiile cu ceilalti.

                                   

                                            ANEXA  3

JETONUL NR. 1

Imagineaza-ti ca esti singur acasa si o persoana necunoscuta suna la usa. Cum procedezi?

La ce riscuri te expui daca deschizi?

JETONUL NR. 2

Da exemplu de o intamplare cand increderea ti-a fost inselata.

Ce invatatura ai desprins?

JETONUL NR. 3

Numeste colegii de incredere din clasa voastra. Motiveaza alegerea facuta.

NUMELE..

                                 

                                       ANEXA 4

                            FISA  DE  EVALUARE

                                            

            Scrie DA in caseta din dreptul afirmatiilor pe care le consideri adevarate:

,,Poti avea incredere intr-o persoana daca:

           spune intotdeauna adevarul;

          iti ascunde intotdeauna adevarul uneori pentru a nu face o impresie rea celor din jur;

   

             te ajuta intotdeauna cand ai nevoie ;

            iti da sfaturi bune.’’

         Scrieti patru actiuni pe care le puteti face pentru a castiga increderea celor din jur.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2658
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved