Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Arte plastice - sectia sculptura

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



OBIECTUL : Arte plastice - sectia sculptura

LOCUL ACTIVITATII : Atelier de sculptura

FORMA DE ACTIVITATE : Modelaj

CLASA : a-VIII-a - grupele 2.3.4

DATA ACTIVITATII :

DURATA ACTIVITATII : 530 de ore

TEMATICA :studiul naturii- compozitie

SUBIECTUL APLICATIV : ,,leguma''

TIPUL ACTIVITATII : MIXTE : - De predare a cunostintelor noi

- De formare a priceperilor si deprinderilor (de a modela si a intui formele tridimensionale)

SCOPUL : EDUCATIV - Educatie pentru arta (prin stimularea creativitatii elevilor in tehnica modelajului)

OBIECTIVE GENERALE SPECIALE - Dezvoltarea capacitatilor elevilor de a compune, a ritma formele.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

a)    Informativ - cognitive : - Pe parcursul si la sfarsitul activitatii elevii vor urmarii si vor avea notiuni de compozitie , ritm, plasticitate, spontaneitate, contrast de forme

b)    Formativ- afective : - La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili :

O1 - Sa modeleze formele si sa le compuna

O2 - Sa le ritmeze

O3 - Sa le proportioneze

O4 - Sa sintetizeze formele prin analogii cu corpurile geometrice

O5 - Sa reprezinte muchii plane,

O6 - Sa realizeze suprafete expresive si spontane

O7 - Sa analizeze formele integrand detaliile in ansamblu

RESURSE : MATERIALE SI INSTRUMENTE DE LUCRU : Lut, stative de modelat, plansete, unelte (ebosoare, degrosoare)

UMANE : GRUPA DE ELEVI : Nivelul aptitudinilor de a modela formele tridimensionale

DE TIMP : Timpul afectat lucrului si dozarea lui

STRATEGII DIDACTICE :

a)      METODE : - Expunerea, explicatia, conversatia, dialogul dirijat, exercitiul practic de modelat, studiul comparat (in cadrul evaluarii).

b)      PROCEDEE : - Documentatia din arta contemporana

- Comentariul pe imagini

SI TEHNICI DE LUCRU : - Etapele de lucru specifice modelajului - adaugare

eliminare

apasare

deformare

amprentare

MIJLOACE DE INVATAMANT : - BIDIMENSIONALE : - albume de arta:,

- TRIDIMENSIONALE : - forme geometrice volumetrice

- lucrari ale elevilor

EVALUAREA : TIPURI DE EVALUARE : - Formativa si finala

METODE DE EVALUARE : - Analiza individuala, frontala

- Autoevaluarea

- Notarea - evaluarea performantei de catre profesor

ACTIVITATEA DE PREDARE - INVATARE

DESFASURAREA ACTIVITATII

NR.

CRT.

ETAPELE ACTIVITATII

DURATA

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

CONTINUTUL INVATARII



EVALUAREA ACTIVITATII

7. TIPUL DE EVALUARE : - Formativa (30')

ITEMI DE EVALUARE : I1 - Realizarea compozitiei dinamice structurate in piramida inclinata

I2 - Realizarea subiectului aplicativ

I3 - Redarea ritmului, miscarii, proportiei corpului omenesc

I4 - Redarea expresivitatii prin forme plastice si spontane

I5 - Originalitate, bogatia formelor

I6 - Creativitate

I7 - Echilibru si unitatea formelor

I8 - Gradul de finalizare a lucrarii

INCHEIEREA ACTIVITATII (5') : - Aprecieri privind modul de participare la activitatea elevilor si nivelul performantei atins de ei

Recomandari privind activitatea din urmatoarele ore, materiale de lucru, unelte, caietele de schite

Curatenia in atelier.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3567
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved