Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC - " BRADUL"de H.C.Andersen

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Educatoare:

G.P.P. "Dumbrava Minunata" Suceava



Nivel: II

Categoria de activitate:Educatie pentru societate

Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei

Tema: " BRADUL"de H.C.Andersen

Tipul de activitate:Lectie de comunicare si insusire de noi cunostinte

Scopul activitatii:

Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului, a capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia si transpunerea experientei socio-cognitive in ipostaze ale vietii sociale.

Obiective operationale:

O1 -sa retina ideile principale;

O 2 - sa demonstreze ca au inteles redand continutul pe baza ideilor principale;

O 3 -sa identifice trasaturi de caracter specifice personajelor din poveste;

O 4-sa contraga din poveste aspecte pozitive si negative, prevalandu-se de experienta socio-cognitiva;

O 5 -sa manifeste rabdare intr-o sarcina care implica asteptarea randului intr-un joc sau a randului la raspuns;

O6 -sa traiasca emotii pozitive tragand invataminte din povestea audiata;

O7-sa realizeze o activitate in comun, valorificand prin joc   informatiile nou primite.

Metode si procedee: Expunerea, brainstorming-ul,conversatia euristica explicatia , jocul de rol, consemnarea evenimentelor in "Jurnalul grupei", "Palariile ganditoare"

Material didactic: imagini, PC. ,DVD ,ghiveci cu brad natural,

aparatura audio,6 palarii :alba,rosie,galbena,verde, neagra, albastra;

Forme de organizare:

Frontal, grupuri mici, individual;

Material bibliografic:

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", -M.E.C., Editura Val Integral, Bucuresti, 2005;

Ghid metodologic, Editura V&Integral, Bucuresti, 2001

"Metode moderne de invatare evaluare", -Pintilie, Mariana, Editura Miniped, Bucuresti, 2002

"Metode interactive de grup",S.Breben ,E.Gongea ,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga ,Editura Arves

Durata: 35-40 minute

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

(instrumente si

indicatori)

Resurse

materiale

Metode si

procedee

Captarea atentiei

Se va realiza prin aparitia sub forma de surpriza a "Zanei Padurii", care va ivita copiii intr-o calatorie imaginara intr-o lume de basm ,stimulandu-se imaginatia copiilor prin imagini vizuale,,auditive si olfactive .Se va crea astfel o atmosfera relaxanta ,destinsa si calma.

recuzita pentru zana

dialogul

Capacitatea de a asculta cu atentie incursiunea in lumea de basm

Enuntarea temei

si a

obiectivelor operationale

Se va realiza direct prin enuntare verbala, concomitent cu motivarea necesitatii desfasurarii activitatii.

Povesea se numeste "Bradul" si voi va trebui sa o ascultati cu atentie pentru a sti sa o povestiti si voi parintilor si prietenilor si sa trageti invataminte din cele intamplate.

expunerea

Capacitatea de a recepta mesajul

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

Povestea pe care am sa v-o spun, poate fi povestea oricarui bradulet pe care il va avea orice copil in casa de sarbatori. Ce s-a intamplat cu acest bradut, de unde a plecat si unde a ajuns, veti auzi daca ma veti asculta cu atentie.

Se prezinta personajele si cadrul in care se va expune textul prelucrat al povestii, dupa care se va trece la redarea propriu-zisa, respectandu-se succesiunea momentelor ei principale.

1.La umbra brazilor batrani si inalti, crescu intr-o zi un bradulet.

2.Povestea berzei si dorinta bradutului de a calatori.

3.Dorinta bradutului de a ajunge in casa si de a fi inpodobit.

4.Mandria si fericirea bradutului impodobit.

5.Dezamagirea bradului dupa ce a fost aruncat ca un obiect inutil.

Se va povesti expresiv ,nuantat, folosindu-se un ton potrivit.

Urmeaza o noua surpriza a zanei care a adus 6 palariute colorate pentru a juca in continuare impreuna"Palariutele ganditoare"si care va explica rolul fiecarei palarii:

Palaria alba-ofera informatii;

Palaria galbena se concentreaza pe beneficii,aspecte pozitive;

Palaria rosie dezvaluie intuitiile,sentimentele si emotiile;

Palaria neagra este palaria criticilor;

Palaria verde este cea a creativitatii,schimbarii, a alternativelor;

Palaria albastra este palaria coordonarii;

carti cu imagini sugestive,

calculatorul,

DVD.

Imagini

6 palarii colorate

povestirea

povestirea

Capacitatea de

observare directa

Capacitatea de a analiza, sintetiza, compara si abstractiza

Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii

Se va urmari comportamentul fiecarui copil in functie de rolul ales, precum si interrelationarea si comunicarea dintre copii, corectitudinea comportamentelor aplicate in joc.

elemente de dcor

palariile colorate

joc de rol

munca independent-ta

Capacitatea de a utiliza formele limbajului dialogat si monologat in desfasurarea jocurilor

Evaluarea performante-lor

Se va aplica metoda "Palariile ganditoare" -fiecare subgrupa isi va aduce contributia la realizarea cu succes a jocului, in functie de palaria primita.

Se vor gasi solutii, se vor trage invataminte, se vor face recomandari

Se fac aprecieri.

PC, DVD,

Palariile ganditoare,

Problemati -zarea

conversatia

dialogul

Autoevalua-re



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5843
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved