Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA : A III-A LIMBA SI COMUNICARE " Iarna"de Nicolae Labis

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA : 26 . 01 . 2006

CLASA : A III-A C



SCOALA NR. 1 " Al . I . Cuza" FALTICENI

PROPUNATOR :

OBIECTUL : LB. ROMANA

ARIA CURRICULARA : LIMBA SI COMUNICARE

SUBIECTUL : consolidare - " Iarna"de Nicolae Labis

predare - Scrierea corecta a cuvintelor " la" , " l-a"

TIPUL LECTIEI : mixt

OBIECTIVE :

- sa recite corect , expresiv , respectand intonatia data de semnele de punctuatie ;

- sa raspunda la intrebari legate de text ;

- sa gaseasca cuvinte cu inteles opus sau cu acelasi inteles pentru cuvinte date ;

- sa cunoasca regulile de folosire a ortogramelor invatate ;

- sa foloseasca in mod corect cuvintele "la" , "l-a",

- sa participe cu interes la lectie .

STRATEGII DIDACTICE :

METODE SI PROCEDEE : conversatia , explicatia , brainstorming -ul , observatia .

MIJLOACE DE INVATAMANT : manualul , planse , creta colorata , fise.

FORME DE ORGANIZARE : individual , pe echipe .

BIBLIOGRAFIE : "Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV" E.D.P. Bucuresti

"Orientari moderne in predarea lb.romane la ciclul primar"

Ob.

SECVENTELE

LECTIEI

STRATEGIA

DIDACTICA

DURATA

EVALUARE

1. Moment

organizatoric

Se pregatesc materialele pentru

buna desfasurare a lectiei .

1 min.

2 . Captarea

atentiei

Activitate de spargere a ghetii :"Spune

ceva frumos despre colegul de banca"

1 min.

Evaluare

individuala

3. Verificarea temei

pentru acasa

Se verifica tema cantitativ si calitativ. In acest

Timp elevii rezolva o fisa .(anexa 1)

3 min.

Evaluare

frontala si

individuala

4.Verificarea cunos-

tintelor anterioare

Brainstorming :

Eu spun cuvantul "iarna" .Ce cuvinte va vin in

minte care va duc cu gandul la cuvantul dat.

Conversatia de verificare:

- Ce-ati avut de invatat pentru astazi ?

- De ce se numeste asa poezia ?

- De cine este scrisa?

-Mai cunoasteti poezii scrise de Nicolae Labis?

- Sa recite cineva poezia .( 2-3 recitari)

- Recitare in lant.

- Ce reprezinta plansa de pe tabla ?

- Cate anotimpuri cunoastem?

- Cate luni are fiecare?

- In ce luna suntem?

- Cum arata pomii? Dar satele?

- Ce face "doamna Iarna"?

- Ce fac copiii?

- Ce se intampla in camera?

- Ce face tatal?

- Cum se intoarce de afara?

Pe tabla sunt scrise urmatoarele exercitii :

1.Explicati cuvintele :hazliu, 

nutret, promoroaca,goana,calesti.

2 .Gasiti sinonime pentru :hazliu , odaie,

podoabe,nutret.

3. Gasiti antonime pentru :alb,incarca,cald,

carne.

3 . Desparte in silabe:podoabe , vijelii , hazlii,

promoroaca .

4.Ordoneaza propozitia :friguroasa, ne-a,iarna,

casa,intrat .( Bucati de carton cu litere!)

Se dau niste fise pe care copiii trebuie sa le

completeze : Ce inseamna iarna pentru fiecare?

Se citesc cateva raspunsuri si se evidentiaza

echipa cu raspunsurile cele mai frumoase .

1 min.

5 min.

15 min.

4 min

Evaluare

individuala

Evaluare

frontala

Evaluarea

echipei

5.Anuntarea temei

si a obiectivelor

-Ce ortograme am invatat pana in prezent?

Se discuta regulile de scriere a acestora.

- Astazi vom invata cand sa scriem "la", si cand

"l-a".

2 min

6 . Dirijarea

invatarii

Le voi arata o plansa cu ortograme.

Se citesc textele de la ortograma "la", "l-a"

- Ce cuvant urmeaza dupa "la" ?

- Ce arata acest cuvant? ( locul au directia )

Se scrie definitia pe tabla si pe caiete:

Se scrie "la" atunci cand insoteste cuvinte care arata locul sau directia .

Se scrie "l-a" cand cuvantul care il insoteste nu arata locul sau directia .

Pe tabla se afla scris urmatorul exercitiu :

Completeaza cu "la" ,"l-a" :

____ ascultat ___ matematica.

Furnica ___luat ___ intrebari .

___ farmacie nu ___ asteptat .

Pe ___ coltul strazii ___ vazut pe Mihai .

___ asteptat ___ gara si ___ insotit ___ hotel .

Pe George nu ___ trimis ___ ea.

El canta ___ mandolina si ___ flaut .

Nu ___ trezit ___ ora asta .

10 min

Evaluare frontala

 

7.Evaluarea cunostintelor

Elevii vor rezolva o fisa .(anexa 2)

5 min

Evaluare scrisa

8.Incheierea

activitatii

Se apreciaza verbal comportamentul elevilor.

Se noteaza cativa dintre ei .

Se da tema pentru acasa : pag.67,exercitiul 1

si 2

3 min.

Anexa 1 :

FISA DE MUNCA INDEPENDENTA

Alege raspunsurile potrivite :

Pomii se gatesc in timpul iernii cu podoabe de :

- chiciura

- roua

- omat

Satele adormite sub zapezi seamana cu :

- intinderi nesfarsite

- oameni dormind sub plapuma

- aratari fantastice

Anotimpul iarna este asemanat de poet cu :

- o vrajitoare

- o zana

- o doamna gonind in calesti de vijelii

Cainele zgarie la usa :

- sa intre la caldura

- sa-si primeasca portia de mancare

- sa se joace cu copiii

Tata iese in zapada :

- sa faca partie

- sa cheme copiii la masa

Sa dea apa si nutret la vaca

Anexa 2

FISA DE EVALUARE

Taie varianta gresita :

Nu la , l-a poftit la , l-a masa .

L-a , la rugat si l-a , la ajutat la , l-a teme .

L-a , la lasat la , l-a o matusa la , l-a tara .

Imparateasa l-a , la chemat la , l-a palat .

Unde la , l-a pus , acolo la , l-a gasit .

L-a , la invitat la , l-a odihna la , l-a mare .

De cum la , l-a vazut la , l-a si recunoscut .



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4915
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved