Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: I Matematica si stiinte - Mediul inconjurator

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





MOTTO : " A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atat de amenintata astazi, inseamna a contribui la fericirea omenirii. "

Academician Eugen Pora

SCOALA CU CLASE I-VIII, MOGOSESTI

LOCAL B

DATA: 26.04.2005

INVATATOR:

CLASA: I

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte

DISCIPLINA: Cunoasterea mediului

UNITATEA DE INVATARE: Mediul inconjurator

SUBIECTUL LECTIEI: " Sa protejam natura "

OBIECTIVE CADRU: dezvoltarea capacitatilor de observare,explorare,intelegere a realitatii din mediul inconjurator; cunoasterea, intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termini specifici pentru a descrie fenomenele observate in mediul inconjurator, formarea unei atitudini positive fata de mediul inconjurator,prin stimularea interesuluifata de pastrarea unui mediu echilibrat si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a acestuia .

SCOPUL LECTIEI:formarea unei atitudini active si protective fata de mediu; dezvoltarea unor conduite ecologice ; cunoasterea si aplicarea unor norme si reguli de comportare ecologica simple.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa enumere caracteristici specifice ale unor vietuitoare din mediul apropiat;

sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator;

sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare , fenomene din mediul inconjurator;

sa utilizeze simboluri si informatii referitoare la fenomene observate in mediul inconjurator;

sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unei vieti sanatoase a plantelor si animalelor;

sa participe la actiuni de ingrijire si protejare a vietuitoarelor.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O.1. sa participe activ la desfasurarea jocului "Micii ecologisti";

O.2. sa respecte regulile jocului si sa rezolve sarcinile ce revin fiecarei echipe in parte;

O.3. sa-si exprime atitudinea de protectie a mediului prin condamnarea verbala a faptelor gresite ce reies din imaginile utilizate in timpul jocului;

O.4. sa recunoasca regulile de comportare ecologica ce se potrivesc cu imaginile utilizate;

O.5. sa cunoasca raspunsul la ghicitori;

O.6. sa formeze cuvinte si sa asocieze imaginea corecta;

O.7. sa raspunda corect si repede la intrebarile fulger;

O.8. sa rezolve rebusul;

O.9. sa participe activ la sceneta "Tot ce e pe lume are un rost anume".

TIPUL LECTIEI: consolidare a cunostintelor

STRATEGIA DIDACTICA: deductiva

METODE, TEHNICI SI PROCEDEE: expunerea,explicatia, exercitiul,conversatia, observarea, munca independenta si in echipa, munca cu manualul, problematizarea, gandirea critica.

RESURSE:

umane: 13 elevi (7 baieti si 6 fete)

materiale: planse cu imagini din natura; palete ilustrate cu reguli de comportare ecologica; plansa cu rebusul; plicul cu scrisoarea Pamantului, jetoane cu copacei;instrumente de scris; creioane colorate;diplome pentru locul I, II, III.

timp 50 min.

EVALUARE: formativa: frontala, observarea sistematica si reciproca, evaluarea muncii in echipa.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National- Programa scolara pentru clasa I, 2004-2005;

Manual "Cunoasterea mediului"-clasa I , Ed. Didactica si Pedagogica,Bucuresti,2004,autori-Dumitra Radu Viorela Anastasiu ;

"Cunoasterea Mediului-clasa I",- Mihaela Bucinschi,Maria Dimulescu,Ed. ERC PRESS,2003.

"Cunoasterea Mediului Inconjurator"-caietul elevului,Anina Badescu, Ed.Aramis,2003.

Rebusuri pentru clasele I-IV, Ed. Aramis,2004;

"Vreau sa joc pe scena"- Maria Dornescu, Ioan Scurtu, Ed. Optima , Iasi,2004;

"Copiii si padurea" - Mariana Carnariu, Ed. Sfera, Barlad, 2004.

" Provocari ludice - ghid metodic ", Ed. Spiru Haret, 2001;

"Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV", Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988;

Revista "National Geografic Junior";

www.didactic.ro

www.edu.ro

www.intuitext.ro .

www.cnc.ise.ro

DESFASURARE-CONTINUT

EVENIMENTE

DIDACTICE

OB.

de

REF.si OP.

UNITATI DE CONTINUT

CONTINUT  INFORMATIONAL

Emiterea sarcinilor si a informatiilor

RESURSE

EVALUARE

I.Pregatirea pentru lectie

Organizarea

activitatii

Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, pentru buna desfasurare a lectiei.

II.Captarea atentiei

Expunerea povestii

Motivarea elevilor

Dragi copii,va voi spune o poveste scurta, care incepe altfel decat stiti voi.Se zice ca in satucul nostru este o clasa I de elevi cu fetite si baietei tare draguti,veseli,jucausi,poznasi ca orice copii, dar buni de tot la invatatura! Cine or fi acei copii, ati ghicit despre cine e vorba in poveste?

R:Copiii clasei I de la Scoala Mogosesti-Sud!

Ei ,si s-a dus vestea despre acesti copii peste tot, pana a ajuns si la urechile doamnelor invatatoare care, iata au venit astazi in clasa noastra sa se convinga despre voi.

Copiii saluta asistentii.

Aceasta a fost povestioara mea ; pentru ca noi, clasa I, sa convingem ca suntem cei mai buni elevi, va rog sa dovediti acest lucru prin raspunsurile din timpul acestei ore.



Stabilirea datei pe tabla. In ce luna suntem astazi?(aprilie)Din ce anotimp face parte luna aprilie?(primavara) Care sunt lunile primaverii?(martie,aprilie, mai)

Expunerea

Conversatia

conversatia

Observarea sistematica

Evaluare frontala

III.Anuntarea temei si a obiectivelor

"Elementul surpriza"

Expunerea temei

Scrisoarea Pamantului catre copiii clasei I

Astazi vom repeta la ora de cunoasterea mediului notiunile referitoare la protejarea naturii, a animalelor si ne vom reaminti cum sa avem grija de tot ce ne inconjoara.

Cineva va bate la usa si va aduce un plic.

Ia sa vedem pentru cine este plicul acesta? Ce scrie la destinatar?(Copiii clasei I, Scoala Mogosesti- Sud)

Mai, dar ce surpriza.Cine credeti ca v-a scris voua? Haideti sa vedem ce scrie la expeditor.(Pamantul)

Sunt atat de curioasa.Oare ce ne scrie?Imi dati voie sa va citesc eu scrisoarea?

Citesc scrisoarea cu intonatie:

Dragi copii,

sunt foarte bolnav, ma ameninta din ce in ce mai multe pericole, mi se risipesc bogatiile;imi mor animalele;imi dispar plantele;oamenii se imbolnavesc sau sufera de foame;stratul de aer care ma apara de razele puternice ale soarelui se subtiaza;ma acopera gunoaiele; este atat de murdar in jur.

AJUTATI-MA !

Cu drag,

Pamantul.

Vai copii, ce putem face?Cum sa-l ajutam sa nu mai fie atat de suparat?

Stiti ca in fiecare an pe 22 aprilie se sarbatoreste "Ziua Pamantului"? Aceasta zi ne face sa ne gandim ca fiecare dintre noi trebuie sa devina un prieten al Pamantului , un prieten al naturii.

V-ati gandit cum sa sarbatorim si in acelasi timp cum sa-l ajutam pe Pamant sa nu mai fie ata de suparat ?

Expunerea

Conversatia

scrisoarea

Problematizarea

Observarea

sistematica

IV.Desfasurarea propriu-zisa

O.1.

O.2.

O.3.

2.1.

2.3.

O.4.

1.3.

1.4.

O.5.

O.6.

O.7.

O.8.

Prezentarea concursului si a regulilor

Expunerea si rezolvarea sarcinilor

Eu m-am gandit sa organizam un concurs, intitulat "Micii ecologisti", intre echipe.

Stabilirea celor trei echipe:

I.Ursuletii

II.Iepurasii

III.Fluturasii

Fiecare echipa va avea de rezolvat cate o sarcina, pentru rezolvarea corecta a acesteia veti primi cate un bradut.Sarcina se rezolva in echipa.La sfarsit se va realiza un clasament in functie de cati braduti aduna fiecare echipa.

Prima sarcina

Colorati cu rosu cerculetul din dreptul imaginii in care elevii dauneaza plantelor si animalelor si cu verde cerculetul din dreptul imaginii in care elevii ingrijesc plantele si animalele.

Elevii rezolva sarcina,dupa care vor primi punctajul.

A doua sarcina:

Priviti cu atentie imaginea si taiati cu o linie personajele care dauneaza plantelor si animalelor.

A treia sarcina

Deschideti manualul la pagina 61 , vom juca jocul "Cum e bine ,cum e rau?" Trageti la sorti un numar (cate doua pentru fiecare echipa).Priviti imaginea cu numarul pe care l-ati extras si raspundeti daca este corecta sau nu actiunea reprezentata in caseta respective. Folositi paletele ilustrate cu reguli de comportare ecologica , de pe catedra.

A patra sarcina: Ghicitori pentru fiecare echipa:

Ursuletii: Becu-acesta urias

Este cam poznas

Ziua sta aprins

Noaptea este stins. (Soarele)

Iepurasii: Lacrimile cerului

Pe fata Pamantului. (Ploaia)

Fluturasii:Arborele asta falnic

Pentru om e cel mai darnic

Intra-n casa de Craciun

Inarmat cu ce-I mai bun. (Bradul)

A cincea sarcina " Floarea ratacita"

Fiecare echipa va primi cate un plic ce va contine literele separate,care asezate intr-o anumita ordine formeaza numele unei flori.Alaturi de aceste litere vor gasi si trei imagini cu flori.

Asezati literele astfel incat sa obtineti numele unei flori, apoi alegeti imaginea corespunzatoare.

Ursuletii: M,A,C.

Iepurasii:L,A,L,E,A

Fluturasii:V,I,O,R,E,A

A sasea sarcina: "Intrebari fulger"



Ursuletii: Numeste trei flori de primavara.

Irina are 3 lalele,iar mama ii mai da 2.Cate lalele are acum?

Cate silabe are cuvantul "floricele"?

Iepurasii: Cate anotimpuri are anul?

Daca nu ar mai exista anotimpul de primavara, cate anotimpuri ar fi intr-un an?

Cu ce sunet incepe cuvantul "primavara"?

Fluturasii:Dupa locul in care traieste ce fel de animal este ursul?

Un urs a gasit 4 borcane cu miere de albine din care a mancat 2.Cate borcane cu miere de albine I-au mai ramas de mancat?

Cu ce sunet se termina cuvantul "urs"?

A A saptea sarcina:Rebusul

Ursuletii:1) animal fricos

2)tot ce este viu are....

Iepurasii:3)animalele de pe langa casa omului sunt..

4)tara noastra se numeste.....

Fluturasii:5)are trompa

6)traieste in apa.

A

1)

2)


3)

4)


5)

6)

B

Ce am obtinut pe verticala A-B ? Pe cine am incercat noi sa ajutam astazi?

Concursul s-a incheiat!

Explicatia

Munca in echipa pe tot parcursul orei

Exercitiul

Fise de lucru

braduti

fise de lucru

munca cu manualul

jetoane cu numere,palete ilustrate

Exercitiul

Jocul didactic

Conversatia

Plicuri cu litere separate, imagini cu flori

Jocul didactic

problematizarea

Conversatia

Gandirea critica

Plansa cu rebus

Jocul didactic

Observarea sistematica

Evaluarea muncii in echipa, pe tot parcursul orei

Evaluare frontala

Evaluare reciproca

Evaluarea muncii in echipa

Observarea sistematica

Evaluarea muncii in echipa

Evaluare reciproca

Observarea sistematica

V.Evaluare

formativa

Intocmirea clasamentului

Se face numaratoarea bradutilor acumulati de fiecare echipa.Se afiseaza punctajul, se anunta echipa castigatoare, se inmaneaza diplomele.

Se fac aprecieri verbale asupra modului de lucru , asupra comportamentului.

conversatia

Evaluare frontala

VI .Tema pentru acasa

De citit poezia de la pagina 65.

explicatia

VII Incheierea lectiei

O.9.

Programul artistic: " Tot ce e pe lume are un rost anume"

Feed-back (joc de rol)





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3139
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved