Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA : I - a Educatie fizica si sport

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT Scoala cu clasele I-VIII nr.21, Timisoara

DATA 13 mai 2005

CLASA I C



EFECTIV 26 elevi

INSTITUTOR

LOCUL DE DESFASURARE sala de sport

ARIA CURRICULARA Educatie fizica si sport

DISCLIPLINA Educatie fizica

TEMELE LECTIEI 1. Repetarea aruncarii si prinderii mingii cu doua maini, de

pe loc, din diferite pozitii: stand, sezand.

2. Perfectionarea deprinderilor motrice de baza si aplicativ-

utilitare prin exersarea unui parcurs aplicativ.

3. Jocuri cu mingea: Mingea calatoare, Mingea prin tunel.

TIPUL LECTIEI: mixt

OBIECTIVE OPERATIONALE

O - Sa execute cu corectitudinea maxima de care sunt capabili toate exercitiile care compun un complex de exercitii libere;

O - Sa recunoasca si sa execute corect comenzile primite;

O - Sa stie sa arunce mingea cu doua maini de la piept si prin rostogolire, din pozitiile: stand, stand pe genunchi si sezand;

O - Sa fie capabili sa prinda cu doua maini mingea primita fie din aruncare, fie din rostogolire;

O - Sa execute corect si intr-un ritm cat mai bun exercitiile aplicative ce compun parcursul aplicativ (mersul in echilibru, tararea, transportul de greutati, saritura, alergarea ).

STRATEGII DIDACTICE demonstratia insotita de explicatii, exersarea globala,

corectarea greselilor de executie si tinuta, exersarea individuala.

MIJLOACE SPECIFICE : exercitiul fizic, jocul de miscare.

RESURSE MATERIALE : mingi elastice, cercuri, banci de gimnastica, jaloane.

BIBLIOGRAFIE

- M.E.N. Curriculum National - Programa scolara de educatie fizica pentru clasele I-IV, Bucuresti,1998

Petrica Dragomir - Metodica educatiei fizice, manual pentru cls.a-X-a Scoli normale, E.D.P. Bucuresti, 1995

Maria Gonczi Raicu, Maria Nicolin - Gimnastica, Editura Mirton, Timisoara, 2002

PARTILE

LECTIEI

CONTINUTUL LECTIEI

( Structuri motrice )

DOZAREA EFORTULUI

INDICATII

METODICE

FORMATII

OBS.

I. Parte pregatitoare

1. Moment organizatoric

2. Pregatirea organismului pentru efort

3. Influentarea selectiva a aparatului locomotor

II. PARTEA FUNDAMENTALA

4. Invatarea, consolidarea sau perfectionarea deprinderilor motrice



III.PARTEA DE INCHEIERE

5. Revenirea organismului dupa efort

6. Aprecieri si recomandari

- adunarea colectivului

- verificarea tinutei

- salutul

- comunicarea temelor

- intoarceri, pozitia ,,pe loc repaus".

Variante de mers si alergare

-alergare in tempo moderat

-mers pe varfuri (4T) combinat cu mers pe calcaie (4T)

-alergare cu joc de glezne

-pasul uriasului (mers fandat)

-alergare cu genunchii la piept

-mers pe partea interioara si exterioara a labei piciorului

-pas saltat

-alergare cu pasi adaugati si balansarea bratelor.

Complex de exercitii libere pentru dezvoltarea fizica generala

Exercitiul 1

Pozitia initiala - stand departat, mainile pe sold

T1-rasucirea capului spre stanga

T2-rasucirea capului spre dreapta

T3-4-rotarea capului spre dr.-stg.

T5-8-se repeta T 1-4.

Exercitiul 2

Pozitia initiala - stand departat

T1-ducerea mainilor pe umeri

T2-ridicarea bratelor intinse sus

T3-ducerea bratelor lateral

T4-revenire la pozitia initiala.

Exercitiul 3

Pozitia initiala - stand departat

T1-2-extensia bratului stang

T3-4-extensia bratului drept.

Exercitiul 4

Pozitia initiala - stand departat

T1-4 -rotarea bratelor inainte

T5-8 -rotarea bratelor inapoi.

Exercitiul 5

Pozitia initiala-stand departat, bratele indoite la piept

T1-2-arcuirea bratelor indoite la piept

T3-4-arcuirea bratelor intinse lateral

T5-6-forfecarea bratelor spre inainte

T7-8-forfecarea bratelor spre inapoi.

Exercitiul 6

Pozitia initiala - sezand departat

T1-2-extensia trunchiului cu bratele sus

T3-4-aplecarea trunchiului spre piciorul stang

T5-6-extensia trunchiului cu bratele sus

T7-8-aplecarea trunchiului spre piciorul drept.

Exercitiul 7

Pozitia initiala-sezand, genunchii la piept

T1-trecere in culcat facial, cu bratele intinse deasupra capului

T2-revenire in pozitia initiala.

Exercitiul 8

Pozitia initiala-stand departat

-rotirea gleznei stangi, in acelasi timp cu incalzirea mainii stangi

-se repeta miscarea pentru glezna si mana stanga.

Exercitiul 9

Pozitia initiala-stand, mainile pe sold

-sarituri pe loc ca mingea, urmate la fluier de trecere in sprijin ghemuit.

Complexul de exercitii libere se incheie cu exercitii de respiratie.

Tema 1: Repetarea aruncarii si prinderii mingii cu doua maini, de pe loc, din diferite pozitii

Elevii se afla fata in fata, la o distanta de 5-10m. Se lucreaza in perechi. Se incepe cu pasarea mingii de pe loc, cu doua maini , catre partener, fara ca mingea sa atinga solul.

Se trece apoi la schimbarea pozitiei de pasare si prindere a mingii: stand pe genunchi. Se executa aruncari cu mingea de la piept; mai apoi fiecare va pasa catre partener mingea, rostogolind-o pe sol.

Va urma aruncarea si prinderea mingii din pozitia sezand, folosindu-se aceleasi procedee enuntate mai sus.

Jocuri dinamice: Mingea prin tunel , Mingea calatoare.

Tema 2: Perfectionarea deprinderilor motrice de baza si utilitar-aplicative prin exersarea unui parcurs aplicativ.

Descrierea parcursului aplicativ :

1. mers in echilibru pe banca de gimnastica

2. sarituri pe doua picioare

3. ridicarea unei mingi de baschet dintr-un cerc

4. alergare cu mingea in brate si ocolirea unor jaloane

5. asezarea mingii la loc in cerc

6. tarare pe genunchi si brate pana la locul de plecare.

Un elev numit de dascal va demonstra cum trebuie executat parcursul aplicativ.

Elevii vor lucra pe 4 grupe. Prima executie va fi de proba, urmand ca a doua sa se desfasoare sub forma de concurs intre grupe.

Elevii , in pas linistitor, se invart in cerc. La auzul fluierului se transforma in statui reprezentand animale salbatice. Cele mai reusite statui sunt evidentiate.

Se evidentiaza aspectele pozitive si negative din activitatea elevilor pe parcursul lectiei. Se fac recomandari privind activitatea independenta. Se da salutul de incheiere.

1-2 min.

2-3 repetari

8 min.

20m

3 x 8T

10-15m

10m

10-15m

10m

10m

15m

8-10min.

2 x 8T

4 x 4T

4 x 4T

3 x 8T

4 x 8T

3 x 8T



5 x 2T

13 min.

Fiecare executa 3 aruncari

2 executii pentru fiecare procedeu

2 pase de la piept, 2 pase prin rostogolire

2 x fiecare joc

7min.

5m

2m

10m

5m

3 min.

2-3 repetari

2 min.

○○○○○○○

○○○○○○○○

intoarcerile se executa prin saritura

bratele sus, apoi

mainile la ceafa

pe diagonala

pe diagonala

pe mijlocul salii

in perechi, fata in fata

coloana de gimnastica

○ ○ ○ ○

○ ○ ○ ○

○ ○ ○ ○

○ ○ ○ ○

○ ○ ○ ○

bratele si picioarele intinse

spatele drept

bratele se rotesc aproape de urechi

brate si picioare intinse

genunchii sunt

intinsi, mainile ating varfurile piciorului

se poate executa si individual

se incalzesc falangele si incheieturile mainilor

sariturile se fac

pe ambele picioare

mingea se arunca la nivelul pieptului

se mareste distanta dintre parteneri

concurs pe 2 grupe

demonstratia va fi insotita de explicatii precise

se fac corecturile necesare

elevii trebuie sa mentina 10

pozitia nemiscata





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 11592
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved