Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

PROIECT DIDACTIC - CLASA : a III a, Educatie plastica, Linia cu rol constructiv si decorativ

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
SUBIECTE DE TIPUL AL II-LEA PENTRU BACALAUREAT
Formare pentru implementarea programelor de Consiliere si orientare la clasele I-XII, SAM si licee tehnologice
PROIECT DE ACTIVITATE - Limba si literatura romana, CLASA: a VIII-a , Dorinta de Mihai Eminescu (receptarea unui text liric la prima vedere)
PROIECT DIDACTIC CLASA : I, Matematica - Numerele naturale de la 0 la 10
Proiect de activitate - Clasa: a VI a - Comunicarea si abilitatile sociale - Bugetul familiei
PROIECTUL DE LECTIE
'CE O SA MA FAC CAND O SA FIU MARE?'
Elaborarea si aplicarea baremului de corectare si notare. Modalitati de obiectivare a aplicarii baremului si de reducere a diferentelor de notare
PROIECT DE ACTIVITATE - Adolescenta crestere si schimbare
INVATAREA PRIN DESCOPERIRE

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic la arta plastica : proiecte didactice la educatia plastica : educatie plastica linia cu rol de constructie : proiect didactic la edplastica :

PROIECT DIDACTIC


INVATATOARE :

DATA :

CLASA : a III a

ARIA CURRICULARA : Arte

DISCIPLINA : Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE : Linia cu rol constructiv si decorativ

TEMA : Rolul decorativ al liniei- Covorul taranesc

 

TIPUL LECTIEI : Lectie de formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI : Realizarea unor lucrari decorative cu modele create din linii pe baza principiilor si normelor decorative.

MOTIVATIA : Lectia este importanta, deoarece in cadrul orelor de educatie plastica avem posibilitatea dezvoltarii la elevi a inclinatiilor pentru frumos, pentru vraja culorilor, limbajul acestora.

 

OBIECTIVE CADRU :

1. Cunoasterea si utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru si a unor tehnici specifice artelor plastice

2. Analiza formelor, a culorilor si a amestecurilor acestora, in mediul inconjurator si pe imagini

3. Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic

4. Exprimarea prin si despre compozitii plastice

 

OBIECTIVE DE REFERINTA :

1.1.        sa selecteze diverse materiale (culori de apa, tusuri, creioane, pensule, plastilina etc.), in vederea utilizarii acestora ;

3.1. sa identifice in spatiul inconjurator linii in diferite ipostaze ;

3.2. sa valorifice ipostazele liniei in reprezentari grafice intentionate ;

3.3. sa sugereze forme familiare din natura cu ajutorul liniei ;

4.2. sa valorifice potentialul constructiv al liniei in compunerea spatiului plastic ;

4.5. sa utilizeze criterii evaluative in analiza propriilor exprimari plastice si a celorlalti .

OBIECTIVE OPERATIONALE :

       COGNITIVE :

OC1- sa identifice punctul ca element decorativ in arta populara ;

OC2- sa realizeze o compozitie decorativa folosind linia ca element decorativ.

       AFECTIVE :

OA1- sa manifeste interes pentru realizarea compozitiei ;

OA2- vor dori sa creeze lucrari cat mai atractive ;

OA3- sa isi exprime parerea fata de lucrarile colegilor ;

OA4- sa coopereze cu cei din jur si cu invatatorul in scopul finalizarii lucrarii.

       MOTRICE :

OM1- sa realizeze frize decorative din linii folosind acuarela in tehnica picturii ;

OM2- sa manevreze atent instrumentele de lucru ;

OM3- sa isi coordoneze mobilitatea mainii si a corpului in functie de solicitari.

STRATEGII DIDACTICE :

       METODE SI PROCEDEE :demonstratia, explicatia, conversatia, munca independenta, analiza.

       MIJLOACE DIDACTICE : albume, covor taranesc, acuarela, pensula, creionul.

       FORMA DE ACTIVITATE :frontala, individuala.

       RESURSE TEMPORALE :45 minute

       RESURSE UMANE : 14 elevi.

       RESURSE BIBLIOGRAFICE : Metodica predarii desenului , Educatia plastica in ciclul primar.

DEMERS DIDACTIC


NR.

CRT

ETAPELE LECTIEI

OB.

OP.

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII

DIDACTICE

1.

Moment organizatoric

1 minut

        Asigur conditiile necesare desfasurarii orei de educatie plastica.

        Verific materialele elevilor

Elevii isi pregatesc materialele necesare orei de educatie plastica.

2.

Captarea atentiei

2 minute

Omul cat traieste este mereu in cautare de frumos. Isi creeaza, isi gaseste frumosul in lumea muzicii, in lumea cartilor, in lumea culorilor.

Oricine vede ca lumea este colorata! O lume fara culoare nu ar fi numai trista, ci ar parea moarta.

Ganditi-va doar la marea deosebire dintre o zi de primavara scaldata de cerul albastru, cu flori, cu frunze, cu fluturi si o noapte rece fara nici o sursa de lumina.

Frumusetile lumii ar parea pe o singura plansa colorata. Pentru a realiza frumuseti avem nevoie de culori si nu numai.

Avem nevoie de inteligenta, imaginatie, gandire, atentie pentru a descoperi vraja culorilor, limbajul acestora.

Elevii asculta cu atentie si interes la cele spuse de doamna invatatoare.

Explicatia

3.

Anuntarea obiectivelor

1 minut

Informez elevii asupra continutului invatarii si a nivelului performantei asteptate ( realizarea unei lucrari decorative cu modele create din linii pe baza principiilor si normelor decorative).

Elevii asculta cu atentie la obiectivele orei de educatie plastica.

Explicatia

4.

Actualizarea cunostintelor

3 minute

OA1

Solicit elevilor sa enumere culorile cercului cromatic si efectul culorilor, sa precizeze elementele de limbaj plastic, procedeele folosite pentru realizarea unei compozitii.

Cer elevilor sa imparta culorile in culori binare si primare si sa dea exemple de linii.

Enumera culorile cercului cromatic si arata efectul lor :

v    rosu- optimism, curaj, culoare vie ;

v    galben- lumina, veselie ;

v    verde- speranta, tinerete ;

v    albastru- calm, liniste ;

v    alb- puritate, inocenta.

Exemple de linii : linie franta, linie curba, linie verticala, linie orizontala, linie subtire, linie groasa.

Conversatia

5.

Prezentarea continutului plastic

2 minute

Propun elevilor sa priveasca planse, albume si covoare taranesti.

Explic elevilor ca orice creatie artistica populara dovedeste sensibilitate si forta creativa a omului inca din cele mai vechi timpuri.

,, Barbatilor le-a placut sa ciopleasca in lemn porti monumentale, sa-si impodobeasca palaria, sumanul si chimirul lat din piele si sa cante din fluier ori din cimpoi cantece de manie sau de jale.

Femeilor le-a placut sa impodobeasca mai intai casa pictand, in jurul ferestrelor orientate spre miazazi chenare care inveselesc lumina.

De o finete deosebita sunt lucrate manual covoarele taranesti si macaturile care impodobeau casele taranesti in trecut, iar in casele bunicilor sau strabunicilor vostri inca mai puteti vedea tot ceea ce tine de traditie si popular.

Elevii privesc cu atentie la plansele expuse in fata clasei si rasfoiesc albume cu imagini pline de traditie si frumos.

Elevii asculta cu atentie la doamna invatatoare.

Explicatia

Observatia

Explicatia

6.

Dirijarea invatarii

5 minute

OA1

OA2

OC1

OM1

Reamintesc tehnica folosita in construirea liniei in duct continuu care constituie elementul de baza al compozitiei.

Explic si demonstrez in acelasi timp. Ductul continuu se realizeaza cu orice fel de instrument, nu se obtine, cum poate parea, fara a ridica pensula de pe plansa, se ridica pe cat posibil de rar, dar se continua de unde s-a intrerupt.

Se va folosi si compozitia statica in care semnele plastice nu sugereaza miscarea.

Atrag atentia asupra respectarii celor trei principii ale artei decorative : repetitia, alternanta si simetria.

Execut la tabla forme fundamentale : cerc, patrat, triunghi, romb etc.

Elevii descopera diferite forme ale liniei ca element decorativ.

Linia

Explicatia

Analiza

7.

Obtinerea performantei

25 minute

OM2

OC1

OC2

OM3

Etapa de creatie si formare a priceperilor si deprinderilor.

Sugerez elevilor libertatea de a imbina cat mai original formele dar si echilibrat pentru a crea compozitii figurative si nonfigurative.

Urmaresc, explic, intervin unde este cazul.

Elevii asculta explicatiile doamnei invatatoare.

Elevii lucreaza in mod independent.

Explicatia

Munca independenta

8.

Feedback-ul

2 minute

OA4

OA3

Cer elevilor sa precizeze elementele compozitionale folosite si ce sugereaza acestea.

Elevul numit precizeaza elementele compozitionale folosite.

Explicatia

9.

Evaluarea

4 minute

Solicit elevilor sa observe cu atentie lucrarile tuturor colegilor.

Atrag atentia asupra inclinatiilor artistice pe care le au unii elevi.

Elevii asculta cu atentie.

Analiza

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3033
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved