Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE




loading...


Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a VI-a Limba romana - COMPLEMENTE CIRCUMSTANTIALE / COMPLEMENTE NECIRCUMSTANTIALE

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic






DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
FISA DE EVALUARE A CURRICULUMULUI IN DEZVOLTARE LOCALA Clasa a IX –a si a X-a, liceu tehnologic – ciclul inferior
Mass-media si educatia permanenta
Demersul metodic al organizarii, desfasurarii si conducerii lectiei
SOCIETATE SI EDUCATIE
AUXILIAR CURRICULAR PROFILUL: TEHNIC - ELEMENTE DE PROIECTARE
PROIECT DE LECTIE Impartirea la 2 si 3
Ce sunt dezbaterile? WIKI
REBUS ingrijrea corpului
Proiect didactic Clasa a VIII a Limba si literatura romana - Izvorul noptii de Lucian Blaga
STRATEGII DIDACTICE

TERMENI importanti pentru acest document

: ciorchinele limba romana : proiect didactic complementele cl a 6 a : proiect didactic complementul : complementul plan de lectie :

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:

DATA: 19 mai 2008

CLASA: a VI-a

OBIECTUL: Limba romana

SUBIECTUL LECTIEI: COMPLEMENTE CIRCUMSTANTIALE / COMPLEMENTE    NECIRCUMSTANTIALE

TIPUL LECTIEI: LECTIE DE CONSOLIDARE DE CUNOSTINTE

DURATA: 50’

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – sa defineasca in mod corect complementul

O2 – sa identifice complementele in diferite texte date

O3 – sa alcatuiasca enunturi cu diferite tipuri de complemente

O4 – sa diferentieze complementele circumstantiale de cele necircumstantiale

O5 – sa cunoasca tipurile de complemente circumstantiale

O6 – sa cunoasca partile de vorbire prin care se pot exprima complementele circumstantiale

O7 – sa alcatuiasca, dupa cerinte, enunturi corecte din punct de vedere gramatical

STRATEGIA DIDACTICA

RESURSE:

-capacitati normale de invatare ale elevilor

-loc de desfasurare: sala de clasa

METODE SI PROCEDEE:

-invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, ciorchinele, jocul didactic, exercitiul

MATERIALE SI MIJLOACE:

-manualul, caietele elevilor, instrumente de scris, fise de lucru

FORME DE ORGANIZARE:

-frontal, individual, pe grupe

FORME DE EVALUARE:

-evaluare orala, test formativ, autoevaluare

BIBLIOGRAFIE:

-Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P. Bucuresti, 2000

-Gramatica limbii romane, Ed. Academiei Romane, Bucuresti, 2005

- Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane, Ed. Polirom, Iasi, 2004

-Adrian Costache, Georgeta Costache, Limba romana – o gramatica sintetica, Grupul Editorial Art, Bucuresti, 2002

-Sofia Dobra, Ghid de limba si literatura romana pentru cl. A V-a – a VIII-a, Ed. Plus, 2005

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTE SI OBIECTIVE OPERATIONALE

TIMP

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

FORME DE ORG.

RESURSE MAT. SI PROCED.

Moment organizatoric

7’

-organizarea clasei, notarea absentelor, asigurarea climatului necesar desfasurarii optime a activitatii

-verificarea temei pentru acasa

Frontal

Conversatia

Caietele elevilor

Verificarea modului in care elevii au alcatuit tema pentru acasa si corectarea eventualelor greseli.

Captarea atentiei

3’

Elevii sunt anuntati ca urmeaza sa aprofundeze studiul unei notiuni pe care o cunosc din anii anteriori.

Frontal

Conversatia

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor

2’

Se anunta titlul lectiei, se scrie pe tabla si se enumera obiectivee operationale.

Frontal

Conversatia

Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.

Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului

O1

O2

O4, O5

O6

O3, O5, O6, O7

2’

1’

2’

3’

5’

10’

Elevii sunt solicitati sa-si aminteasca definitia complementului, notiune pe care o cunosc din anii anteriori si pe care o noteaza in caiete.

Elevii primesc fise de lucru pe care au un text in care trebuie sa sublinieze complementele. (anexa 1)

Pe baza exercitiului rezolvat anterior, elevilor li se cere sa clasifice complementele si sa completeze o fisa pe care este desenat un copac pe al carui tulpina este scris Complementul, iar pe frunze vor fi notate tipurile de complemente identificate. (anexa 2)

Elevii trebuie apoi sa explice diferenta dintre complementele circumstantiale si cele necircumstantiale si sa exemplifice complementele circumstantiale.

Pe baza exemplelor anterioare, elevii sunt rugati sa identifice partile de vorbire prin care se pot exprima complementele circumstantiale. (ex. nr. 2, anexa 1)

Elevii sunt apoi impartiti pe grupe valorice si au de rezolvat exercitiile de pe fisa de lucru, fiecare grupa cu un alt nivel de dificultate. (anexa 3)

Frontal

Individual

Frontal

Frontal



Frontal

Pe grupe

Activitate diferentiata

   

Converatia

Exercitiul     

Ciorchinele

Conversatia   

Descoperirea

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Fise de lucru

Elevii noteaza definitia complementului in caiete.

Identificarea corecta a complementelor din textele date.

Identificarea corecta a tipurilor de complemente.

Diferentierea corecta a complementelor cicumstantiale de cele necircumstantiale si exemplificarea complementelor circumstantiale (definirea complementelor circumstantiale)

Identificarea corecta a partilor de vorbire prin care se pot exprima complementele circumstantiale.

Rezolvarea corecta a cerintelor de pe fisele de lucru

O7

5’

Joc didactic: trenuletul complementelor

*alcatuiti enunturi in care sa aveti cat mai multe tipuri de complemente.

Ex: Citesc despre pasari o carte, acum, pe canapea.

Se rezolva frontal un exemplu, apoi fiecare grupa alcatuieste un trenulet cu cat mai multe vagoane / complemente.

Pe grupe

Jocul didactic

Rezolvarea corecta a sarcinii de lucru

Consolidarea cunostintelor

7’

Ca activitate independenta se propune o fisa cu un test formativ, cu itemi diferentiati, in functie de nivelul fiecarei grupe. (anexa 4)

Independent

Test formativ

Rezolvarea corecta a sarcinilor de lucru.

Asigurarea retentiei si a transferului

3’

TEMA PENTRU ACASA: Alcatuieste o compunere cu titlul „O intalnire neasteptata” in care sa folosesti cat mai multe tipuri de complemente circumstantiale. Subliniaza-le diferit.

ANEXA 1

1.      Subliniaza complementele din textele urmatoare:

a)      „Seara, vamesul ne ospateaza cu pastravi proaspeti si ierunci”.                  (A. Vlahuta)

b)     „Pe cerdacul lung din fata, stapana casei nu mai trebaluia.”                         (C. Hogas)

c)      „Plutesti ca visul de usor.”                                                                            (M. Eminescu)

2.      Precizati partile de vorbire prin care sunt exprimate complementele circumstantiale din textele de mai sus. Precizati prin ce parti de vorbire mai poate fi exprimat fiecare tip de complement circumstantial.

ANEXA 2



loading...





DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5080
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2017 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site