Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a-III-a "Creativitate"-lucrari dedicate toamnei

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA: 17-XI-2009

CLASA: a-III-a A

ARIA CURRICULARA: Tehnologii

OBIECTUL: Abilitati practice-activitate interdisciplinara



SUBIECTUL: "Creativitate"-lucrari dedicate toamnei

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: exersarea priceperilor si deprinderilor de a contura,decupa,lipi,colora,asambla

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A.COGNITIVE

O1-sa cunoasca tipurile de materiale folosite(hartie,frunze,petale,tartacute)

O2-sa combine deseurile ramase de la confectionarea altor produse in vederea realizarii de noi obiective;

O3-sa "dea viata" produsului realizat prin exprimarea insusirilor sale(tratare interdisciplinara)

B.PSIHOMOTORII

O4-sa decupeze corect partile componente ale obiectelor;

O5-sa le asambleze corect,sa pastreze proportia dintre ele;

O6-sa-si exercite perceptia spatiala,rabdarea,vointa;

C.AFECTIVE

O7-sa orneze cu placere si interes figura aleasa;

O8-sa se bucure de faptul ca se poate folosi de un produs confectionat de el;

O9-sa coopereze,sa se ajute reciproc,sa lucreze in echipa;

RESURSELE:

a)     MATERIALE:lucrari model,deseuri(fire,hartie,frunze si petale de flori presate,lipici,foarfeca,sabloane,hartie

cartonata colorata,tartacute,acuarele,pensule)

b)     UMANE: 25 elevi

c)     TEMPORALE: 50 minute

STRATEGII DIDACTICE:observatia,explicatia,conversatia,demonstratia,munca independenta,jocul de rol.

NR.

CRT.

MOMENTELE

LECTIEI

OB.

ACTIVITATEA

INVATATORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

FORME DE

ACTIVITATE

MODALI-TATI DE EVALUARE

1.

MOMENT

ORGANIZATO-RIC

-Asigur ordinea si disciplina necesare lectiei.

-Verific materialele elevilor calitativ si cantitativ.

-Se pregatesc pentru lectie.

2.

CAPTAREA ATENTIEI

-Voi citi cateva ghicitori despre toamna.

-Se vor pune intrebari despre anotimpul toamna,amintindu-ne ce am invatat la lb.romana,stiinte,celelalte obiective de invatatamant.

-Se vor recita poezii despre "zana culegatoare"

-Dezlegarea ghicitorilor .

-Raspund la intrebari.

-Vor recita poezii.

Conversati-a

Activitate frontala

3.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR

-In aceasta ora vom realize rame pentru flori si frunze de toamna si vom picta expresii ale fetei oamenilor care sa exprime stari sufletesti aferente acestui anotimp.

-Elevii vor repeta tema propusa

Explicatia

Activitate frontala

4.

PREZENTAREA SI INTUIREA MATERIALELOR SI MODELULUI

O

-Copiii sunt impartiti in 3 echipe:Crizantemele,Frunzulitele si Tartacutele.

Discut despre materialele necesare si modul.

Ce materiale recunoasteti ca s-au folosit pentru realizarea lucrarilor?

Precizati ce caracteristici au aceste materiale.

Ce puteti spune despre modul in care au fost confectionate modelele?

-Grupa 1

"Crizantemele"

Model:tablou cu crizantema

Materiale:hartie cartonata colorata,petale de flori presate,sablon crizantema,lipici,foarfeca.

Grupa 2

"Tartacutele"

Model:o tartacuta ce reprezinta o fata vesela de copil

Materiale:tartacute,pensule,acuarele,apa,servete-le.

Conversati-a

Observatia

Activitate frontala

Aprecieri verbale



-De unde provin materialele pe care le veti folosi?

-Grupa 3

"Frunzulitele"

Model:tablou cu o frunza de toamna

Materiale:frunze presate sau maruntite,hartie cartonata colorata,lipici,foarfeca.

-Elevii observa si descriu materialele de pe masa de lucru.S-au folosit:hartie.frunze ,petale de flori presate,tartacute.Sunt materiale din natura,dainuite de anotimpul toamna.

Conversa-tia

Obsrevati-a

5.

EXPLICAREA TEHBICII DE LUCRU

-Demonstrez modul de realizare a modelului precizand etapele de lucru fiecarei echipe in parte.

Grupa 1

Se taie dupa linia trasata modelul pentru mijlocul tabloului si crizantema dupa contur.Se asaza forma decupata pe rama si se lipeste.Floarea se fixeaza in centru iar pe marginii se lipesc petalele de flori de jur-imprejurul ramei.

Grupa 2

Se deschid acuarelele,se umezesc pastilele si se trece la conturarea formelor fetei cu pensula subtire.Se adauga la sfarsit accesoriile pentru par,palariuta.

Grupa 3

Se taie linia trasata,forma pentru mijlocul tabloului si se lipeste.In centru se fixeaza o frunza de toamna iar pe margini in rol creativ vor lipi frunze maruntite sau taiate de diferite culori.

-Elevii urmaresc cu atentie si interes explicatiile,observa etapele pe care la vor respecta in realizarea lucrarii.

Explicatia

Demonstr-atia

Activitate

frontala

6.

REALIZAREA(EXECUTIA LUCRARII)

O2

O4

O5

O7

O6

-Se creeaza fondul musical relaxant pe parcursul executarii sarcinilor de munca.

-In timpul activitaii se dau indicatii collective sau individuale.

-Pe masa au materialele necesare.

-Pe parcursul activitatii reiau unele explicatii,corectez unele greseli pentru a evita formarea gresita a deprinderilor,urmaresc respectarea etapelor de lucru si supraveghez cum decupeaza,cum lipesc,cum asambleaza partile componente,cum picteaza tartacutele.

-Fiind mai multe modele elevii isi aleg unul dintre ele,pentru ca apoi sa-si selecteze materialele pe care le vor folosi.

-Pe parcursul activitatii lor vor primi indrumari.

-Elevii isi desfasoara activitatea propriu-zisa realizand corect lucrarile.

Explicatia

Demonstratia

Munca independenta in centre de interes

 

7.

EVALUAREA LUCRARII

O3

-La finalizarea componentelor,fiecare grupdeleaga un elev care aplica elementele realizate pe tabloul final.

-Elevii isi vor aprecia lucrarile.

Observatia

Analiza

Acrivitate frontala

 

O8

-Se formeaza criteriile de valoare dupa care vor fi evaluate echipele:

-au realizat o lucrare corecta;

-au respectat indicatiile de lucru;

-au reusit decuparea corecta dupa contur;

-au asezat correct in pagina;

-au ornate elementele cu imaginatie si originalitate;

-au facut curatenie pe masa de lucru;

-Lucrarea fiecarui elev va fi aprecitata dupa:

-corectitudinea taierii formelor;

-asamblarea corecta;

-aspectul ingrijit al lucrarii;

-completarea dupa imaginatie cu alte elemente;

-ordinea si curatenia la locul de munca;

-Voi aprecia in general activitatea.

-Se vor expune cateva la expozitie.

-Elevii din fiecare centru de interes isi vor desemna un reprezentant pentru a expune lucrarile pe panou.

Conversatia

Joc de rol

 





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2206
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved