Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa - a III-a Matematica Adunarea si scaderea in intervalul 1.000 - 10.000

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





Data 18.03.2009

Scoala - cu clasele I-VIII Castelu

Clasa a III a B

Institutor

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Operatii cu numere naturale de la 0 la 10.000

Subiectul: Adunarea si scaderea in intervalul 1.000 - 10.000

Tipul lectiei: consolidare si sistematizare de cunostinte

Durata:

Scopul lectiei:

o       consolidarea algoritmului de calcul oral si scris al numerelor din intervalul 1.000 - 10.000;

o       formarea priceperilor si deprinderilor de calcul matematic, dezvoltarea operatiilor gandirii;

o              dezvoltarea gandirii logice.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor din intervalul 1.000 - 10.000 utilizand proprietatile operatiilor si algoritmii de calcul

consolidarea deprinderii de munca independenta si de grup

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitive

O1 - sa rezolve exercitii de adunare si scadere, respectand algoritmul de calcul;

O2 - sa utilizeze limbajul matematic specific adunarii si scaderii;

O3 - sa respecte ordinea efectuarii operatiilor in exercitii;

O4 - sa rezolve probleme cu o singura operatie.

Afectiv - atitudinale:

sa manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor unor exercitii si probleme propuse spre rezolvare;

sa persevereze in rezolvarea sarcinilor de lucru;

Psiho - motorii:

sa-si adapteze corect pozitia (la tabla, in banca), in functie de sarcinile invatarii.

STRATEGII DIDACTICE:

a)         Resurse procedurale (metode didactice):

conversatia

explicatia

exercitiul

problematizarea

metoda didactica "Floare de lotus"

b) Resurse materiale fise de lucru, planse in format PowerPoint, manual, recompense, calculator, diploma.

c) Resurse informationale

1. MEC: Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998

2. Marin Manolescu, Proiectare si evaluare in invatamantul primar ed. Steaua Procion, Bucuresti 1997

3. Daniela si Florian Berechet, Maria si Florin Gardin- Matematica-culegere de exercitii si probleme-clasa a III-a, Ed. PARALELA 45

4. www. didactic.ro

Forme de organizare a activitatii elevilor

frontala

individuala

pe grupe (echipe)

Modalitati de evaluare

evaluare frontala

prin analiza raspunsurilor elevilor

prin observarea comportamentului elevilor

Momentele lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Ob.

op.

Metode si procedee

Mijloace

Forme de organizare

Moment organizatoric

- Se creeaza conditiile psihologice si organizatorice necesare unei bune desfasurari a lectiei

Conversatia

Frontal

Verificarea temei

Verific calitativ tema prin citirea orala de catre elevi, se fac aprecieri , se corecteaza eventualele greseli.

Conversatia

Frontal

Evaluare orala

Captarea atentiei

Se va realiza printr-o prezentare. Personajul Alba ca Zapada va fi "gazda" prezentarii:

Dragi copii!

Apelez la ajutorul vostru pentru ca am necazuri. Mama vitrega a reusit sa-mi rapeasca piticii si i-a transformat in pitici de gradina. Vraja se poate desface numai daca rezolvati corect toate problemele la matematica. Sunt convinsa ca ma pot baza pe voi.

Imi pun toata speranta in voi, sa nu ma dezamagiti.

Ce s-ar intampla cu povestea Alba ca Zapada daca n-ar mai exista pitici?

Cu drag, prietena voastra

Alba ca Zapada

Conversatia

Prezentare PowerPoint /

Calculator

Frontal

Individual

Observare sistematica

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

O2

O2

Se va realiza cu ajutorul unui PowerPoint. Copiii trebuie sa aleaga varianta corecta a reprezentarii unui numar pe ABAC.

(ANEXA 1)

Conversatia

Exercitiu

PowerPoint

Calculator

Frontal

Observare sistematica

Evaluare scrisa

Anuntarea temei si a obiectivelor acesteia

O1

- Se anunta titlul lectiei "Adunarea si scaderea in intervalul 1.000 - 10.000" si cateva din obiective in maniera accesibila copiilor.

- Se scrie titlul pe tabla si in caiete.

Explicatia

Tabla

Caietele elevilor

Frontal

Observarea sistematica

Dirijarea invatarii

O2

O1

O2

O4

O1

O3

Calcul mintal - "Salveaz-o pe Alba ca Zapada " (ANEXA 2)

Cum se numesc numerele care se aduna? (termeni)

Cum se numeste rezultatul adunarii? (suma sau total)

Cum se numeste primul numar la scadere, dar al doilea numar? (descazut, scazator)

Cum se numeste rezultatul scaderii? (diferenta)

Se calculeaza pe caiete exercitiile de adunare si scadere in intervalul 1.000 - 10.000 de pe plansa "La vanatoare". (ANEXA 3)

Metoda didactica "Floare de nufar"

Se prezinta o plansa pe care se afla desenata o floare de nufar. Pe fiecare petala exista cate o sarcina matematica. Exercitiile se vor lucra pe tabla si pe caiete. (ANEXA 4)

Exercitiul oral

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Metoda didactica "Floare de nufar"

Prezentare PowerPoint

Calculator

Fise de lucru

Caiete

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Evaluare orala

Evaluare scrisa

Evaluare orala

Evaluare scrisa

Asigurarea retentiei si a transferului

O1

O2

O3

Concurs "La cules ciuperci"

Copiii sunt impartiti in trei echipe: Echipa piticului Voios, Echipa piticului Hapciu, Echipa piticului Somnoros. (ANEXA 5)

Echipa care va termina prima plansa va primi o diploma de la Alba ca Zapada. (ANEXA 6)

Jocul didactic

Fise de concurs

Diploma

Colectiv

Participarea activa la desfasurarea jocului

Autoevaluare

Tema pentru acasa

Se solicita elevilor sa-si noteze tema pentru acasa

Conversatia

Caietele elevilor

Frontal

Observarea sistematica

Aprecieri finale

Se va face aprecieri asupra activitatii elevilor

Conversatia

Frontal

Observarea sistematica

ANEXA 1

Alege varianta corecta

ANEXA 2

Salveaz-o pe Alba ca Zapada

PROBA 1

Aflati suma numerelor 300 si 200; 400 si 500.

Aflati numarul cu 7 mai mare decat 120.

Mariti cu 10 suma numerelor 40 si 50.

Aflati diferenta numerelor 400 si 300; 16 si 8; 320 si 300.

Aflati numarul cu 10 mai mic decat 100.

Micsorati cu 100 diferenta numerelor 800 si 400.

Spuneti trei numere consecutive incepand cu 699.

Care este cel mai mare numar de trei cifre identice? Dar cel mai mic?

PROBA 2

Compara numerele:

140 111

760 325

PROBA 3

La o florarie s-au adus intr-o zi 215 lalele albe si cu 107 mai putine lalele rosii.

Cate lalele s-au adus in total?

ANEXA 3 La vanatoare

ANEXA 4

ANEXA 5

Echipa piticului Voios Echipa piticului Hapciu

Echipa piticului Somnoros

ANEXA 6

MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII

DIPLOMA

Se acorda Echipei.............

pentru merite deosebite la matematica.

Intitutor,

Radu Nicoleta

ANEXA 7

"La cules ciuperci"

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5642
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved