Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa - a V- a 'Politetea - o floare rara.'

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



Numele si prenumele

Disciplina - dirigintie

Clasa - a V- a

Timpul - 45 minute

Subiectul lectiei - 'Politetea - o floare rara.'

Obiectivul general - formarea si dezvoltarea unor deprinderi de comportare civilizata in scoala, in familie si in societate.

Obiective operationale:

Elevul va fi capabil:

- sa enumere normele de comportare civilizata in cadrul scolii si in afara ei;

- sa distinga un comportament civilizat de un altul inadecvat in situatii date;

- sa ilustreze normele de comportare civilizata in situatii date: salutul, prezentare, comportare pe strada, convorbire telefonica, in vizita etc.

- sa admita si sa argumenteze importanta unui comportament civilizat in societate;

- sa dezaprobe manifestari inadecvate observate la colegii lor;

- sa-si autoevalueze comportamentul prin intermediul unui test.

Metode folosite: dialogul, exemplul, demonstratia, analiza de caz, testul.

Scenariul lectiei:

1. Momentul organizatoric. (10 - 15 minute)

Se saluta elevii, se inregistreaza raportul responsabililor cu frecventa si disciplina elevilor.

Se fac scurte aprecieri despre situatia clasei (frecventa, note, indeplinirea sarcinilor); se face informarea sumara asupra unor evenimente semnificative; se discuta problemele urgente aparute pe parcursul saptamanii.

2. Anuntarea temei si discutarea ei. (25 - 30 minute)

Plecand de la problemele curente, profesorul-diriginte face trecerea la tema propusa spre discutie, atragand atentia elevilor asupra proverbului romanesc inscris pe tabla:

'Politetea este cheia de aur care deschide toate usile.'

(Elevilor li s-a facut cunoscuta tema inca de lectia trecuta, cand au primit principalele puncte de reper pentru discutia de astazi.)

Se initiaza o discutie pe tema semnificatiei cuvantului 'politete'. Definitiile elevilor se pot puncta pe tabla. Se citeste apoi definitia din dictionar a cuvantului:

'politete' = atitudine, comportare conforma cu buna-cuviinta, amabila, politicoasa; amabilitate.

Profesorul-diriginte concluzioneaza definitiile date de elevi:

- Deci, politetea inseamna grija, amabilitate, corectitudine, respect, delicatete, tact, bun simt, altruism, cinste, sinceritate, etc. si exclude: aroganta, obraznicia, insolenta, impertinenta, adica afirmarea brutala a propriilor interese si egoisme.

Se indreapta atentia elevilor asupra celeilalte parti a proverbului, incitand elevii sa-si expuna parerile proprii asupra veridicitatii lui.

Se supun discutiei diverse situatii problema care sa vina in sprijinul afirmatiei cuprinse in proverb si care sa-i convinga pe elevi de necesitatea unei comportari civilizate. Se citeste textul 'S.P.V.' din cartea 'Dulcea povara a anilor tineri' de Anghel Florin. (Anexa 1.)

Pentru a verifica cunoasterea normelor de conduita se cere elevilor sa prezinte modul de salutare a unei persoane, formulele de prezentare, regulile de comportare pe strada si in mijloacele de transport in comun, precum si desfasurarea unei convorbiri telefonice.

Li se cere elevilor sa exemplifice aceste norme de comportament.

In finalul discutiei se propune elevilor un test de autoevaluare a comportarii civilizate si se analizeaza impreuna cu ei rezultatele obtinute. (Anexa 2.)

3. Anuntarea temei pentru lectia urmatoare.

Se fac concluzii asupra rezultatelor testului si se anunta elevii ca lectia urmatoare va fi o continuare a discutiei din tema de astazi ce va aborda 'comportarea in scoala'.

Se specifica principalele puncte ce urmeaza a fi tratate:

buna-cuviinta in scoala;

cum trebuie sa vorbim cu profesorii;

cum ne comportam intre noi, colegii.

Se sugereaza elevilor cautarea unor alte proverbe potrivite temei dezbatute.

ANEXA 1.

S.V.P.

La francezi majoritatea anunturilor prohibitive de genul atat de cunoscut al lui 'Nu atingeti! Nu rupeti!' etc. Sunt insotite de S.V.P. s-il vous plait

Dovada si marturie a bunei cresteri fireste, dar nu numai atat. Formula de politete, desigur, dar nu numai atat. Adica si una si alta la un loc dar si cu nuanta de respect, de intelesul tocit prin repetare.

Imperativele nu sunt prea de natura sa lege punti intre oameni. Stabilim o atmosfera mai calda daca cerem fara sa ordonam: Dati-mi, va rog, cartea, camasa etc. Refuzul devine mai suportabil spunand: Nu putem acum, veniti, va rog, peste doua zile . Banalele da si nu capata un invelis mai bland: Da, va rog! Nu, va rog!. Dar va rog spus cu fermitate, demnitate, ironie dupa caz poate inlocui, in chip civilizat, unele observatii suparatoare, poate evita anumite alte reactii sau chiar unele certuri.



In unele magazine intalnim, din pacate, si vanzatoare care raspund cam asa: Eu de unde sa stiu? Ce, le-am fabricat eu? Pe mine ma intrebati? (sau 'intrebi'?) Ce, nu se vede? Ce vreti (vrei) sa fac eu? Nu scrie pe ambalaj, ori nu vedeti (sau vezi) bine? N-ai mai fost in magazin?. in asemenea situatii trebuie sa intervenim si noi:

N-ati putea sa vorbiti mai sau chiar cuviincios? V-as ruga foarte mult!

N-ati vrea sa scoateti manusile de la brau si sa le puneti pe mana cand serviti painea? Si va rog sa le mai spalati si mainile si manusile

V-as ruga sa mai schimbati carpa cu care va stergeti pe maini

Va rog sa mai discutati si dupa ce ne serviti pe noi

Nu credeti, va rog, ca va puteti certa si fara prezenta noastra?

Noi va rugam sa ne dati bilete la tren! Nu ne intereseaza cum lucrati in hartoage stramband din colul gurii, incruntandu-va, lipind timbrele dupa ce le-ati sters cu limba nicidecum!

Ramai uimit auzind:

Mama, ia adu-mi si mie cartea da, aia, nu mai auzi bine? sau:

Tata, da-mi tu guma ta de sters, ca pe a mea am pierdut-o. Si hai mai repede, ce te mocosesti atata?

Pentru determinarea gradului de dezvoltare a unei colectivitati pe scara culturii si civilizatiei s-au propus diverse etaloane: consumul de otel, de hartie, de sapun Eu, cu voia dumneavoastra, mi-as ingadui sa mai adaug unul: consumul de Va rog in relatiile dintre membrii acelei colectivitati.

ANEXA 2.

Autoportret al comportarii civilizate.

Pentru a afla (sau verifica ceea ce stiti) cum sa va comportati in limitele bunei-cuviinte, in imprejurarile mentionate mai jos, subliniati raspunsul pe care-l socotiti corect (din cele formulate pe coloana din dreapta):

In troleibuz sau autobuz (chiar daca nu ocupi un loc rezervat), cind apare o persoana in varsta sau cu un copil in brate

In tren sau autobuz, daca ai mancat si ti-au ramas unele resturi

In tren, daca ti-e sete si cineva iti ofera o sticla cu apa

In timpul mesei, daca ti s-a adus o farfurie cu o bucata de friptura

Cand mergi in vizita la o persoana mai in varsta, ii oferi gazdei niste flori



Cand cumperi flori (sau un mic dar) pentru a le oferi cuiva, te gandesti ca ele sa fie

a) o indrumi sa mearga la locurile rezervate;

b) ii cedezi imediat locul tau;

c) te faci ca privesti pe fereastra.

a) le pastrezi intr-o punga si le arunci la cosul de gunoi dupa ce cobori; 

b) le ascunzi sub bancheta;

c) le arunci pe fereastra vagonului.

a) o bei pe toata, direct din sticla, si-i spui 'multumesc';

b) iti torni un singur pahar, apoi inapoiezi sticla si multumesti;

c) bei cat poti, apoi o oferi si celor din jur.

a) tai din ea, pe masura ce mananci, bucatele potrivite pentru a fi introduse in gura;

b) o tai toata de la inceput;

c) musti direct din ea.

a) naturale, cit mai frumoase;

b) artificiale, fiindca dureaza mai mult;

c) nu-i ofer nimic.

a) ieftine;

b) frumoase;

c) asa cum le poti rupe din parc sau dintr-un spatiu verde public.

Daca mergi cu mama in oras si aveti de dus un pachet sau o sacosa

Daca la scoala obtii note foarte bune, crezi ca

Daca faci unele cumparaturi pentru parinti si-ti ramane un rest de cativa lei..

Daca esti in drumetie prin munti, ca membru al unui grup

Daca la un anumit joc esti intrecut de oponentul tau

Daca dispui de o cantitate limitata dintr-un aliment ce-ti place in mod deosebit si te afli la masa intr-un colectiv

Consideri ca strada este un loc

a) o duci tu, din proprie initiativa;

b) o lasi mamei, care e mai voinica.

a) nu ai  nici o datorie de a da ajutor la treburi gospodaresti, fiindca singura ta obligatie este sa inveti bine;

b) trebuie ca parintii sa te rasplateasca, cumparandu-ti anumite obiecte care-ti plac;

c) aceasta este datoria ta fireasca de elev, care insa nu te scuteste de indatoriri gospodaresti.

a) il faci uitat in buzunarul tau;

b) spui ca ai cheltuit toti banii primiti;

c) inapoiezi restul parintilor.

a) mergi mereu la locul tau in grup;

b) o iei inainte pe scurtaturi, cautand sa ajungi primul la obiectiv;

c) ramai in urma pentru mici popasuri.

a) nu te mai joci cu el;

b) trisezi pentru a castiga;

c) perseverezi, incercand sa te perfectionezi.

a) il mananci singur pe tot;

b) oferi cate putin si celor din jur;

c) il pastrezi, pentru a-l manca singur pe ascuns.

a) de care trebuie sa se ingrijeasca numai administratia domeniului public;

b) pe care fiecare trebuie sa-l infrumusetam;

c) unde poti sa te debarasezi fara grija de orice gunoaie.

Cotarea raspunsurilor:

Se acorda cate un punct pentru fiecar5e din raspunsurile: 1b, 2a, 3b, 4a, 5a, 6b, 7a, 8c, 9c, 10a, 11c, 12b, 13b.

Daca realizezi cel putin 11 puncte poti considera ca de obicei te comporti corect in societate; sub acest punctaj ai unele greseli (cu atat mai mari cu cat suma punctelor obtinute este mai mica), deci se impune sa iei neintarziat masuri de corijare, astfel incat catre toti sa te porti cum vrei catre tine ceilalti sa se poarte , dupa cum ne invata un proverb romanesc.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5233
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved