Proiect didactic
Data:
Unitatea: Scoala cu clasele I-VIII “Leonida Marineanu”,
Tia Mare
Clasa:
a V-a
Obiectul:
Limba si literatura romana
Subiectul:
“Amintiri din copilarie” de Ion
Creanga
(intocmirea planului simplu)
Tipul lectiei: formarea de priceperi si deprinderi,
dobandirea de noi
cunostinte
Obiective
generale: perfectionarea deprinderilor de a intocmi planul
simplu al unei
opera literare in proza care are un
subiect
prezentat intr-o ordine cronologica
Scopul lectiei: dezvoltarea priceperii de a determina
corect fragmen-
tele din care sa extraga ideile principale
Obiective
operationale:
·
O1- sa citeasca cursiv si expresiv un text
·
O2- sa cunoasca scrisul figurat al unor
cuvinte si al unor pro-
nuntii populare si regionale
·
O3-sa povesteasca oral intamplarile
prezentate, deci sa dezvol-te fiecare idée principala
·
O4-
sa foloseasca in exprimarea lor cat mai multe “moldove-nisme” si constructii
expresive, care dau atata farmec Amintirilor
·
O5-
sa deruleze firul narativ, descoperind in text zicale si ex-presii populare
prin care autorul provoaca rasul
·
O6-
sa povesteasca oral continutul fragmentului, exprimandu-se clar, coerent,
folosind cat mai mult cuvinte din text si demonstrand ca si-au insusit
vocabularul unic al marelui nos-tru povestitor
Metode si procedee: conversatia, lectura explicativa si
interpretativa,
munca
individuala , explicatia, demonstratia
Mijloace si materiale: manualul, opera “Amintiri din copilarie” de
Ion Creanga
Forma de organizare: frontal- individuala
Strategii didactice: inductiv- semialgoritmice
Durata:
50 minute
SCENARIUL DIDACTIC
|
Nr.
crt.
|
Evenimente ale
instruirii
|
Activitatea
propunatorului
|
Activitatea elevilor
|
|
1.
|
Captarea atentiei
|
Voi accentua aprecierea facuta de
G. Ibraileanu marelui nostru povestitor:
”Creanga este un Homer al nostru.”
|
|
|
2.
|
Enuntul obiectivelor
|
Ne vom apri asupra unor aspecte ale expri-
marii orale si scrise. La sfarsitul orei veti demonstra ca aveti
formare deprinderile de a alcatui planul
simplu al unie opere literare cu un fir narativ.
|
|
|
3.
|
Reactualizarea
cunostintelor
|
- Cine a scris opera “Amintiri din copilarie”?
- Ce este ca specie literara aceasta opera?
- Care este geneza operei?
- Ce reprezinta satul Humulesti pentru
Creanga?
- Cate parti cuprind Amintirile?
- In care capitol incadrati fragmentul din
manual?
Verifica apoi tema.
- La ce persoana se face povestirea?
- Care-i relatia autor- povestitor- personaj?
|
… Ion Creanga
- Ca specie literara aceasta opera este un
roman al
copilariei, un roman memoria-
listic.
- Vor reliefa faptul ca, numai la indemnul lui
Eminescu, a scris aceasta opera.
- Vor prezenta cateva personaje memo-
rabile ale Amintirilor,
dand citate semni-ficative pentru caracterizarea lor.
- Fragmentul reprodus in manual repre-
zinta inceputul primului capitol din
“Amintiri
din copilarie”(opera cuprinde
patru capitole).
- Citind cu atentie fragmentul, vor remar-
ca ca in “Amintiri
din copilarie” autorul
este prezent nu numai ca narator, dar si ca personaj
care ia parte la intamplarile
evocate.
- Vor citi tema si se vor face observatiile
necesare.
|
|
4.
|
Prezentarea noului
continut si a sarcinilor de
invatare, dirijarea invata-
rii si obtinerea performan-
tei
|
- Cititi pe fragmente textul din
“Amintiri din copilarie” si
formulati ideile principale din fiecare fragment.
Voi scrie la tabla:
“Amintiri din copilarie” de
Ion Creanga
-planul simplu
Vor fi solicitati mai multi elevi sa formuleze
ideile
principale din fiecare fragment, iar formularile cele mai corecte vor fi
scrise in
caiete si pe tabla.
Voi pune apoi elevii sa dezvolte fiecare
idée principala, realizand astfel povestirea
orala.
|
Elevii vor citi cursive,coerent, vor delimit-
ta fragmentele si vor stabili planul simplu:
1. Asezarea satului Humulesti
(“Satu… Bejenii”)
2. Harnicia humulestenilor (“S-apoi…
cinste satului lor.”)
3. Scoala vrednicului parinte Ioan
(“Si parintele… fricos si de umbra mea.”)
4. Smarandita popii, cea dintai scolarita
(“Si cea dintai … nebunii”)
5. “Calul Balan” si “Sfantul Niculai, daru-
rile de scoala noua.”
(“Insa parintele… daca se poate.”)
6. Rostul darurilor si pedepsirea Smaran-
ditei
(“Badita Vasile… de sarea camesa de pe
dansa.”)
7. Imblanzirea copiilor speriati de “Calul
Balan” si de “Sfantul Niculai”
(“Noi… pocitanie”)
8. Badita Vasile, auzind ca va trece Voda
prin sat, ii scoate pe elevi la claca
(“Intr-una din zile… din toate partile.”)
9. Badita Vasile este luat la oaste cu
arcanul
(“Pe badita… ca dansii.”)
|
|
5.
|
Dirijarea invatarii- formarea
de priceperi si deprinderi
|
Cand vom intalni in text anumite constructii
voi cere elevilor sa le explice.
Ex. Explicati intelesul urmatoarelor construc-
tii:
“sat…intemeiat in toata puterea cuvantului”
“gospodari tot
unul si unul”
“stiau a
invarti si hora, dar si suveica”
“plangea… de
sarea camesa de pe dansa”
“oameni
fara capatai”
- Cum este realizata atmosfera de voie buna?
|
Elevii isi vor da seama ce inteles au aces-
te constructii, din contextual in care apar
… sat mare
… de frunte, alesi
… veseli, gospodari, harnici
… plangea in hohote, cu zece randuri de
lacrimi
… nerealizati, neispraviti
Elevii vor identifica pe text anumite
imbinari si jocuri de cuvinte ( expresii
populare amuzante, exprimari ironice,
caracterizari pline de umor).
“… rusinos si fricos si de umbra mea”-
caracterizare ironica
“Pacatul ei, sarmana!”
“a mancat papara”
“… dragutul de biciusort” etc.
|
|
6.
|
Tema pentru acasa
|
a) Realizarea rezumatului prin dezvoltarea
planului de idei
b) Repovestirea continutului cu folosirea
unor cuvinte si expresii din text: “fara capa-
tai”, “intemeiat”, “suveica”, “holtei”, “pri-
zarit”, “zgatie”, “pravila”, “pocinog”, “poci-
tanie”, “tragere de inima”, “dragut de bicisor”
c) Dezvoltarea unei idei sub forma unei
compozitii.
|
Elevii noteaza tema.
|