CATEGORII DOCUMENTE |
|
Gradinita |
Proiect didactic
Data:
Scoala cu clasele I-VIII Leonida Marineanu, Tia Mare
Clasa: a V-a
Disciplina: Limba romana
Subiectul: Verbul
Tipul lectiei: de actualizare a cunostintelor
Obiective operationale
a) cognitive:
- sǎ identifice verbele in diferite enunturi;
- sǎ recunoasca timpul, persoana si numarul verbelor;
- sǎ ortografieze diferite forme verbale;
b) afective:
- sǎ manifeste spirit de competitie si colegialitate;
c) relationale si sociale
- sa intretina contacte amicale cu colegii.
Resurse:
a. procedurale
- strategii de invatare: activitatea frontala, activitatea in perechi, activitatea independenta.
- metode si procedee: conversatia, exercitiul, ciorchinele, explicatia, problematizarea, invǎtarea prin cooperare, exemplul.
b. materiale: manualul, fise de lucru.
c. Resurse si managementul timpului:
- spatiu de lucru: sala de clasǎ
- capacitati normale de invatare ale elevilor
- cunostintele lor anterioare;
- timpul: 50 minute.
BIBLIOGRAFIE:
· Programa scolarǎ pentru clasa a V-a, Editor: Consiliul National pentru Curriculum din cadrul Ministerului Educatiei Nationale, Institutul de Stiinte ale Educatiei
· Vistian Goia, Didactica limbii si literaturii romane, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
· Nicolae Eftenie, Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, ed. Paralela 45, 2001;
· Elena Simionica, Fanica Bogdan, Gramatica prin joc, ed. Polirom, 1998;
· Stefania Popescu, Gramatica practica a limbii romane, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993
Tipuri de evaluare: coevaluarea, evaluarea formativa combinata.
Scenariul didactic
I. Asigurarea climatului (3') Se noteaza absentele si se asigura cele necesare desfasurarii activitatii.
II. Captarea atentiei (4') elevilor pentru activitatea didactica ce urmeaza se face prin prezentarea urmatoarelor versuri lacunare:
Dimineata m-
Si pe fata m-
Ceai si branza
Cu haina m-
Si la scoala
Elevii vor completa versurile cu cuvintele cele mai potrivite, precizand ce parti de vorbire sunt cuvintele pe care le-au adaugat ei.
III. Prezentarea noilor continuturi si a sarcinilor de invatare (1')
Se anunta si se scrie pe tabla titlul lectiei, precizandu-se apoi competentele specifice.
IV. Dirijarea activitatii si obtinerea performantei (30')
Pornind de la textul scris pe tabla se defineste verbul, iar elevii vor formula enunturi in care verbul arata starea sau existenta. Se solicita elevilor sa identifice timpul, numarul si persoana verbelor, precizandu-se si explicandu-se apoi categoriile gramaticale dupa care verbul isi modifica forma.
Elevii vor primi urmatoarea fisa de lucru, pe care vor lucra individual, timp de 10 minute.
Fisa de lucru - 1
Identifica verbele din textul urmator si precizeaza timpul, persoana si numarul acestora.
Fram statea la mijlocul arenei, alb ca zapada, urias si neclintit
Adineauri, cand a ridicat perdeaua de catifea visinie, inca tot mai credea ca totul va decurge normal. Multimea, copiii, aplauzele i-au dat aceasta amagire.
Acum din nou a uitat tot.
Nu stie ce cauta aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?
(Cezar Petrescu, Fram, ursul polar)
Verbul |
Timpul |
Persoana |
Numarul |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Precizati functia sintactica a verbelor identificate.
Se face corectarea frontala a muncii independente, dupa care se poarta discutii pe marginea textului (figuri de stil, sinonime, tipuri de propozitii).
Elevii vor lucra in perechi, timp de 8 minute urmatoarea fisa:
Fisa de lucru - 2
Trece urmatoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular si plural, pastrand acelasi timp:
Persoana I singular |
Persoana a II-a singular |
Persoana a III-a plural |
scriu |
|
|
merg |
|
|
am cantat |
|
|
vorbeam |
|
|
stiu |
|
|
voi cobori |
|
|
lucrai |
|
|
plecasem |
|
|
Se corecteaza frontal munca independenta si se fac observatii privind ortografia verblor, dupa care se scriu pe tabla urmatoarele variante din care elevul o va alege, prin subliniere, pe cea corecta:
(eu) tiu / (eu) tin merem / mergem
creez / creiez (eu) continuu / (eu) continui
creeaza / creaza ma pieptan /ma piaptan
(eu) vin / (eu) viu (ei) miros / (ei) miroase
V. Asigurarea feedbackului si evaluarea (8')
Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii invatarii, intarirea facandu-se treptat, prin aprecieri verbale.
Se scriu pe tabla urmatoarele proverbe:
Cine dupa doi iepuri .. nici unul.
Cand pisica acasa, soarecii pe masa.
Cine groapa altuia singur in ea.
Elevii vor completa spatiile punctate cu verbe potrivite, dupa care se discuta talcul proverbelor.
Se noteaza elevii care ai fost solicitati mai des la raspuns.
VI. Asigurarea retentiei si a transferurilor (4')
Tema pentru acasa: exercitiile 4 si 5, p. 103, iar, optional: Redacteaza o scurta compunere care sa ilustreze unul din cele trei proverbe. Subliniaza verbele.
Se dau explicatiile necesare.
Schema tablei
Dimineata m-am sculat
Si pe fata m-am spalat.
Ceai si branza am mancat,
Cu haina m-am imbracat
Si la scoala am plecat.
Verbul este partea de vorbire care arata actiunea, starea sau existenta.
Isi modifica forma dupa:
Timp: prezent, trecut, viitor
Perosana: I, II, III
Numar: singular, plural
Verbul are functia sintactica de predicat verbal.
Alege varianta corecta:
(eu) tiu / (eu) tin merem / mergem
creez / creiez (eu) continuu / (eu) continui
creeaza / creaza ma pieptan /ma piaptan
(eu) vin / (eu) viu (ei) miros / (ei) miroase
Fisa de lucru 1
Identifica verbele din textul urmator si precizeaza timpul, persoana si numarul acestora.
Fram statea la mijlocul arenei, alb ca zapada, urias si neclintit
Adineauri, cand a ridicat perdeaua de catifea visinie, inca tot mai credea ca totul va decurge normal. Multimea, copiii, aplauzele i-au dat aceasta amagire.
Acum din nou a uitat tot.
Nu stie ce cauta aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?
(Cezar Petrescu, Fram, ursul polar)
Verbul |
Timpul |
Persoana |
Numarul |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fisa de lucru - 2
Trece urmatoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular si plural, pastrand acelasi timp:
Persoana I singular |
Persoana a II-a singular |
Persoana a III-a plural |
scriu |
|
|
merg |
|
|
am cantat |
|
|
vorbeam |
|
|
stiu |
|
|
voi cobori |
|
|
lucrai |
|
|
plecasem |
|
|
Dimineata m-
Si pe fata m-
Ceai si branza
Cu haina m-
Si la scoala
Astazi vom
- identifica verbele in diferite enunturi;
- vom recunoaste timpul, persoana si numarul verbelor;
- vom ortografia diferite forme verbale;
defineste verbul,
sa identifice timpul, numarul si persoana verbelor, precizandu-se si explicandu-se apoi categoriile gramaticale dupa care verbul isi modifica forma.
Verbul este partea de vorbire care arata actiunea, starea sau existenta.
Isi modifica forma dupa:
Timp: prezent, trecut, viitor
Perosana: I, II, III
Numar: singular, plural
Verbul are functia sintactica de predicat verbal.
Fisa de lucru 1 - 10 min
Identifica verbele din textul urmator si precizeaza timpul, persoana si numarul acestora.
Fram statea la mijlocul arenei, alb ca zapada, urias si neclintit
Adineauri, cand a ridicat perdeaua de catifea visinie, inca tot mai credea ca totul va decurge normal. Multimea, copiii, aplauzele i-au dat aceasta amagire.
Acum din nou a uitat tot.
Nu stie ce cauta aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?
(Cezar Petrescu, Fram, ursul polar)
Verbul |
Timpul |
Persoana |
Numarul |
statea |
trecut |
III |
sg |
A ridicat |
Trecut |
III |
Sg |
Credea |
Trecut |
III |
Sg |
Va decurge |
Viitor |
III |
sg |
Au dat |
Trecut |
III |
Sg |
A uitat |
Trecut |
III |
Sg |
stie |
Prezent |
III |
Sg |
Cauta |
Prezent |
III |
sg |
Vrea |
Prezent |
III |
sg |
- figuri de stil: comparatia, personificarea
- sinonime: amagire iluzie; lumea - multimea
- tipuri de propozitii afirmative, negative, enuntiative, inetrogative
Fisa de lucru - 2
Trece urmatoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular si plural, pastrand acelasi timp:
Persoana I singular |
Persoana a II-a singular |
Persoana a III-a plural |
scriu |
|
|
merg |
|
|
am cantat |
|
|
vorbeam |
|
|
stiu |
|
|
voi cobori |
|
|
lucrai |
|
|
plecasem |
|
|
Se corecteaza frontal munca independenta si se fac observatii privind ortografia verblor, dupa care se scriu pe tabla urmatoarele variante din care elevul o va alege, prin subliniere, pe cea corecta:
(eu) tiu / (eu) tin merem / mergem
creez / creiez (eu) continuu / (eu) continui
creeaza / creaza ma pieptan /ma piaptan
(eu) vin / (eu) viu (ei) miros / (ei) miroase
Se scriu pe tabla urmatoarele proverbe:
Cine dupa doi iepuri .. nici unul.
Cand pisica acasa, soarecii pe masa.
Cine groapa altuia singur in ea.
Elevii vor completa spatiile punctate cu verbe potrivite, dupa care se discuta talcul proverbelor.
Se noteaza elevii care ai fost solicitati mai des la raspuns.
VI. Asigurarea retentiei si a transferurilor (4')
Tema pentru acasa: exercitiile 4 si 5, p. 103, iar, optional: Redacteaza o scurta compunere care sa ilustreze unul din cele trei proverbe. Subliniaza verbele.
|
|
Vizualizari: 8622
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved
Distribuie URL
Adauga cod HTML in site