Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa a V-a matematica - Unitati de masura pentru masa; Transformari

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a V-a

Obiectul : matematica



Profesor propunator

Unitatea de invatare : Unitati de masura

Tema lectiei:Unitati de masura pentru masa; Transformari

Tipul lectiei:lectie de dobandire de noi cunostinte

Obiective de referinta:

v     sa efectueze transformari intre multiplii si submultiplii principalelor unitati din sistemul international de masuri (pentru lungime, arie, volum, masa, timp); sa estimeze masuri ale unor obiecte din mediul apropiat;

v     sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii, prin construirea unor exemple;

v     sa prezinte clar, corect si concis, oral sau in scris, metodele si/sau operatiile utilizate in rezolvarea unei probleme;

v     sa-si formeze obisnuinta de a exprima prin operatii matematice anumite probleme practice;

Obiective operationale

I. Cognitive:

C.1 sa denumeasca unitatea principala ( standard) de masura pentru masa corpurilor;

C.2 sa enunte multiplii si submultiplii kilogramului;

C.3 sa estimeze diferite masuri ale unor obiecte din mediul apropiat;

C.4 sa efectueze transformari intre multiplii si submultiplii kilogramului;

C.5 sa efectueze masuratori cu balanta ale unor obiecte

II. Afective:

A.1 sa fie atenti;

A.2 sa participe intensiv la lectie;

A.3 sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii

Metode si strategii didactice :

M.1 conversatia euristica ;

M.2 cuvinte incrucisate;

M.3 explicatia ;

M.4 exercitiul ;

M.5 jocul didactic ;

Forme de organizare : frontal, individual, perechi

Mijloace de invatamant :

Planse didactice ;

Manual ; caiet de teme, de notite

Slide cu obiectivele lectiei

Fise de lucru ;

Portofoliul

Creta colorata ,

Retroproietor ; panou de prezentare

Post-it-uri

Balanta

Bibliografie :

1. M. Singer s.a -Manual pentru clasa a V-a -editura Sigma

2 Liviu Ardelean, Nicolae Secelean - Didactica matematicii, editura Universitatii , sibiu, 2007

3. Programme scolare pentru gimnaziu

4. www.didactic.ro; www.wikipedia.ro, www.proeducation.md

Desfasurarea lectiei:

Etapele lectiei

Ob

op.

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Modalitati de

evaluare

Resurse

materiale

1.Organizarea clasei

( 1-2 min)

A1

A2

Creaza conditii pentru buna desfasurare a lectiei:verifica prezenta,starea de spirit a elevilor, pregateste materialele auxiliare .

Elevii pregatesc cele necesare pentru lectie.

Verifica (vizual) daca elevii au rechizitele necesare

Caiete de teme si de notite, manual, culegere de probleme, creta colorata, videoproiector, plansele didactice

2. Verificarea temei date pentru acasa

(5-10 min)

A.1

A.2

Propune ca elevii sa citeasca rezultatele obtinute in tema pentru acasa, oral; cateva dintre ele sunt redactate pe tabla.

Propun sarcinile anexa 1.

Compara raspunsurile obtinute de ei acasa cu cele din clasa.Efectueaza eventuale corecturi; pun intrebari,

Elevii raspund la intrebarile solicitate de profesor.

Apreciez capacitatea elevilor de a efectua transformari corecte cu multiplii si submultiplii litrului

Apreciez capacitatea elevilor de raspunde cerintelor date.

Caiete de teme, manual, fise de lucru , creta

Reactualizarea cunostintelor si capacitatilor

(2-3 min)

Propun sarcini orale (anexa 2).

Care sunt unitatile de masura studiate pana in prezent?

Care sunt multiplii si submultiplii m, m2,m3, l ?

Cum procedam pentru a transforma din submultipli in multipli? Dar invers?

Elevii raspund la intrebari

Apreciez corectitudinea formularii raspunsurilor la intrebarile puse.

Planse didactice;

3. Prezentarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii

(20 min)

C.1

C.2

C.3

C.4

C.1

C.2

C.3

C.4

Se prezinta elevilor cuvinte incrucisate cu definitiile corespunzatoare, dupa dezlegarea carora trebuie sa obtina cuvantul cheie al lectiei.

M

E

T

R

U

L

 

A

R

I

E

 

S

U

B

M

U

L

T

I

P

L

U

A

R

 

Unitatea standard pentru masurarea lungimilor ;

numar pozitiv ce exprima masura unei suprafete

mm3 este un. al m3

unitate de masura utilizata in agricultura egala cu 100m2.

Se scrie titlul pe tabla.Masa corpurilor, Unitati de masura pentru masa.Transformari

Prezinta un material in pps, expozitiv-interactiv.Sunt prezentate elevilor obiectivele operationale ale lectiei si continutul teoretic al acesteia.

Adreseaza elevilor intrebari :

Enuntati care sunt multiplii kg. Ce observati?

Adevarat/fals?

" O tona este de o mie de ori mai mare decat 1kg" ; " Gramul este unitatea principala pentru masurarea masei" "Un pescar a prins un peste de 5 chintale care i-a rupt undita" "

Ce inseamna in viata cotidiana prescurtarea tv? Dar legat de lectia de astazi ce reprezinta prescurtarile t si v?

Care sunt cele mai utilizate unitati de masura pentru masa?

Prezinta cateva exemple de transformari

1,2 kg= 1200g

58 hg=5,8 kg

4,56 t=45,6 q

0,35 q= 35kg

500g =0,5 kg

Elevii raspund la intrebarile puse si completeaza fisa cu cuvintele incrucisate, in perechi

Noteaza in caiete titlul lectiei; Urmaresc materialul prezentat in Power Point, raspund la intrebari;

Noteaza in caiete notiunile de baza din lectie.

Elevii vor observa faptul ca kg nu are un multiplu de 10 ori mai mare.

Elevii vor scrie scara transformarilor si vor observa :

1t=1000kg;

1v=100q

Televiziune; t- tona ; v- vagon

Kilogramul, gramul, tona.

Elevii noteaza in caiete modelele de transformari si urmaresc exemplele date

Apreciaza capacitatea elevilor de a extrage concluzii, de a generaliza;de a raspunde corect la intrebarile formulate.

Videoproiector, fise in perechi,

Creta colorata , caietele de notite

Planse didactice

Intensificarearetentiei si asigurarea transferului

(10min )

C.1

C 2

C.3

C.4

1. Elevii sunt rugati sa expuna oral multiplii si submultiplii kg de la mg-> vagon si invers;

Se lucreaza la tabla cateva exercitii cu transformari

Asociati numerelor din coloana A transformarile corespunzatore din coloana B

A B

a)     20 kg 200g

b)     200hg 2g

c)     200cg 2000g

d)     32 t 320kg

e)     320 v 32 kg

32000kg

Alegeti cea mai potrivita estimare pentru masa unui plic:

a)     40 g; b) 40 kg c) 40 mg

masa unui autoturism :

a)     2kg b) 20g c) 2 t

masa unui pepene

a) 3g b) 3kg c) 3q

Cu ajutorul unei balante sunt rugati cativa elevi sa efectueze cantarirea si estimarea masei unor obiecte mici- inel

Datele rezultate in urma masuratorii se trec intr-un tabel si se efectueaza media aritmetica a rezultatelor obtinute.

Discuta, propun rezolvarea

Raspund la intrebari.

Raspund la intrebari, trag concluzii.

Elevii realizeaza estimarile corespunzatoare.

Elevii solicitati vor efectua masuratorile si vor completa tabelul de date

Apreciez capacitatea elevilor de memorizare a cunostintelor

Apreciez capacitatea elevilor de transfer a cunostintelor

Fise cu exercitiile propuse;

Balanta farmaceutica

Evaluarea (curenta, instructiva, fara aprecieri cu note)

2-3 min

Notez elevii care s-au evidentiat pe parcursul orei.

Elevii isi spun opiniile

Evaluare portofolii; inmanarea diplomelor

Portofoliile elevilor

Bilantul lectiei

(1 min)

Care au fost obiectivele?

(obiectivele sunt afisate pe poster)

Ce am rezolvat?

Elevii isi spun opiniile

Anuntarea temei pentru acasa ( 1 min)

De studiat din manual pag 200 tematica lectiei; pag 201 ex 1, 2

De rezolvat problema 6 suplimentar

Elevii isi inseamneaza tema pentru acasa.

Caiete de notite; manual



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8554
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved