Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa : a XII-a Matematica - algebra - Lectie de trasmitere si dobandire de noi cunostinte

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT   DIDACTIC



I. COORDONATE DE IDENTIFICARE

Data:  27.IV.2006

Profesor:

Liceul: Grup Scolar "Gh. Duca" Constanta

Disciplina: Matematica - algebra

Clasa : a XII-a G

Titlul lectiei : Baza unui spatiu vectorial

Tipul de lectie: Lectie de trasmitere si dobandire de noi cunostinte

II. COMPETENTE VIZATE

Competente specifice:

  • Utilizarea unor modalitati elementare variate de identificare a morfismelor
  • Determinarea si verificarea proprietatilor unei structuri algebrice
  • Utilizarea aplicatiilor liniare pentru a identifica proprietati si legaturi intre structuri
  • Transferarea intre structuri izomorfe a datelor initiale si a rezultatelor

Competente derivate:

Ø      Descrierea modului de definirea unui spatiu vectorial

Ø      Identificarea unor spatii vectoriale cunoscute

Ø      Determinarea unor combinatii liniare si a unui sistem de generatori

Ø      Recunoasterea unor multimi liniar independente

Ø      Aplicarea proprietatilor bazelor in probleme

III. STRATEGIA DIDACTICA

Metode si procedee: problematizarea, expunerea, exercitiul, observatia.

Forma de organizare a clasei: activitate frontala combinata cu activitate pe echipe

Mijloace de evaluare: observatia, aprecierea, fise de lucru

Bibliografie:

Mircea Ganga, "Matematica", algebra pentru clasa a XII-a, Editura Mathpress, 2005

"Algebra", clasa a XII-a, Editura Rotech Pro, 1995

IV. DESFASURAREA METODICA A LECTIEI

  1. Moment organizatoric

consemnarea prezentei elevilor

verificarea aspectului general al clasei, existenta buretelui, a cretei

  1. Verificarea temei

profesorul verifica tema pentru acasa si corecteaza eventualele greseli

elevii vor preciza daca sunt exercitii neefectuate, iar acestea vor fi lucrate la tabla

  1. Reactualizarea   cunostintelor anterioare

Elevii vor raspunde la urmatoarele intrebari adresate de profesor :

Care este definitia unui spatiu vectorial si ce exemplu cunoscut de spatiu vectorial cunoasteti?

. Anuntarea noii teme

Profesorul anunta titlul noii lectii: " Baza unui spatiu vectorial" .

5. Dirijarea invatarii

Se dau definitiile pentru combinatie liniara a vectorilor cu scalari, pentru sistem de generatori si pentru o multime liniar independenta. In final se enunta definitia pentru baza unui spatiu vectorial si se specifica care este baza pentru spatiul vectorial Rn

Dupa enuntul fiecarei definitii se rezolva cate un exercitiu, punandu-se accent pe aplicarea notiunilor teoretice in practica

  1. Fixarea si consolidarea cunostintelor

Procesul de instruire continua cu impartirea clasei in grupe deelevi, fiecare grupa primind cate o fisa de exerciti. Fiecare echipa lucreaza cerintele si isi desemneaza un lider care va prezenta la tabla exercitiul pe care il mai avea de rezolvat. Pentru fixarea cunostintelor se rezolva exercitiile de pe fisele de lucru cu explicatiile de rigoare. Profesorul urmareste activitatea elevilor si ofera ajutor acolo unde este nevoie.

  1. Evaluarea performantei

Profesorul face aprecieri cu privire la munca elevilor si noteaza elevii care au raspuns.

  1. Asigurarea feed-back-ului

Tema pentru acasa este reprezentata de exercitiile 10(a),15(a),19 din manula de la pagina 10.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2578
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved