Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

PROIECT DIDACTIC Dirigintie - EU, CINE SUNT , CUM SUNT ?

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Propunator :

Clasa : a VI-a

Disciplina : Dirigintie



Data: 10.11.

Componenta : Dezvoltarea Personalitatii Elevului

Subcomponenta : Cunoastere / Autocunoastere

Tema : EU, CINE SUNT , CUM SUNT ?

Scop : Formarea si dezvoltarea capacitatii de cunoastere si autocunoastere .

Obiective :

      Sa defineasca calitatile si defectele in general ;

      Sa cunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea ,,Testului inimii";

      Sa-si recunoasca colegii pe baza calitatilor si defectelor expuse in textul aplicat ;

      Sa-si caracterizeze colegii printr-o trasatura dominanta : pozitiva sau negativa ;

      Sa compare autoportretul cu portretul realizat de colegi ;

      Sa realizeze diferentele dintre propria imagine si modul in care e perceput de ceilalti ;

      Sa se identifice cu un personaj literar cunoscut .

Metode : jocuri de cunoastere / autocunoastere , conversatia , analiza , instructajul , exemplul , ,,metoda aprecierii obiective a personalitatii " , caracterizarea reciproca , observatia , dezbaterea .

Mijloace / Resurse: fise individuale,, Eu cine sunt, cum sunt? ", fise individuale cu ,,Testul Inimii ", coli A4 , markere de diferite culori , manualul de Limba Romana cls. a VI- a , fise calitati - defecte , creioane colorate

DESFASURAREA LECTIEI

Momentele

lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategii

1.Captarea si orientarea atentiei si anuntarea temei

5 minute

Evocare

Toti elevii isi vor alege un pseudonim

Captarea atentiei o fac printr-un joc de intercunoastere deschis si amuzant ,intitulat ,,Cine / Ce a facut".Distribui elevilor o fisa unde vor nota in timp cat mai scurt casuta corespunzatoare unui coleg din clasa (cui i se potriveste afirmatia)

Iese castigator cel care termina primul.

Anunt tema .Scriu pe table titlul temei

Elevii aleg pseudonime nume de pasari sau flori

Elevii primesc fisa si noteaza folosind carioca

Elevii noteaza titlul temei pe caiete

Joc de cunoastere

Instructajul

Conversatia

2.Dirijarea si desfasurarea activitatii

15 minute

Realizarea sensului

15 minute

Se distribuie elevilor fise cu ,,Testul Inimii".

Cer elevilor sa scrie 3 calitati , 3 defecte , 3 lucruri remarcate de cei din jur si 3 lucruri pe care le-ar place sa le schimbe la ei.

Adun fisele si le distribui aleator.

Cer elevilor sa citeasca atent portretul si sa incerce sa il identifice pe autor.

Daca a reusit cineva ,este declarat castigator.Testele se lasa pe banci.

Dupa o discutie pe baza celor observate se impart elevii in doua grupe si se dispun in doua cercuri concentrice in spatele clasei (acolo avem loc)

Fiecare elev va avea montat pe spate o coala de hartie   impartita in doua jumatati : in jumatatea de sus se trec calitatile in jumatatea de jos defectele

Se va confrunta lista de pe spate cu ,,Testul inimii"

Din confruntare , pe baza discutiilor , se va deduce obiectivitatea autocunoasterii ,adevaratul portret compus din calitati si defecte evidente.

Primesc fisele si se noteaza din nou pseudonimul.

Elevii completeaza fisele.

Elevii primesc fisele, citesc textul si incearca sa identifice subiectul.

Elevii incearca sa identifice personajul

Elevii participa la discutie ,se amuza si fac observatii pertinente

Elevii din cercul exterior se vor perinda pe la fiecare coleg si-i vor scrie cate o calitate si un defect pe foaia de pe spate.

Cand rotatia s-a epuizat, se schimba pozitia celor doua cercuri. Cand fiecare a scris pe spatele celuilalt jocul se intrerupe.

Se trce in banca

Recuperarea testelor se face dupa pseudonim



Dezbaterea

Jocul de cunoastere

Aprecierea obiectiva a personalitatii

Caracterizarea reciproca

Analiza

Conversatia

3.Asigurarea feed-back-ului

8 minute

Impart clasa in 3 grupe. Le dau ca sarcina sa citeasca un paragraf din schita ,,Domnul Goe " de I. L. Caragiale si sa noteze pe o coala calitatile si defectele personajului

Ficare grupa citeste un paragraf din schita ,,Domnul Goe"

Noteaza calitati si defecte ale personajului ,,D-ul GOE"

Exemplul

Observatia

Munca cu manualul

4.Evaluarea si aprecierea

7 minute

Reflectie

Evaluarea se face pe baza unui joc de rol-elevii sunt rugati sa se identifice cu un personaj literar cunoscut.

Sunt rugati sa faca un eseu -2 minute

Se concluzioneaza ca este importanta autocunoasterea pentru a ne cultiva calitatile , a atenua greselile si a relationa in cadrul microgrupului social care este clasa de elevi.

Elevii isi aleg personajul iar unii dintre ei il interpreteaza.

Puncte tari:

-sunt bine dezvoltati , clinic sanatosi

-sunt naturi inteligente, optimiste ,

vesele , au simtul umorului,sunt altruisti;

-recunosc si constientizeaza propriile calitati dar si pe ale colegilor;

-au acces la informatie;

-sunt sustinuti de Parohia Catolica;

Puncte slabe:

-nu-si recunosc propriile defecte, nu le constientizeaza

Jocul de rol

Conversatia

Autoaprecierea obiectiva a personalitatii.

FISA DE LUCRU

Cine.Ce este / Ce a facut ?

CINE ARE UN CAINE LUP?

CINE A FOST IN EXCURSIE LA BUCURESTI?

CINE IESE AFARA DIN CLASA IN TIMPUL OREI FARA SA ANUNTE?

CINE ARE PARINTII IN STRAINATATE?

CUI II PLACE LITERATURA?

CINE JOACA SAH?

CINE ESTE ARTIST(A)?

CINE ARE NOTE MARI LA MATEMATICA?

CINE ARE MAI MULTI PRIETENI?

TESTUL INIMII

Se deseneaza o inima si se imparte in patru parti notate :A ; B ; C ; D;

A - SCRIE TREI CALITATI PE CARE LE AI;

B-SCRIE TREI DEFECTE ;

C-SCRIE TREI LUCRURI PE CARE TI-AR PLACE SA LE SCHIMBI

D-DESCRIE TREI LUCRURI CARE SUNT REMARCATE DE CEI DIN  JUR





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4629
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved