Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DIDACTIC FIZICǍ CLASA:a IX-a - CONSERVAREA IMPULSULUI

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic




DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
ARIA CURRICULARA II: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII - CUNOASTEREA MEDIULUI
PROIECT DIDACTICA - Verificarea calitatii crupelor, fainii si pastelor fainoase
PROBA DE EVALUARE LIMBA ROMANA
Evaluarea elevilor in alternativa educationala Step by Step
Analiza SWOT inspectia scolara
Educatia: forme (formala, nonformala, informala), domenii educationale (educatia intelectuala, morala, estetica si artistica, fizica si sportiva, tehn
COORDONATE ALE DEZVOLTARII PSIHICE LA SCOLARUL MIC
METODE ACTIVE - Descrierea unor metode didactice
Tipologia itemilor (continuare): itemii semiobiectivi. Avantaje si dezavantaje in proiectare si in utilizare
INTRODUCERE IN PEDAGOGIE. TEORIA SI METODOLOGIA CURRICULUM-ULUI - TEST GRILA

TERMENI importanti pentru acest document

conservarii impulsului aplicatii in biologie : : : conservarea impulsului clasa a ix-a ppt : proect didactic conservarea impulsului :

LICEUL 'BOGDAN VODǍ'HǍLǍUCESTI

JUD.IASI

DISCIPLINA:FIZICǍ

 

 

PROIECT DIDACTIC

CLASA:a IX-a D(SAM)

DATA:20.03.2007

SUBIECTUL LECTIEI:CONSERVAREA IMPULSULUI

TIPUL LECTIEI:COMUNICARE DE NOI CUNOSTINTE

COMPETENTE SPECIFICE:

Ø     Enuntarea legii de conservare a impulsului,specificand in ce conditii este valabila aceasta lege;

Ø     Insusire de noi cunostinte;

Ø     Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea in diferite situatii a teoremei variatiei impulsului si a legii de conservare a impulsului.

COMPETENTE DERIVATE:

Ø      Sa defineasca notiunea de impuls mecanic;

Ø      Sa cunoasca expresia matematica a impulsului;

Ø      Sa deduca unitatea de masura plecand de la expresia matematica a impulsului;

Ø      Sa enunte legea de variatie a impulsului punctului material;

Ø      Sa enunte legea conservarii impulsului punctului material si legea conservarii impulsului unui sistem de puncte materiale;

Ø      Sa aplice noile cunostinte in rezolvarea unor exercitii si probleme.

RESURSE:

Ø      Programa de fizica pentru SAM nr.34598/09.03.2004 si manualul de fizica pentru clasa a IX-a si a X-a Scoala de Arte si Meserii,autori:Gabriela Lichiardopol,Dorina Dragomir,Marioara Leordeanu,Sorin Bercea;editura Aramis 2004;

Ø      Colectivul clasei a IX-a D,un colectiv eterogen;

Ø      De timp:50 minute.

STRATEGII DIDACTICE:

Ø     METODE DIDACTICE FOLOSITE:conversatia euristica,expunerea sistematica,

demonstratia matematica;

Ø      MIJLOACE DE INVǍTǍMANT:tabla,creta,manual;

Ø      METODE DE EVALUARE:chestionare orala,observare sistematica,aprecieri verbale;

Ø      MODALITǍTI DE ORGANIZARE ALE CLASEI:activitate individuala si frontala.

SCOPUL LECTIEI:

Ø      Insusirea progresiva de cunostinte asupra impulsului mecanic.

 

SCENARIUL ACTIVITǍTII DIDACTICE

 

1.MOMENTUL ORGANIZATORIC

P:verifica prezenta si starea clasei;

E:se pregatesc pentru lectie.

2.VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACASǍ

P:verifica tema;

E: prezinta caietele la control.

3.ANUNTAREA TITLULUI SI A OBIECTIVELOR

P:enunta titlul lectiei:CONSERVAREA IMPULSULUI

E:noteaza titlul lectiei.

4.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR UTILE IN LECTIA NOUǍ

P:intreba despre notiunea de impuls mecanic,cere expresia matematica a impulsului mecanic, unitatea de masura a acestuia si enuntarea legii de variatie a impulsului punctului material, corectand si completand raspunsurile elevilor;

E:raspund la intrebari si sustin discutia propusa de profesor.

5.COMUNICAREA NOILOR CUNOSTINTE

CONSERVAREA IMPULSULUI

(1) =m; <p>SI=Ns

(2) Δt=Δ

Din relatia (2) se observa ca daca impulsul fortei aplicate este 0(punctul material

este izolat din punct de vedere mecanic nu exista interactiuni mecanice intre sistem si exterior-), atunci variatia de impuls este 0,deci vectorul impuls ramane neschimbat.

=0

conform ecuatiei: Δt=Δ Δ=0 , Δ=2-1

2=1

adica =m=const.

Aceasta concluzie reprezinta legea de conservare a impulsului ,care se enunta astfel:

Impulsul unui punct material izolat, se conserva, =const.,adica punctul material izolat se misca rectiliniu uniform sau este in repaus.

Ø      Impulsul initial al punctului material este egal cu impulsul final.

Ø      Pentru un sistem de corpuri se defineste impulsul sistemului ca fiind suma impulsurilor tuturor corpurilor.Ca si pentru un punct,pentru un sistem de puncte este adevarata legea conservarii impulsului:

      Impulsul total al unui sistem fizic izolat este o marime constanta in timp.

Ø      Dintre aplicatiile legii conservarii impulsului amintim:

a) reculul armelor de foc;

b) motorul cu reactie.

6.FIXAREA SI APLICAREA NOILOR CUNOSTINTE

P si E:fac o scurta recapitulare a lectiei si propune elevilor sa resolve urmatoarele probleme.Se discuta modul de rezolvare,se interpreteaza rezultatul.

1.O racheta de 104kg porneste din repaus fiind actionata de o forta de 2105N timp de

20s. Care este viteza finala a rachetei?

2.Ce viteza de recul are o arma de 3 kg cu care se trag cartuse de 0,06 kg cu o viteza

v=200m/s?

3.Un vanator sta pe gheata si trage un foc de arma in directie orizontala.Daca vanatorul

cu pusca si echipamentul are masa 70 kg, glontul are masa 10g si viteza la iesirea din teava 700m/s ,sa se calculeze viteza de recul a vanatorului(se neglijeaza frecarea).

4.Impulsul unui corp este p=4Ns,iar Ec=8J. Sa se afle masa si viteza corpului.

E:rezolva problemele.

7.PRECIZAREA TEMEI PENTRU ACASǍ

P:indica revederea lectiei dupa manual si notite;se recomanda rezolvarea problemei 2/pag.56(din manual);

E:noteaza.





DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1745
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2017 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site