Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Scrierea imaginativa

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data:

Propunator: inv.



Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Tuta-Targu Trotus

Clasa: a IV- a B

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Comunicarea scrisa

Continut: Scrierea imaginativa

Element de continut: Compunerea dupa plan de idei

Tipul lectiei : de comunicare / insusire de noi cunostinte

Obiective- cadru/Obiective de referinta

Obiective operationale:

A.Cognitive

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

OC1- sa stabileasca planul de idei pentru compunerea data

(OBIECTIV DE ACTUALIZARE):

Nivel minimal- identificarea secventelor descriptive/dialogate in textul dat;

Nivel mediu- precizarea partilor unei compuneri si a continutului fiecareia, pe baza textului dat;

Nivel maximal- fixarea ideilor din introducere, cuprins si incheiere, pentru compunerea data.

OC2- sa utilizeze expresii artistice in alcatuirea compunerii

( OBIECTIV DE EXERSARE):

Nivel minimal- selectarea expresiilor artistice din texte scurte;

Nivel mediu- introducerea in enunturi a expresiilor selectate, potrivit temei date;

Nivel maximal- ordonarea enunturilor create, dupa planul de idei;

OC3- sa redacteze un text intr-un stil propriu de exprimare respectand planul recomandat

( OBIECTIV DE PERFORMANTA SI EVALUARE):

Nivel minimal- dezvoltarea in scris a ideilor din planul alcatuit;

Nivel mediu- introducerea enunturilor construite cu ajutorul expresiilor artistice;

Nivel maximal- utilizarea unei exprimari coerente, corecte in elaborarea textului.

B.Motrice

La sfarsitul activitatii, elevii vor deveni capabili:

OM1- sa-si coordoneze miscarile pentru a pastra o pozitie corecta la scris;

OM2- sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii didactice.

C.Afective

Elevii:

OA1- vor aprecia valoarea expresiilor artistice din operele literare studiate;

OA2- vor prezenta interes pentru exprimarea corecta, clara, nuantata si originala.

Resurse

I.Bibliografice:

oficiale

,, Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998, pp. 43-49;

metodico- didactice

Vasile Molan, Marcela Penes, ,,Metodica desfasurarii orelor de compunere- expunere la ciclul primar", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1983;

Marcela Penes, ,,Bucuria de a scrie compuneri, carte pentru elevii claselor a III-a si a IV-a ", Editura Aramis;

Ioan Serdean, ,,Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV. Manual pentru scolile normale", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1991.

II.Metodologice:

a.strategia didactica: mixta;

b.metode si procedee: explicatia, descrierea, povestirea,   conversatia, exercitiul, jocul didactic, observatia;

c.forme de organizare: frontal, individual;

d.mijloace didactice: imagini, fotografii;

III.Temporale: 45-50 minute.

Pozitia lectiei in modul: (2) -1- Compunere cu cuvinte de sprijin

-3- Analiza compunerilor

SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

OBIECTIVE

OPERATIONALE

SARCINI DE INVATARE

ITEMI DE EVALUARE

OC1- Sa stabileasca planul de idei pentru comunicarea data.

S1OC1- Analiza fragmentelor din diversele texte prezente pe fisele individuale si alcatuirea planului pentru compunerea propusa.

EVALUARE FRONTALA

I1OC1- Identificati secventele descriptive din fisele individuale.

I2OC1- Care sunt partile principale ale textului si ce descrie fiecare?

I3OC1- Formulati ideile pentru introducere, cuprins si incheiere.

OC2- Sa utilizeze expresii artistice in alcatuirea compunerii.

S1OC2- Selectarea cuvintelor, expresiilor din fragmentele date, potrivit temei, si introducerea lor in enunturi.

EVALUARE FRONTALA/INDIVIDUALA

I1OC2- Cautati cuvinte si expresii artistice in fragmentele date.

I2OC2- Alcatuiti enunturi cu expresiile alese.

I3OC2- Ordonati logic enunturile pentru a realiza compunerea despre gradina scolii.

OC3- Sa redacteze continutul compunerii ,,Gradina scolii".

S1OC3- Citirea cu atentie a planului stabilit.

S2OC3- Elaborarea textului compunerii, individual, prin dezvoltarea planului de idei.

EVALUARE INDIVIDUALA

I1OC3- Cititi planul de idei si scrieti compozitia.

I2OC3- Redactati compunerea folosind expresii artistice sugestive.

I3OC3- Ordonati logic cuvintele in propozitii si propozitiile in text.

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI / STRATEGIE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OA1

OM2

OA1

OC1

OC1

OA2

OM1

OC1

OC2

OC3

OM1

OA1

OA2

OA2

OC3

OA2

I.        ORGANIZAREA CLASEI

PENTRU LECTIE (1 min.)

Pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei si asigur linistea elevilor

II. CAPTAREA ATENTIEI (1 min )

Elevii sunt solicitati sa priveasca cu atentie mica expozitie de fotografii realizata in fata clasei, reprezentand activitati desfasurate cu intreaga clasa in gradina scolii. Ii atentionez ca aceste imagini ii pot ajuta in redactarea textului.

III. ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELOR (1 min)

Comunic, in limbaj accesibil elevilor, continutul invatarii si rezultatele astaptate.

Vor redacta compunerea dupa plan. Precizez ca aceste performante sunt posibile numai cu respectarea celor trei parti ale compunerii si pri folosirea corecta a cuvintelor si expresiilor artistice.

IV.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR (2 min)

Cer elevilor sa enumere etapele ce se parcurg pentru a realiza o compunere:

a.       se stabileste titlul, ce anume se doreste sa se scrie;

b.      se selecteaza cuvinte si expresii artistice din textele prezentate pe fise, din carnetul-vocabular- pentru a nuanta compozitia;

c.       se intocmeste planul de idei al lucrarii;

d.      se redacteaza lucrarea dezvoltand planul de idei;

e.       se efectueaza autocontrolul, corecturile;

f.        se sustine compunerea in fata colegilor.

V. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI (3 min)

Prezint un fragment dintr-un text scris pe fisele fiecarui elev. Cer elevilor sa identifice expresiile artistice.

,,Inserarea se intindea ca un val de panza de paianjen, care ascunde pe jumatate lucrurile. Vantul fosnea duios prin livada mare.

Soarele scufundat de mult in asfintitul vanat, trimitea inca luciri trandafirii nourilor nemiscati, deasupra, in inaltimi. Sate departate in intunecimea care crestea, se cunosteau intai dupa fumegari usoare, apoi dupa lumini pierdute in noapte, ca licurici pe o intindere fara margini, care se amestecau de la o vreme cu stelele zarii".

(Mihail Sadoveanu)

VI. DIRIJAREA INVATARII (14 min)

Cer elevilor sa prezinte cele trei parti ale compunerii, sa faca referiri la continutul lor analizand actvitatea desfasurata in gradina scolii: plantare de puieti de brazi, curatarea locului de crengi uscate, frunze, hartii, varuirea pomilor, etc.

Indemn elevii sa scrie o compunere cu aceste activitati, dupa un plan stabilit in urma discutiilor din clasa. Ii antrenez in alcatuirea planului de idei:

I. Introducerea

Locul si prilejul cu care ai privit cu mai multa atentie gradina scolii (anotimpul, momentul zilei).

II. Cuprinsul

Descrierea gradinii (cerul, lumina soarelui, pomii, florile, fufele, iarba, pasarelele, adierea vantului, gazele, etc. )

Locul care ti-a atras mai mult atentia. Motiveaza raspunsul.

III. Incheierea

Impresiile cu care ai plecat si dorinta de a reveni.

Atentionez elevii ca in descrierea unui colt de natura este foarte important sa tii seama si de momentul zilei (atunci cand ai cules informatiile si impresiile), moment despre care nu trebuie uitat a fi scris.

De aceea, indemn elevii la:

- citirea cu atentie a fragmentelor scrise pe fisele individuale;

- extragerea cuvintelor si expresiilor artistice potrivite compunerii lor

- observarea sirului de imaginisi fotografii expuse in fata clasei.

VII. OBTINEREA

PERFORMANTEI (20 min)

Indemn elevii sa redacteze, individual, compunerea, urmarind:

- planul de idei;

- inlantuirea logica a enunturilor;

- folosirea expresiilor artistice;

- exprimarea clara, corecta.

VIII. FEEDBACK-UL (2 min)

Cer elevilor sa reciteasca lucrarea si sa corecteze eventualele greseli.

Verific elevii individual si fac recomandari.

IX. EVALUAREA CUNOSTINTELOR (5 min)

Supun discutiei cateva lucrari (in limita timpului), urmarind daca au fost respectate cerintele legate de:

- partile compunerii;

- tratarea temei date conform titlului;

- ordinea fireasca a ideilor;

- bogatia ideilor- esentialul;

- folosirea limbajului.

Fac aprecieri generale legate de continutul si forma compunerilor.

X. RETENTIA (1 min.)

Cer elevilor sa respecte etapele ce trebuie parcurse in realizarea unei compuneri.

XI. TRANSFERUL (1 min)

Propun elevilor sa reciteasca lucrarea, sa o completeze, sa o refaca pentru ora urmatoare.

Elevii vor fi stimulati sa aiba incredere in capacitatea lor de compozitie. Respectand etapele unei compuneri, pot aborda oricand o tema noua intr-o maniera nuantata, originala.

Raspund solicitarii.

Urmaresc cu atentie expunerea invatatorului.

Amintesc etapele de lucru in realizarea unei compuneri.

Citesc textul cu atentie.

Selecteaza expresiile artistice.

Precizeaza partile compunerii:

- introducere

- cuprins

- incheiere

Se mobilizeaza pentru activitatea propriu- zisa.

Noteaza planul in caiete.

Citesc fragmentele prezente in fisele individuale.

Retin expresiile potrivite.

Urmaresc planul de idei si elaboreaza compunerea independent, in clasa.

Raspund solicitarii.

Citesc.

Asculta.

Raspund solicitarilor.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9579
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved