Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa : a VIII-a Structura operei lirice

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic




DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Utilizeaza planul general de conturi pentru inregistrarea evenimentelor si tranzactiilor
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA SEMESTRUL II
PROBLEMTICA TEORIEI SI METODOLOGIEI INSTRUIRII
Proiectarea unitatilor de invatare pe semestrul I - Disciplina: Fizica - Clasa: a VI-a
PROIECT DE LECTIE CLASA : a III a MARI SCRIITORI ROMANI - ION CREANGA- MARTISORUL LITERATURII ROMANESTI
Probleme teoretice si practice ale curricumului. Reforma curricumului in invatamantul romanesc
PROIECT DE LECTIE - CLASA a V-a LIMBA ROMANA - TEXTUL INTEGRAL: O FURNICA de Tudor Arghezi
ANALIZA CURRICULUMULUI NATIONAL – GIMNAZIU - LIMBA SI LITERATURA ROMANA
PROIECT DE ACTIVITATE - dezvoltarea exprimarii orale corecte
PROIECTAREA SISTEMELOR INFORMATIONALE

TERMENI importanti pentru acest document

proiect didactic la limba romana clasa 8 : IZVORUL NOPTII LECTIE DE RECEPTARE A TEXTULUI LIRIC : izvorul noptii proiect didactic : proiect didactic la limba romana clasa 5 : opinii si impresii despre poezia o furnica de t arghezi :

PROIECT   DIDACTIC

Obiectul: Limba si literatura romana

Data:  30.IX.2009 

Clasa : a VIII-a B, Scoala „Mihai Viteazul”, Targoviste

Profesor:  

Titlul lectiei :  Structura operei lirice

          Text- suport : Izvorul noptii , de L. Blaga

Tipul   lectiei: lectie de receptare a operei lirice

Scopul lectiei: - cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii.

Competente generale:

        1. Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;

        2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata ;

        3. Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;

        4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice:

1.5. aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2.1.  construirea unui discurs oral pe o tema data;

3.1.  dovedirea intelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinte date;

3.3.  identificarea valorilor etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele;

4.1.  redactarea diverselor texte, adaptandu-le la situatia de comunicare concreta.

Obiective  operationale:

a)      cognitive:

·        sa-si asculte cu atentie interlocutorii;

·        sa citeasca expresiv poezia;

·        sa asigure coerenta ideilor exprimate;

·        sa recunoasca procedeele artistice, specificand rolul acestora in text;

·        sa sesizeze  structura operei lirice ;

·        sa descopere informatiile esentiale din textul dat;

·        sa identifice trasaturile operei lirice;

·        sa-si exprime opiniile in legatura cu anumite aspecte din text .

b)      afective :

·        sa-si organizeze  un sistem de valori;

·        sa manifeste  interes si curiozitate fata de actul comunicarii/ lecturii.

c)      psihomotorii:

·         sa reactioneze complex prin aplicarea modelului si in alte situatii.

Strategia didactica:

a)      Metode si procedee: lectura expresiva,  brainstorming, conversatia euristica,  invatarea prin descoperire, cubul , acvariul sentimentelor;

b)      Forme de organizare: activitatea frontala  , pe grupe/ in  echipa  si individual;

c)      Mijloacele de invatamant: fise de lucru, markere, coli de flipchart, CD , textul- suport  , videoproiector /  DV D  Player , fise de (auto)evaluare, cubul;

d)      Metode de evaluare : observarea sistematica, aprecieri verbale, interevaluarea, analiza produselor ,  chestionare orala si autoevaluare;

e)      Resurse :

Colectiv format din  16 de elevi ,organizati in  4  grupe , cu ritmuri apropiate de invatare.

Locul de desfasurare a lectiei: Cabinetul de consiliere.

Bibliografie:

1.BLAGA,  Lucian,Poezii,  Bucuresti, Editura Cartea Romaneasca, 1982 ;

2.PAMFIL, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Pitesti, Editura Paralela 45, 2003;

3.SAMIHAIAN, Florentina; DOBRA, Sofia et ali, Caietul elevului (clasa a VIII-a), Bucuresti, Editura Humanitas, 2006.

                                                                                                                                                                                                                         

                         SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII                          

 

1. Moment organizatoric

-elevii absenti si motivul pentru care au lipsit;

-tinuta elevilor;

-starea igienica a clasei.

2. Captarea atentiei

     Profesorul solicita elevilor sa  propuna definitii pentru termenul „ iubire”

( tema poeziei studiata anterior). In continuare se va observa legatura dintre ideile propuse de copii si opera ce urmeaza a fi discutata.

  1. Enuntarea titlului  si a obiectivelor  lectiei: Profesorul anunta titlul  si 

obiectivele  operationale, atentionandu-i pe elevi cu privire la importanta temei discutate.

  1. Reactualizarea ideilor ancora: Se va face apel , pe tot parcursul lectiei, la cunostintele deja asimilate de elevi. Se vor reactualiza trasaturile operei lirice si se vor verifica desenele realizate de copii.  

5.  Prezentarea sarcinilor   si dirijarea procesului de invatare :

          Se distribuie fisele de lucru.

           Profesorul citeste expresiv poezia, folosindu-se de imagini sugestive prezentate in Power Point. Elevii sunt solicitati sa reia lectura textului si sa aleaga un vers/ o sintagma care i-a impresionat, argumentandu-si optiunea.

          Dupa realizarea acestei cerinte, copiii vor rezova  primele sarcini de pe fisa de lucru. Ei vor identifica : modul de expunere, cuvintele cu valoare de simbol si sentimentul dominant din text. De asemenea, vor explica titlul poeziei.

           Se va aplica metoda cubului, iar elevii vor lucra pe grupe si vor sesiza structura operei lirice, exprimandu-si opiniile cu privire la rolul procedeelor artistice utilizate in text. De asemenea, se vor compara elementele prozodice din poezie cu cele din creatia ”Lacul”, de M.Eminescu.

           In procesul dirijarii invatarii se va  avea in vedere  activitatea diferentiata   si  se va urmari    desfasurarea optima a lucrului pe grupe.                                                                                    

       6.  Obtinerea   performantei si asigurarea feedbackului: Profesorul  va face aprecieri dupa fiecare sarcina,  oferind sugestii sau   reformuland raspunsurile    incorect construite sau  neconcludente. Cadrul  didactic va antrena si celelalte grupe in gasirea solutiilor.

            Se formuleaza concluziile.

        7.  Evaluarea rezultatelor: Elevii  vor fi evaluatori pentru  lucrarile colegilor. Profesorul va face aprecieri verbale si prin notare. Copii vor rezolva testul formativ( Puzzle).

        8.  Asigurarea retentiei si a transferului:

            Se fac noi precizari si recomandari, se comunica tema pentru acasa : alcatuirea unei compuneri, de 20-25 randuri, prin care sa demonstreze ca textul studiat apartine genului liric.

        9.  Evaluarea  lectiei :Vezi fisa anexata(Evaluarea lectiei).

 





DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2935
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2017 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site