Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC - Masca fructelor- colaj

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Scoala cu clasele I-VIII Iecea Mare

PROIECT DIDACTIC



CLASA: a III-a

DATA: 23.10.

INVATATOARE:

OBIECTUL: Educatie tehnologica

SUBIECTUL: Masca fructelor- colaj

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa descrie materialele folosite;

sa-si insuseasca tehnica de lucru;

sa decupeze fructele de toamna;

sa asambleze corect si estetic partile componente ale colajului;

sa dovedeasca interes si dragoste fasa de activitatea practica;

METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, observarea dirijata, munca independenta, explicatia,demonstratia cu ajutorul  materialului intuitiv;

MIJLOACE DE INVATAMANT: gutuie din hartie-suport, frunze uscate, fructe xerox (mere, nuci,pere, stuguri), lipici, foarfeca

BIBLIOGRAFIE: Curriculum National- Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;

I. Serdean- F. Dituleasa- Metodica predarii lucrului manual, EDP., Bucuresti, 1967

MOMENTELE LECTIEI

DURATA

CONTINUTUL STIINTIFIC AL LECTIEI

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATAMANT

OBS.

1. Moment organizatoric

2. Reactualizarea cunostintelor

3. Captarea atentiei

4. Dirijarea invatarii

a)      Anuntarea temei

b)      Discutia pregatitoare

c)      Recunoasterea

materialelor

d)      Demonstrarea tehnicii de lucru

5. Realizarea lucrarii de catre elevi ( pe fond muzical)

6. Analiza lucrarilor

5. Incheierea activitatii

2 min.

5 min.

5 min

5 min.

20 min.

5 min.

3 min.

Pentru buna desfasurare a lectiei se vor lua urmatoarele masuri organizatorice:

aerisirea salii de clasa;

pregatirea materialelor necesare lectiei;

stabilirea ordinei si discipline

Elevii sunt solicitati sa prezinte lucrarea realizata in ora anterioara de educatie tehnologica ( Peisaj de toamna).

Ce materiale ati folosit? (hartie colorata, lipici, foarfeca)

Captarea atentiei-se realizeaza cu ajutorul Zanei toamnei.

Dupa ce se prezinta, aceasta adreseaza elevilor intrebari despre anotimpul toamna si lasa elevilor, in semn de multumire, pentru ca iubesc acest anotimp, un cos cu mere.

Care sunt semnele venirii toamnei?(Pleaca pasarile calatoare, cad frunzele, se coc fructele si legume)

Anuntarea lucrarii ce urmeaza sa se execute.(de catre invatatoare) 

Pentru ca azi a venit a noi Zana toamnei si ati amintit de coacerea fructelor astazi veti realiza o lucrare decorativa, folosind materiale din natura si hartie.

Ce materiale ati pregatit? ( hartie colorata , frunze, boabe de porumb, malai, boabe de grau

Cu acestea veti realiza o masca intitulata Masca fructelor.

Prezentarea lucrarii model

. observarea dirijata a elementelor compozitiei ( gutuia- suport, fructele)

. materiale si tehnici de lucru

Elevii vor primi o fisa xerox care contine toate fructele de care au nevoie pentru realizarea mastii.

Stabilirea etapelor de lucru se realizeaza prin conversatie cu elevii, care sunt indrumati sa stabileasca in mod logic, constient momentele importante ale executarii lucrarii:

a)      decuparea fiecarui fruct;

b)      stabilirea locului fiecarui fruct ( stugurele-gura, marul si para-obrajii, nuga-nasul, prunele si boabele de porumb- ochii, frunzele-sprancenele); atentie la tehnica decuparii si a lipirii;

c)      asezarea in pagina ( plansa) incat sa se respecte achlibrul plastic al lucrarii

Elevii urmaresc etapele de lucru discutate si realizeaza lucrarea in echipe de cate doi.

Voi supraveghea si voi urmari cu atentie activitatea lor, pentru a vedea daca urmaresc indrumarile date, folosesc corect tehnicile si materialele de lucru. Voi interveni cu indicatii individuale sau colective, pentru corectarea eventualelor greseli; daca este cazul, vor fi ajutati sau vor primi materiale suplimentare.

Voi corecta pozitia in banca si voi urmari mentinerea starii de disciplina si a ritmului normal de lucru. Se va permite comunicarea, colaborarea intre elevi, dar fara a se deranja unii pe altii.

Se aleg 4-5 lucrari (reusite sau mai putin reusite) care se prezinta in fata clasei: Acestea sunt analizate cu ajutorul elevilor, urmarind criteriile discutate la inceputul lectiei.

Aprecieri prin calificative, aprecierea activitatii clasei, disciplina si ordinea la locul de munca.

Conversatia de reactualizare

Conversatia introductiva

Demonstratia

Observarea dirijata

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Munca in echipa

Exercitii de decupare si lipire

Conversatia

Analiza lucrarilor

Lucrarea model afisata in fata clasei

Lucrarea model

Lucrarile elevilor



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1681
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved