Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Numarul si cifra 7

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data:



Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Numerele naturale 6

Subiectul lectiei: Numarul si cifra 7

Tipul lectiei: Predare-invatare

Obiective fundamentale: Intelegerea numarului 7, ca simbol al multimii care are 4 elemente;

Deprinderea de a recunoaste si a scrie corect cifra 7;

Consolidarea cunostintelor despre numarul si cifre 7 (succesiunea numerelor 0-7, compunerea si descompunberea numarului 7, compararea numerelor 0-7).

Obiective operationale: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

A. Cognitive:

O1 - sa identifice multimea cu 7 elemente pe baza multimii cu 7 elemente:

O2 - sa reprezinte prin obiecte sau desene multimea cu 7 elemente:

O3 - sa distinga numarul 7, de cifra 7

O4 - sa scrie si sa citeasca cifra 7;

O - sa compare, compuna si descompuna cifrele invatate;

B. Afective:

- sa participe afectiv la desfasurarea lectiei;

- sa manifeste interes pentru lectie;

C. Psiho-motorii:

- sa-si coordoneze actrivitatea oculo-motorie pentru citirea/scrierea cifrei/cifrelor

Resurse:

1. Metodologice:

a) strategie didactica: dirijata, inductiva;

b) metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia,problematizarea, analiza, munca cu manualul, ciorchinele, cubul;

c) forme de organizare: frontala, pe grupe, in perechi, individuala;

d) mijloace didactice: numaratoare, betisoare, bile colorate, jetoane, planse didactice, fise de lucru, cubul;

e) instrumente de evaluare: observatia sistematica, proba orala, tema de lucru in clasa, proba scrisa.

Temporale: 45 min.

3. Umane: 23 elevi

4. Bibliografice:

  • Curriculum National. Programe scolare pentru clasele I si a II-a, Bucuresti, 2004;
  • Victoria Padureanu, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Matematica. Manual pentru clasa I, Bucuresti, Ed. Aramis, 2005;
  • Dumitru Savulescu, Metodica predarii matematicii in ciclul primar, Craiova, Ed. "Gheorghe Alexandru", 2006;
  • George Breazu, Nicolae Savu, Carte de cantece pentru copii, Bucuresti, Editura Muzicala, 1985
  • Nicolae Radu, Mihaela Singer, Matematica, clasa I. Ghid pentru invatatori si parinti, Bucuresti, Editura Sigma.

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE

LECTIEI

OB.

OP.

EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIE

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

0

1

2

3

4

5

Moment

Organizatoric

2 min.

Asigur conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei.

Pregatesc cartile, caietele, instrumentele de scris.

conversatia

2. Verificarea temei

3 min.

Verific tema cantitativ si calitativ, facand aprecieri verbale asupra modului de scriere, corectitudinii si calitatii temei.

conversatia,

explicatia

observatia

sistematica

individuala

3.Reactualizarea cunostintelor

3 min.

O2

Ciorchinele

Solicit elevii sa identifice, timp de 2 minute, conexiuni intre numarul scris si multimile de elemente date.

Realizeaza conexiuni.

Metoda "Ciorchinele"

frontala

Captarea atentiei

3 min.

Sensibilizarea elevilor se face prin cantarea primelor cinci strofe ale cantecului "Elefantii". Cer elevilor sa asocieze numarul elefantilor cu numarul betisoarelor.

Prezint elevilor ghicitoarea numarului 7:

Ma puteti compune din 5 si 2 ori din 4 si 3.

Cine-mi ghiceste numele din voi ?

Canta cantecul si asociaza elefantii cu betisoarele, aratand atatea betisoare cati elefanti sunt in fiecare strofa.

Demonstratia

frontala



5. Anuntatea

obiectivelor

lectiei

1 min.

6. Dirijarea

invatarii

15 min.

7. Obtinerea performantelor

7 min.

8. Evaluarea

cunostintelor

5 min.

9. Activitate transdisciplinara

5 min.

11. Tema pentru acasa

1 min.

O1

O3

O2

O4

O3

O4

O5

O1

O2

O3

O5

O2

O3

O4

O5

Pe baza raspunsului, comunic obiectivele lectiei: sa invete sa scrie si sa citeasca cifra 7, sa o recunoasca, sa opereze cu aceasta in cadrul exercitiilor-joc.

Solicit elevii sa deschida manualul la lectia urmatoare si sa priveasca cu atentie ilustratia (la circ).

Dirijez observarea ilustratiei prin intrebari.

Se intuieste numarul 7 in coltul din dreapta al cartii, apoi sirul cu bile. Explic cum s-a format noul numar: prin adaugarea unei bile la cele precedente.

Formulez sarcini de invatare:

observarea si gruparea obiectelor cate 6 si cate 7.

Citesc elevilor strofa cifrei 7 din poezia "Chipul cifrelor.

Prezint plansa cu numarul si cifra 7 asociate multimii cu 7 elemente.

Precizez si demonstrez scrierea corecta a cifrei 7. Dirijez scrierea corecta. Urmaresc si corectez pozitia corecta a caietului si a corpului in timpul scrierii. Urmaresc si apreciez elevii care scriu corect.

Solicit elevii sa identifice numarul baghetelor de la ex. 1 din carte, utilizandu-se terminologia specifica "mai mic", "mai mare".

Cer elevilor sa lucreze, in perechi exercitiul numarul 2 din carte.

Cubul

Distribuie fise individuale de lucru, explica sarcina. Apreciaza rezultatele. Identifica si remediaza greselile.

Joc didactic in perechi - fisa "Melcul".

Solicita elevii sa coopereze intre ei pentru a identifica si colora doar spatiile in care este cifra 6.

In timp ce elevii coloreaza, se audiaza cantecul "Melcul suparat".

Scrierea cifrei 6 in caiete: 3 randuri

Apreciez modul de desfasurare a lectiei, evidentiez elevii care au raspuns foarte bine si ii incurajez pe ceilalti.

Privesc ilustratia din manual si raspund.

Numara, totalizeaza.

Formeaza o multime cu 6 elemente si una cu un element ( cu obiecte de pe banca). Realizeaza reuniunea celor 2 multimi. Grupeaza obiectele de pe banca avand tot atatea elemente cu multimea nou-formata.

Retin ca multimile care au 6 elemente si inca unul sunt multimi cu 7 elemente, redate prin numarul 7, care se scrie cu ajutorul cifrei 7.

Observa plansa cu numarul si cifra 7, numara elementele de pe plansa.

Se mobilizeaza pentru scriere: isi incalzesc muschii, scriu in aer, pe banca, in palma, la tabla.  Lucreaza independent, scriind doua randuri cu cifra 7, coopereza cu vecinul de banca pentru aprecierea scrierii.

Audiaza.

Lucreaza pe manual.

Verbalizeaza actiunile, in vederea insusirii limbajului matematic.

Numara, compara, compune si descompune.

Lucreaza in grup fiecare etapa.

Rezolva individual fisa. Analizeaza in echipa rezultatele, isi corecteaza greselile.

Coloreaza si canta.

Asculta si retin ce au ca tema.

explicatia



conversatia,

observatia,

explicatia,

demonstratia, exercitiul

observarea

dirijata,

explicatia,

demonstratia,

exercitiul

cubul,

problematizarea,

conversatia

exercitiul

jocul didactic

conversatia

frontala

tema de lucru in clasa

frontala

proba orala

formativa

scrisa

frontala

CHIPUL CIFRELOR

Alexandru Sahighian

parca e un bat  6 e un melc rotit,

Sugubat. In casuta rasucit,

Poarta chipiul tras, Parca-ar vrea sa se rastoarne

Cu cozorocul pe nas.  Si sa scoata-n graba coarne.

se-ndoaie usor 7 parca-ar fi o coasa,

Pe picior,  Nu va temeti, nu-i taioasa.

Gatul, vezi, e cam asa Are coada lunga,

Cum il are lebada.  Sa-i ajunga.

a fost un inelus 8 e-asa ca un colac

Pe deget invartecus.  Cu miere, cu mac,

Mesterul l-a rupt in doua  Nu-l mancati,

Sa-i dea folosinta noua.  Ca va-nselati.

scaun ar parea, 9 un carlig sa fie ?

Cu spatarul in podea Cine stie ?

Si picioarele in sus.  Este greu de-asemuit.

Cine oare-asa l-a pus ? Dar e noua, negresit.

se pare ca ma-nsel, 10 va trimite vestea

E o secera de-otel. Ca s-a incheiat povestea

Dar, desi unealta-i noua, Si-a semnat, precum imi pare:

Coada ei e franta-n doua. Un bat c-un covrig in spinare.

ANEXA

CUBUL

Descrie numarul de elemente !

Compara numarul dat cu numarul 6 !

Asociaza numarul de elemente cu cifra corespunzatoare !

Analizeaza compunerea numarului !

Aplica descompunerea numarului !

Argumenteaza cum a aparut cifra 6 in poveste!





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9289
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved