Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Om si societate - Cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civice

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





PROIECT DIDACTIC

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Educatie civica

Subiectul: Grupurile

Tipul lectiei: de verificare si fixare

Obiective cadru / Obiective de referinta

O.C.1: Cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civice

O.R.1.1 sa cunoasca si sa descrie intelesul unor termeni specifici limbajului civic;

O.C.2: Dezvoltarea unor comportamente relationale privind constituirea grupurilor sociale

O.R.2.1: sa identifice grupurile sociale din care face parte;

O.R.2.2: sa descopere si sa descrie intr-o maniera clara si concisa diferite relatii sociale din grup;

O.R.2.3: sa dovedeasca dorinta de participare la activitatea unor grupuri.

Obiective operationale

O.O. 1.1.a : sa explice termeni specifici limbajului civic si sa-i foloseasca in discutarea imaginilor etc.

O.O. 2.1.a : sa numeasca diferite grupuri din care face parte;

O.O. 2.2.a : sa compare diferite grupuri dupa criterii ca : grad de rudenie, interese, forme de activitati etc.;

O.O. 2.3.a. sa descopere reguli de constituire si functionare a grupului.

Descriptori de performanta

Ob. op.

FB

B

S

1.1.a

- identifica si diferentiaza cu rapiditate termeni specifici cu inteles apropiat intr-o succesiune de imagini;

- gaseste termeni potriviti si identifica diferentele specifice pentru termenii respectivi intr-o succesiune de imagini, cu sprijin minim din partea invatatorului;

- gaseste termeni potriviti intr-o succesiune de imagini, sprijinit de intrebarile invatatorului;

2.1.a

2.2.a

- se identifica pe sine si pe altii ce apartin sau nu acestor grupuri;

- se identifica pe sine si diferiti membri ai familiei, clasei si grupului de prieteni;

- identifica familia, clasa si prietenii ca grupuri sociale pe baza unor imagini date;

2.3.a

- descrie intr-o maniera clara, precisa diferite relatii sociale de grup in compuneri, povestiri, dramatizari;

- descrie in compuneri si povestiri diferite relatii sociale si de grup;

- identifica in compuneri si povestiri diferite relatii de grup.

Elemente ale activitatii de fixare

Tip de invatare:   reproductiva, inteligibila, prin descoperire, creativa

Tip de interactiune: expozitiva, dialogata, bazata pe activitatea

elevilor

Metode si procedee : conversatia, explicatia, problematizarea, jocul

didactic

Mijloace de invatamant : imagini, texte.

Material bibliografic : "Curriculum National", Bucuresti, 1999

"Manual de educatie civica pentru clasa a

III-a", Editura Petrion, 2002

Secventele lectiei

Timp

O.O.

Continutul invatarii

Descrierea situatiei de invatare

Evaluare

Captarea atentiei

5 min.

2.3.a

C1 - exersarea deprinderilor de comportament scolar.

C2 - ex. : "Scrieti inca trei nume de colegi cu care ai vrea sa fii in echipa."

S 1: Interactiune:expozitiva

Metode si procedee : instructajul

S 2: Interactiune bazata pe activitatea elevilor

Metode si procedee: conversatia

Frontala

Verificarea cunostintelor

8 min.

2.3.a

2.1.a

C3 - ex.1 : "Care este diferenta dintre echipa si grup?"

ex.2 : "Enumerati trasaturile grupului. Enumerati trasaturile echipei. Comparati-le!"

ex.3 : "Enumerati grupurile din care poate face parte un copil."

S 3 : Interactiune: dialogata

Metode si procedee : explicatia, conversatia euristica, problematizarea etc.

Tip de invatare : receptiv-reproductiva, inteligibila

Orala

Frontala

Individuala

Formativa

Anuntarea temei, enuntul obiectivelor

2 min.

C4 - receptarea titlului lectiei : "Grupurile din care facem parte".

S 4: Interactiune: expozitiva

Metode si procedee : explicatia

Frontala

Dirijarea invatarii

10 min.

1.1.a

2.3.a

C5 - "Priveste imaginile. Ce grupuri se pot constitui ? Scrie minim trei caracteristici ale grupurilor formate!"

Ce invatam in grup ?"

" - Credeti ca oamenii ar putea sa traiasca impreuna (sa lucreze, sa invete, sa se joace) fara sa respecte anumite reguli de comportare?"

S 5: Interactiune: bazata pe activitatea elevilor, dialogata

Metode si procedee : conversatia, problematizarea, explicatia

Mijloace de invatamant: imagini

Tip de invatare : operationala, inteligibila

Pe grupe

Formativa

Obtinerea performan-telor si asigurarea feed-back-ului

17 min.

2.1.a

2.2.a

2.3.a

C6 - "Cititi textele si completati tabelul !"

Denumirea grupului

Componenta grupurilor

Preocupari, interese, activitati

Ce a gresit?

Cum ar fi trebuit sa procedeze?

Cum crezi ca s-a rezolvat ?

Text 1 : "Bogdan a venit acasa cu doua ore intarziere. Parintii lui l-au pedepsit, lipsindu-l de jocul preferat, pe o perioada de timp.

Bogdan s-a suparat foarte tare si le-a scris parintilor un bilet. <M-am suparat! Nu mai vorbesc cu voi!>"

Text 2 : "Liderul clasei a III-a a pus in discutie venirea cu o jumatate de ora mai devreme a colegilor in vederea pregatirii clasei pentru oaspetii de a doua zi. Toti colegii au fost de acord, asa ca hotararea clasei a fost luata si trebuia respectata.

- Eu nu voi veni ! i-a spus Doru lui Matei. Eu nu vreau sa ma supun nimanui !

Si asa a fost ! "

Text 3 : " In pauza elevii organizeaza jocul "de-a ulii si porumbeii". Ulii prind porumbeii si-i mananca. Este declarat castigator ultimul porumbel neprins.

Adrian este prins de un "uliu" si dus la coltul unde sunt ceilalti porumbei mancati. Acesta nu vrea sa stea aici, si pleaca."

Text 4 : "In clasa, elevii lucreaza constiincios. Toti calculeaza de zor la lucrarea de control. Andrei observa ca Liviu nu stie sa rezolve problema. Repede ii scrie rezolvarea si-i intinde foaia. Dupa lucrare, amandoi sunt bucurosi.

E prietenul meu, trebuie sa-l ajut ! "

S 6:Interactiunea: bazata pe activitatea elevilor, dialogata

Metode si procedee : explicatia, conversatia, problematizarea

Tip de invatare : inteligibila

Pe grupe

Formativa

Aprecieri, recomandari

3 min.

C7 - receptarea aprecierilor despre :

participarea elevilor la lectie;

corectitudinea raspunsurilor;

disciplina pe timpul orei.

S 7 : Interactiunea:

expozitiva

Procedee : comunicarea

Frontala

Individuala

Grupa nr. _____________

Priveste imaginea. Ce grup se pot constitui ? Scrie minim trei caracteristici ale grupului format!

Numeste grupul ______________

Caracteristicile grupului sunt : __________ ______ ____ ________

__________ ______ ____ ________

__________ ______ ____ ________

Grupa nr. __________

Cititi textul si completati tabelul :

Text 1 : "Bogdan a venit acasa cu doua ore intarziere. Parintii lui l-au pedepsit, lipsindu-l de jocul preferat, pe o perioada de timp.

Bogdan s-a suparat foarte tare si le-a scris parintilor un bilet. <M-am suparat! Nu mai vorbesc cu voi!>"

Denumirea grupului

Componenta grupurilor

Preocupari, interese, activitati

Ce a gresit?

Cum ar fi trebuit sa procedeze?

Cum crezi ca s-a rezolvat ?

Grupa nr. __________

Cititi textul si completati tabelul :

Text 2 : "Liderul clasei a III-a a pus in discutie venirea cu o jumatate de ora mai devreme a colegilor in vederea pregatirii clasei pentru oaspetii de a doua zi. Toti colegii au fost de acord, asa ca hotararea clasei a fost luata si trebuia respectata.

- Eu nu voi veni ! i-a spus Doru lui Matei. Eu nu vreau sa ma supun nimanui !

Si asa a fost ! "

Denumirea grupului

Componenta grupurilor

Preocupari, interese, activitati

Ce a gresit?

Cum ar fi trebuit sa procedeze?

Cum crezi ca s-a rezolvat ?

Grupa nr. __________

Cititi textul si completati tabelul :

Text 3 : " In pauza elevii organizeaza jocul "de-a ulii si porumbeii". Ulii prind porumbeii si-i mananca. Este declarat castigator ultimul porumbel neprins.

Adrian este prins de un "uliu" si dus la coltul unde sunt ceilalti porumbei mancati. Acesta nu vrea sa stea aici, si pleaca."

Denumirea grupului

Componenta grupurilor

Preocupari, interese, activitati

Ce a gresit?

Cum ar fi trebuit sa procedeze?

Cum crezi ca s-a rezolvat ?

Grupa nr. __________

Cititi textul si completati tabelul :

Text 4 : "In clasa, elevii lucreaza constiincios. Toti calculeaza de zor la lucrarea de control. Andrei observa ca Liviu nu stie sa rezolve problema. Repede ii scrie rezolvarea si-i intinde foaia. Dupa lucrare, amandoi sunt bucurosi.

E prietenul meu, trebuie sa-l ajut ! "



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1768
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved