Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC - Rolul cuvintelor in comunicare - Joc de toamna

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA:

PROPUNATOR:



CLASA:a III-a A

ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare

DISCIPLINA:Limba romana

UNITATEA DE INVATARE:Rolul cuvintelor in comunicare

SUBIECTUL :Joc de toamna

TIPUL LECTIEI : recapitulare

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL : Antrenarea elevilor in situatii de comunicare orala si scrisa, pe baza unui text, cu respectarea normelor de exprimare si scriere corecta

OBIECTIVE CADRU :

1.Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)

4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

OBIECTIVE DE REFERINTA :

1.5. sa manifeste atentie fata de interlocutor in diferite situatii de comunicare ;

2.2. sa pronunte clar si corect un mesaj ;

2.5. sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate ;

2.6. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare ;

3.4. sa citeasca in mod corect un text necunoscut;

3.7. sa manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare) ;

4.1. sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text propriu ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O.1.sa urmareasca cu atentie materialul prezentat pe calculator;

O.2.sa recunoasca si sa descrie semnele sosirii toamnei;

O.3.sa citeasca corect si fluent, respectand semnele de punctuatie ;

O.4.sa completeze corect copacul ideilor, utilizand ortogramele invatate;

O.5.sa recunoasca fiintele prezente in text si sa le deseneze;

O.6.sa realizeze cat mai multe asociatii , pornind de la cuvintele date ;

O.7.sa rezolve cerinta fisei prin metoda blazonului ;

O.8.sa desprinda elementele lecturii studiate ;

O.9.sa coopereze in munca pe grupe ;

O.10.sa realizeze diagrame Wenn ;

O.11.sa compuna un scurt text cu ajutorul cuvintelor date, respectand regulile de realizare a unei compuneri.

TEXT SUPORT: Joc de toamna, de Elena Dragos

METODE , PROCEDEE SI TEHNICI DE LUCRU :conversatia, explicatia, lectura

individuala, citirea expresiva , problematizarea, cadranul, ciorchinele, munca pe grupe, diagrama Wenn, copacul ideilor, brainstorming-ul, povestirea, sinteza, compunerea.

RESURSE:

de timp : 50 min. ;

de spatiu : sala de clasa ;

umane : 26 elevi si propunatoarea

materiale : imagini ce redau peisaje de toamna, manuale, fise de munca individuala, pe grupe

informationale :

M.E.C., Curriculum pentru clasele primare, Bucuresti, 2005 ;

Odarca Bout, Ghid de practica pedagogica, Sighetul Marmatiei, 2006 ;

Marcela Penes,Manual de limba si literatura romana, Ed. Ana, Bucuresti, 2007.

Etape si strategii didactice

Obiective operationale

Continutul lectiei

Evaluare

Moment organizatoric

Crearea unui climat psiho-pedagogic favorabil desfasurarii lectiei;

Pregatirea si distribuirea materialelor necesare lectiei;

Captarea atentiei

-conversatia

O.1

O.2

Prezentarea unui material PowerPoint cu peisaje de toamna ;

,,Care sunt semnele venirii toamnei ?''(copiii vor prezenta natura in anotimpul toamna, pregatirea oamenilor si a animalelor pentru iarna)

Frontala

Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale

,,Pentru ca anotimpul toamna ne ofera peisaje si culori minunate, astazi la ora de limba romana veti cunoaste lectura ,,Joc de toamna'', scrisa de Elena Dragos, din care veti afla cum ,,se joaca'' vietatile in acest anotimp.In urma lecturarii textului, va trebui sa va exprimati propriile pareri si cunostinte referitoare la continutul textului, numarul de cuvinte, despartiri in silabe, recunoasterea substantivelor, numarul lor,ortograme, etc. ''

Se noteaza titlul lectiei pe tabla si in caiete ;

Organizarea situatiilor de recapitulare

-lectura individuala

-citirea expresiva

-munca pe grupe

-explicatia

-diagrama Wenn

-exercitiul

-copacul ideilor

-brainstorming-ul

O.3

O.9

O.10

O.4

O.5

O.6

Copiii vor citi in gand lectura ,,Joc de toamna'' ;

Organizati pe grupe, fiecare grupa isi va alege un reprezentant care va participa la concursul ,,Cel mai bun cititor'' ;

Castigatorul concursului va primi diploma ,,Cel mai bun cititor al zilei'' ;

Se vor  transcrie primele doua versuri ale poeziei si se vor preciza :

numarul cuvintelor;

numarul silabelor;

substantivele si numarul lor.

,,Se-n/si/ra ran/du/ne/le /pe /za/re /si /se/ duc/,

Ne-au/ mai/ ra/mas/ pe/ crean/ga /un/ pi/ti/goi/ si-un /cuc/.''

Fecare grupa va avea urmatoarea sarcina de rezolvat :

Grupa I

Realizati diagrama Wenn (anexa 1 )

Grupa a II-a

Completati copacul  ideilor(anexa 2 )

Grupa a III-a

Desenati fiinte prezente in lectura ,,Joc de toamna''(randunele, pitigoi, cuci, iepuri, ursi, greieri, furnici, pitici, copiii,etc.)

Grupa a IV-a

Gasiti in textul ,,Joc de toamna'', substantive la numarul singular si plural. (anexa 3 )

Observarea sistematica

Individuala

Se apreciaza corectitudinea si expresivitatea citirii

Pe grupe

Obtinerea performantei

-problematizarea

-blazonul

O.7

Se va realiza cadranul cu titlul ,,Toamna''( anexa 4)

a) primul cadran-Care este titlul textului ?

b) al II-lea cadran-Ce alt titlu i s-ar potrivi ?

c) al III-lea cadran-Alcatuiti propozitii cu ajutorul cuvintelor :luminis, ulicioara, camara.

d) al IV-lea cadran-Redati printr-un desen anotimpul toamna.

Colectiva

Asigurarea feed-back-ului

-povestirea

-sinteza

-ciorchinele

O.8

Se foloseste tehnica ciorchinelui, pentru a reda elementele lecturii ,,Joc de toamna'' (anexa 5)

Frontala

Incheierea lectiei

-compunerea

O.11

Elevii vor primi tema pentru acasa :ex.11 pag. 38

,,Alcatuiti un scurt text cu ajutorul substantivelor :toamna, frunzele, pasarile calatoare, fructele, scolarii.''

Aprecierile vor fi facute tinand cont de urmatoarele criterii :

-implicarea in lectie ;

-formularea raspunsurilor ;

-gradul de creativitate ;

-complrxitatea raspunsurilor ;

-acuratetea scrisului si cititului.

Frontala

Aprecieri si observatii referitoare la participarea elevilor la lectie

ANEXA 1

DIGRAMA WENN


Ca parte de vorbire, toate aceste cuvinte sunt..

ANEXA 2

COPACUL IDEILOR


 

 


 

 


Completati frunzele copacului cu exemple si enunturi.

printr-un, printr-o, dintr-un, dintr-o

 


ANEXA 3

Gasiti in textul ,,Joc de toamna'' :


Substantive la numarul singular Substantive la numarul plural

Care este titlul textului?

 


Ce alt titlu i s-ar potrivi?

 

luminis, ulicioara, camara.

 


Redati printr-un desen anotimpul toamna.

 

ANEXA 4

joaca

 

scade

 
ANEXA 5

CIORCHINELE



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6103
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved