Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC - parteneriat CLASA a IV-a limba romana - Atributul-exercitii aplicative

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC - parteneriat

SCOALA CU CLASELE I-VIII URSENI



DATA: mai 2 009

CLASA a IV-a

INVATATOR:

Profesor de sprijin:

OBIECTUL: Limba romana

Elevul pentru care se face interventia:

SUBIECTUL LECTIEI: Atributul-exercitii aplicative

TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinte

OBIECTIV FUNDAMENTAL: - consolidarea deprinderilor de a aplica cunostinte despre atribut in

exercitii diverse

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. - sa defineasca atributul;

O2. - sa identifice atributele din enunturile date;

O3. - sa enumere partile de vorbire prin care pot fi exprimate atributele;

O4. - sa alcatuiasca propozitii in care anumite cuvinte date sa indeplineasca

functia sintactica de atribut;

O5. - sa analizeze morfologic partile de propozitie invatate;

O6. - sa formuleze enunturi in care un substantiv sa fie pe rand subiect, apoi

atribut;

O7. - sa alcatuiasca schema unei propozitii, dar si propozitii dupa scheme date.

Obiective operationale in urma interventiei:

O1 - sa defineasca atributul

O2 - sa identifice atributele din enunturile date

O3 - sa numeasca partile de vorbire

O4 - sa numeasca partile de propozitie invatate

O5 - sa alcatuiasca propozitii dupa scheme date

O6 - sa analizeze partile de propozitie dupa model

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta,

problematizarea

Forme e organizare: frontal, individual, pe echipe

Mijloace de invatamant: fise de lucru, planse

Desfasurarea activitatii

Nr.

crt.

Momentele

lectiei

Continutul invatarii

Actiuni si operatii

Metode si procedee

Moment organizatoric

Organizarea colectivului de elevi.

Pregatirea materialelor si asigurarea climatului necesar desfasurarii lectiei.

Elevii sunt impartiti in 4 echipe.

Elevii se pregatesc pentru ora.

-conversatia

Verificarea

temei

Ce ati avut de pregatit pentru astazi la limba romana?

Dar de scris?

Verific tema cantitativ, timp in care elevii vor rezolva sarcina de lucru a primului exercitiu de pe fisa primita.

Activitate individuala:

1.Identificati atributele din urmatoa-rele propozitii:

  • Ochii copilului zambeau.
  • Florile parfumate raspandesc mirosuri imbietoare.

Verific sarcina de lucru rezolvata si apoi tema, calitativ.

Elevii raspund la intrebari si rezolva sarcina de lucru primita.

Elevii citesc propo-zitiile si identifica atributele, pe fisa.

Ii ofer elevului sprijin, prin intrebari ajutatoare

Citesc tema si corecteaza eventualele greseli.

-conversatia

-exercitiul

Captarea

atentiei

Le prezint elevilor o plansa cu urmatoarele sarcini de lucru:

Fiecare echipa are ca sarcina sa gaseasca doua cuvinte ce exprima insusiri ale substantivului soare.

Reprezentantul fiecarei echipe va iesi la plansa si va scrie cuvintele identi-ficate.

Activitate frontala:

Alege dintre cuvintele gasite cel putin doua si completeaza propozitia de mai jos:

Primavara, soarele ....... si ...... trezeste natura la viata.

Identifica cate doua insusiri pentru substantivul dat.

-activitate pe echipe

Il incurajez si ii dau indicii, daca este cazul

Elevii completeaza propozitia data.

-metoda ciorchinelui

-exercitiul

Anuntarea temei si a obiectivelor

Ce exprima cuvintele scrise pe razele soarelui?

Ce sunt ele ca parti de vorbire?

In propozitia completata de voi cele doua adjective ce functie sintactica au?

De ce?

Astazi la ora de limba romana vom vorbi despre atribut. In exercitiile pe care le vom efectua vom identifica atribute, vom preciza partile de vorbire prin care sunt exprimate, vom alcatui enunturi dupa scheme date.

Scriu titlul lectiei la tabla:

Atributul. Exercitii aplicative

Elevii raspund la intrebari.

Scriu titlul lectiei pe caiete.

-conversatia



Dirijarea activitatii de invatare

Se reamintesc notiunile teoretice despre atribut:

Ce este atributul?

La ce intrebari raspunde?

Prin ce parti de vorbire poate fi exprimat?

Exercitii aplicative:

  1. Scrieti forma corecta a

atributelor dintre paranteze:

Caietele (elev) ... sunt pe catedra (doamna) ... .

(Doi) ...fete se joaca in parc.

Copila (zambitor) ... priveste albastrul cerului.

Activitate pe echipe:

2.Construiti propozitii in care cuvintele patru, de aur, voios si soarelui sa fie atribute.

Fiecare echipa primeste cate un cuvant.

Activitate pe echipe:

3. Gasiti cate un atribut exprimat prin substantiv si cate un atribut exprimat prin adjectiv pentru fiecare substantiv  dat:

gr. I - campia

gr. a II-a - zi

gr. a III-a - dimineti

gr. a IV-a - voce

4.Analizati partile de propozitie invatate:

Doua vrabii vesele ciripesc .

Ai primaverii vestitori au sosit .

Realizati schemele acestor propozitii.

Elevii raspund la intrebari.

Il sprijin pe elev pentru a-si reaminti ceea ce a invatat

Completeaza pe plansa cuvintele in forma lor corecta.

Construiesc propozitii in care cuvintele date sunt atribute. (pe foi mari)

Apoi le prezinta in fata clasei.

Rezolva sarcina de lucru ceruta.

Citesc solutiile gasite.

Elevii ies pe rand la tabla si analizeaza partile de propozitie invatate. Apoi realizeaza schemele propozitiilor.

In cazul in care elevul este solicitat, intervin pentru a-l incuraja si spijini in realizarea sarcinii.

-conversatia

-exercitiul

-exercitiul

-problema-tizarea

-exercitiul

-exercitiul

Obtinerea performantei

Realizati cate o propozitie dupa schema data:

gr. I - S______A_______P

s.c. adj. v.

gr. a II-a - A______S_______P

adj. s.p. v.

gr. a III-a - S_______A_______P

s.c. s.c. v.

gr. a IV-a - A_______S_________P

s.c. s.c. v.

Elevii, pe echipe, alcatuiesc propozitii dupa schemele date.

Reprezentantul fiecarei echipe prezinta in fata clasei propozitiile alcatuite.

-problemati-

zarea

Asigurarea retentiei si transferului

Alcatuiti propozitii in care substan-tivele date sa aiba, pe rand, functia de subiect si de atribut.

-scoala

-primavara

-Maria

-caiet

Exercitiu in completare:

Transformati atributele exprimate prin substantive in atribute exprimate prin adjective:

-zi de primavara

-adiere de racoare

-petalele trandafirului

-parul de aur

Elevii alcatuiesc propozitii, pe echipe, cu cuvintele date.

Citesc ceea ce au scris. 

-exercitiul

Tema pentru acasa

Alcatuieste un scurt text cu titlul ,,Primavara,, in care sa folosesti cel putin 7 atribute

Elevii primesc tema pe fise.

Aprecierea activitatii elevilor

Fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lectie.

ATRIBUTUL

Definitie:

Atributul este partea de propozitie care determina un substantiv.

Raspunde la intrebarile:

ce fel de? , care cati / cate?, al, a, ai, ale cui?

- adresate substantivului





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3048
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved