Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE
Gradinita

Proiect Didactic CLASA: a IV a Matematica Figuri geometrice plane.Perimetrul unui poligon

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Finalitatile educatiei. Ideal,scopuri,obiective
TEHNICI DE MASURARE IN DOMENIU - AUXILIAR CURRICULAR PROFILUL: TEHNIC
Clasa a III-a - Figuri … cu numere
PROIECT DE LECTIE CLASA: a IV-a Limba si literatura romana Substantivul
Invatamantul traditional
Procesul de invatamant - aspecte structurale
CONCEPTUL DE INTEGRARE
PROIECT DE LECTIE - CLASA: a IX-a, GEOGRAFIE, Pedosfera
Pregatirea pentru succesul in cariera
PROIECT EDUCATIV - REVISTA SCOLII GENERALE NR 5 DIN CARTIERUL COLONISTI DIN FETESTI : « CINCI PENTRU VIITOR »

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic perimetrul poligonului : figuri geometrice plane : fisa de lucru aria unei figuri plane : proiect de lectie forme geometrice plane :

                              Proiect Didactic

DATA: 19 aprilie 2007

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Calafindesti

CLASA: a IV a C

INSTITUTOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

OBIECTUL: Matematica

SUBIECTUL: Figuri geometrice plane.Perimetrul unui poligon

TIPUL LECTIEI:consolidare de cunostinte

OBIECTIVUL GENERAL:

                       - dezvoltarea deprinderii de a opera cu notiuni de geometrie,de

                         a rezolva si compune probleme de aflare a perimetrului unei

                         figuri geometrice si de a utiliza semnificatia operatiilor aritmetice

                         in rezolvarea unor situatii problema;

                       - reacapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la

                        recunoasterea si descrierea unor proprietati ale formelor plane

OBIECTIVE OPERATIONALE:

          a)cognitive:

                             O1-   sa recunoasca forme plane si spatiale

                             O2-   sa descrie caracteristicile unor  figuri geometrice plane,           

                             O3 – sa analizeze enuntul lingvistic al unei probleme

                                      transformand  acest enunt intr-un model logico-matematic;

                            O4 – sa distinga etapele rezolvarii unei probleme,pornind

                                     de la  reprezentarea figurii;

                            O5 – sa prezinte pe baza unui plan simplu de idei, oral sau scris,

                                     demersul parcurs in rezolvarea unei probleme;

          b) psihomotorii :  

                            O6-   sa reprezinte figuri geometrice plane,realizand corect notarea lor;

                            O7 – sa calculeze perimetrul unei figuri  geometrice date,

                                     pe baza desenului si a formulei cunoscute;

                            O8 – sa calculeze lungimea laturii unei figuri  geometrice

                                    cunoscandu-se perimetrul si date despre despre celelalte laturi;

                            

           c) afective:          

                           O9 – sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea problemelor prin

                                    diferite metode matematice;

                         O10 – sa manifeste disponibilitate pentru a invata de la altii si a-i ajuta pe

                                   ceilalti in rezolvarea sarcinilor.

METODE SI PROCEDEE:

                                           exercitiul, conversatia euristica, explicatia, observatia,

                                                    demonstratia, problematizarea, munca in echipa,

                                                    jocul didactic.

MIJLOACE DE INVATAMANT:

                                           fise de lucru, planse care figureaza diferite  probleme;

     FORME DE ORGANIZARE:

                                                        frontal, individual, pe grupe;

     BIBLIOGRAFIE:

                       * Marinela Spac – “Metodica predarii matematicii” (sinteze in

                              srijinul pregatirii examenelor de definitivat si grad didactic

                              II in invatamant”, Editura Universitatii “Stefan cel Mare”,

                              Suceava, 2006;

                            * Floretina Stancioiu-Jipa, Gheorghe Stancioiu – “Metodica

                              Predarii matematicii in invatamantul primar”, Editura Fundatiei

                              Humanitas, 1994;

                            * Programa  scolara pentru clasa a IV a – “Matematica” aprobata

                              Prin ordin al ministrului nr. 3919/ 20. 04. 2005, Bucuresti, 2005;

                            * Angelica Gherman – “Culegere de exercitii si probleme de

                              matematica pentru clasele I-IV, Editura Elis, Bucuresti, 2003;

                            * Maria Oprescu – “Iepurasul istet” (fise de lucru si teste de

                              Evaluare pentru clasa a IV -a, Editura Hieropolis, Timisoara, 2006;

                            

RESURSE:     spatiale: sala de clasa;

                              temporale: 50’

                              umane: efectiv 20 de elevi.


EVENIMENTELE

   INSTRUIRII

          -1-

                      CONTINUTUL LECTIEI

                      STRATEGII DIDACTICE

FORME DE

EVALUARE

        -7-

          ACTIVITATEA

       INVATATOAREI

                     -2-

          ACTIVITATEA

              ELEVILOR

                    -3-

 METODE  

        SI

PROCEDEE

       -4-

MIJLOACE DE INVATA-

MANT

            -5-

MODURI DE  ORGANIZA-RE

             -6-

1. Moment organizatoric

Se creeaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei: pregatirea materialului didactic necesar; stabilirea ordinii si disciplinei.

Indrum activitatea de pregatire a copiilor pentru o buna desfasurare a orei.

Isi pregatesc manualele, caietele de notite si teme, intrumentele de scris, culegerile.

conversatia

planse

manuale

culegeri

caiete

    frontal

  atentionari

2. Verificarea temei pentru acasa

Verific tema pentru acasa, observand calitatea scrierii, cantitatea si corectitudinea exercitiilor.

Verific impreuna cu elevii modul de rezolvare a exercitiilor date.

Prezinta caietele cu tema pentru acasa.

Lucreaza independent la exercitiile date (anexa 1).

Citesc rezolvarea exercitiilor

conversatia

exercitiul

 fise de lucru

frontal

individual

verificare orala

aprecieri

verbale

3. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

4. Captarea       atentiei

5. Anuntarea temei si a obiectivelor

6. Dirijarea invatarii

7.Fixarea cunostintelor

7. Obtinerea performantei

8.Evaluarea

9.Tema pentru acasa si incheierea lectiei

Prezint elevilor cateva figuri geometrice.Le cer sa le identifice,sa mentioneze numarul de laturi pentru fiecare si sa numeasca  caracteristicile acestora ce le diferentiaza intre ele.

Pentru a le castiga interesul le prezint cateva colaje realizate prin Tehnica Tangram.Ii solicit sa identifice figurile geometrice utilizate in compunerea desenelor.

Se face prin intermediul unui joc didactic “Afla titlul lectiei de astazi”

Elevii sunt impartiti pe grupe. Fiecare grupa primeste cate un plic cu un anumit exercitiu.

Fiecare reprezentant al echipei alege un plic. In fiecare plic se afla cate un exercitiu. Fiecarui rezultat ii corespunde un cuvant (anexa 2).

Ordonarea cuvintelor se va face conform ordonarii descrescatoare a rezultatelor obtinute.

Dezvolt titlul lectiei si obiectivele urmarite.

Varietatea exercitiilor si problemelor ne dezvolta capacitatea de gandire si analiza si ne determina sa cautam solutii, pentru ca, stim noi, trebuie sa ne satisfacem curiozitatea.

Astazi vom continua sa rezolvam probleme de aflare a perimetrului unui poligon,adica al unei figure geometrice cunoscute.

-Ce este perimetrul?

-Prin ce formula  se afla perimetrul patratului ?Dar al dreptunghiului?

-Cum aflam perimetrul unui triunghi oarecare,al unui paralelogram,al unui romb sau al unui trapez?

Propun o activitate pe grupe,solicitand fiecarei echipe sa calculeze perimetrul unei figuri geometrice plane.Folosesc figurile din hartie glase,pe care sunt notate valorile numerice pentru laturi.

Indrum activitatea de intelegere, analiza si rezolvare a sarcinilor trasate.

Propun spre rezolvare cateva probleme cu continut geometric care fac apel la cunostintele elevilor insusite la rezolvarea problemelor prin metoda figurativa,precum si la utilizarea corecta a operatiilor matematice.

-Care sunt etapele ce trebuie urmarite in rezolvarea corecta a unei probleme?

I.Un triunghi are o latura de 35m,una egala cu 4/5 din ea,iar cealalta 2/7 din suma primelor doua laturi. Aflati perimetrul triunghiului.

II.Aflati perimetrul unui dreptunghi care are lungimea de 320m si latimea

-a cu 18 mai mica decat lungimea

-b de 5 ori mai mica decat lungimea.

III. Perimetrul unui patrat este de 64cm.Calculati perimetrul unui dreptunghi care are latimea egala cu latura patratului,iar lungimea este triplul latimii.

Propun echipelor spre rezolvare o noua problema. Acord timp de gandire fiecarei echipe sa relizeze schema problemei si sa elaboreze planul de rezolvare.anexa

Intr-o camera s-au asezat 4 covoare unul langa celalalt,ca in figura data,covoarele A,B,C fiind egale.Aflati

a perimetrul unui covor de forma patrata

b.perimetrul covorului D

c.lungimea de jur imprejur a covoarelor.


Impart elevilor fise de lucru cu urmatoarea sarcina  anexa

Afla perimetrul rachetei care este formata din 4 figuri geometriceFisele vor fi date diferentiat. Elevii buni vor avea de masurat laturile figurilor geometrice care compun racheta.Ceilalti vor avea notate lungimile pe desen.

-Supraveghez munca independenta a elevilor,vin cu explicatiile necesare unde este cazul.

Se comunica tema pentru acasa, se dau explicatiile necesare.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a desfasurat lectia.

Se evidentiaza elevii care au dat raspunsuri corecte si au fost activi de-a lungul intregii ore.

Fiecare echipa va primi o plansa dupa care vor selecta atributul lectiei

(anexa: lectie instructiva/atractiva/

distractiva/plictisitoare

Se implica active in activitatea-joc propusa de invatatoare,identificand figurile si descriindu-le proprietatile specifice.

Asculta cu atentie exercitiile si formuleaza solutia potrivita intrebarilor.

Observa,analizeaza si identifica figurile plane invatate.

Elevii rezolva exercitiile din fiecare plic.

Fiecare echipa comunica rezultatul gasit.

Gasesc solutia corecta si enunta cuvantul gasit:

Perimetrul unei figuri geometrice

Asculta cu atentie explicatiile si andrumarile invatatoarei,isi noteaza titlul lectiei.

Emit definitia perimetrului-suma lungimilor laturilor unui poligon.

-Scriu pe tabla formulele de aflare a perimetrului patratului P= 4x L

dreptunghiului ,ca si al paralelogramului

 P= 2x( L+ l)

Precizeaza ca pentru celelate figuri geometrice se aduna lungimea laturilor

-perimetrul triunghiului

P =AB+ BC+ CD

-perimetrul unui trapez

P = AB+ BC+ CD+ DC

-Prezinta solutiile gasite,colegii fac aprecieri si corectari daca este cazul.

Elevii identifica si exemplifica modul in care trebuie trebuie rezolvata o problema:

  • expunerea sau citirea problemei
  • discutii in legatura cu continutul problemei
  • explicarea cuvintelor sau a expresiilor necunoscute sau dificile
  • repetarea enuntului de catre elevi
  • precizarea a ceea ce se da si a ceea ce se cere
  • schematizarea enuntului prin discutii si scheme
  • scrierea enuntului pe tabla si in caiete
  • elaborarea judecatii
  • rezolvarea prin inrebari si operatii corespunzatoare

Asculta explicatiile, citesc si analizeaza fiecare problema,reprezinta figura, figureza graficul si elaboreaza planul de rezolvare.

Dezvolta si discuta

datele problemei, colaboreaza si muncesc in echipa pentru gasirea solutiei

corecte.

Asculta explicatiile, citesc si analizeaza problema, observa graficul si elaboreaza planul de rezolvare,aplicaformulele de perimetru invatate.

-Echipa care termina prima rezolvare prezinta solutiile acesteia,colegii urmarind cu atentie si corectand eventualele greseli.

Analizeaza desenul,calculeaza perimetrul fiecarei figuri componente,dupa care calculeaza perimetrul rachetei.

-Asculta indrumarile si explicatiile invatatoarei,isi noteaza tema pe caiete.

-Isi apreciaza colegii care

 s-au evidentiat prin raspunsuri corecte si participare activa pe tot parcursul orei.

-Apreciaza intreaga lectie fiecare echipa alegand o insusire de pe fisa data.

   Exercitiul

   observatia

 

 Conversatia

 Observatia

 explicatia

Exercitiul

Conversatia

Jocul didactic

problematiza-

rea

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Observatia

Demonstra-tia

exercitiul

conversatia

explicatia

problematiza-rea

observatia

explicatia

Problematic

zarea

observatia

exercitiul

conversatia

explicatia

problemati-

zarea

conversatia

Figure geometrice din hartie colorata 

Colaje cu desene obtinute prin Tehnica Tangram

Plicuri cu exercitii 

Caiete de notite

Fise de lucru diferentiate pentru fiecare echipa  

Fise cu continutul problemelor propuse spre rezolvare

-caiete de lucru in clasa

-instrumente de geometrie

Fise de lucru

Fise de evaluare

fisa

 

frontal

individual

frontal

Individual

Pe grupe

frontal

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Pe grupe

Individual

Frontal

Pe grupe

obsevarea

sistematica

verificare

orala

stimularea interesului

si curiozitatii

elevilor in vederea participarii

tuturor la lectie

observarea

sistematica

a elevilor in

formularea

raspunsuri-

Lor

observarea sistematica   

       a comporta-

mentului     elevilor in desfasurarea lectiei

Observarea sistematica a comportamentului elevilor in dezvoltarea planului de rezolvare a problemelor si gasirea solutiilor potrivite

- evaluare formativa

-observarea sistematica a elevilor in ceea ce priveste colaborarea si initiativa in cadrul grupului,creativitatea si spiritul de observatie,

implicarea activa si eficienta

verificare scrisa

evaluare formativa

Aprecieri verbale si notari in catalog


                                 Afla titlul lectiei de astazi

     Rezolva exercitiile din fiecare plic.Fiecarui rezultat ii corespunde un anumit cuvant.Ordonand descrescator rezultatele ,ca si cuvintele corespunzatoare acestora vei gasi titlul lectiei:,,Perimetrul unei figuri geometrice”

630:6x4:2=                                                                            ,, figuri”

680:2+4x(30+18+12)=                                                         ,, Perimetrul”

[(38+8)x9+43x2]:100=                                                          ,, geometrice”

5/10 din 850 =                                                                           ,, unei”             

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2354
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved