Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

Proiect de activitate Clasa: I Igiena personala

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Document de analiza a Curriculumului National Programa scolara pentru limba si literatura romana
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VII-a A Matematica - Pozitii relative ale dreptelor si planelor in spatiu
PLANIFICARE SEMESTRIALA LA LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Clasa a V-a
PROIECT DIDACTIC Matematica distractiva - Numere naturale
PROCESUL DE INVATAMANT: CONCEPT SI PRACTICA
INVATAREA SCOLARA - Definire - Abordari ale invatarii
CREATIVITATEA SCOLARILOR
PROIECT DIDACTIC SPORT
TENDINTE SI ORIENTARI IN DIDACTICA MODERNA
PROIECT DE LECTIE - EINSTEIN FIZICIAN SI FILOSOF

TERMENI importanti pentru acest document

: igiena personala proiect didactic : proiect didactic igiena personala : obiecte de igiena personala fisa de lucru : proiect didactic despre igiena personala :

Scoala cu clasele I-VIII si gradinita                                                                  

“C-tin Pufan” Timisoara                                               

                         Proiect de activitate

Data: 05.11.2007

Clasa: I

Aria curriculara: Formarea autonomiei personale

Tema: Igiena personala

Subiectul: Obiecte de igiena personala

Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi

Scopul activitatii:

Formarea si exersarea deprinderilor de igiena personala, a unor comportamente specifice de autoservire si pastrare a sanatatii;

Obiective operationale:

                O1-sa identifice camera de baie dintre incaperile unei locuinte sau ale unei scoli

               O2-sa descrie cu ajutorul limbajului mimico-gestual elementele componente ale unei sali de baie si  

                     modul lor de utilizare

              O3-sa recunoasca obiectele de toaleta prezentate si modul lor de utilizare

             O4-sa identifice obiectele de toaleta dupa modul lor de utilizare

             O5-sa recunoasca importanta pastrarii regulilor de igiena personala pentru pastrarea sanatatii

             O6-sa coloreze din fisa de lucru doar obiectele de toaleta 

Obiective specifice:

               

      -stimularea limbajului verbal

       -asocierea limbajului verbal cu limbajul mimico-gestual

  Strategia didactica:

 Forme de organizare:colectiv dirijat,  individual

 Mijloace didactice:plansa cu baia, sapun, periuta de dinti, pasta de dinti, prosop, pieptene

 Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, munca independenta

ETAPELE ACTIVITATII

OB.

CONTINUT

STRATEGIA DIDACTICA

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATARE

FORME DE ORGANIZARE

1. Moment

organizatoric

   Se  asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei.

    Se executa  exercitiile pentru antrenarea motricitatii faciale, labiale si linguale, exercitii de respiratie verbala si nonverbala, exercitii de labiolectura.

Coversatia

 

Colectiv dirijat

2.Captarea atentiei

O1

Se initiaza un dialog despre programul zilnic al elevilor dimineata la dormitor.

-Ce facem dimineata dupa ce ne trezim?

-Ce facem la spalator?

Conversatia

Colectiv dirijat

3.Anuntarea

subiectului si a

obiectivelor

activitatii

Sunt prezentate obiectele de toeleta expuse,precizandu-se ca vor invata cum se numesc ele si cum trebuie folosite, pentru pastrarea sanatatii.

conversatia

Obiecte de

toaleta

Colectiv dirijat

4.Dirijarea invatarii

O2

O3

O4

Se prezinta plansa cu camera de baie, se denumesc elementele componente si utilitatea lor.

-Ce vedem in aceasta imagine?

-Pentru ce folosim chiuveta?

-Pentru ce folosim oglinda?

-Pentru ce folosim cada?

Cu ajutorul elevilor sunt identificate obiectele de igiena personala folosite pentru fiecare actiune:spalatul pe maini, spalatul pe dinti, pieptanatul.Sunt denumite aceste obiecte insistandu-se pe verbalizarea corecta dar si pe semnul dactil.

Joc didactic:”Alege obiectul potrivit”

Elevii  trebuie sa aleaga de pe catedra obiectul potrivit pentru actiunea enuntata si sa-l denumeasca gestual si pe cat posibil verbal.

„Pe maini ma spal cu”

„Pe fata ma sterg cu .”

„Pe dinti ma spal cu..”

„Parul il piaptan cu ..”

Sunt punctati elevii care raspund corect.

 Se pune accent pe importanta respectarii regulilor de igiena personala: spalatul pe maini si pe fata dimineata, spalatul pe maini inainte de masa si dupa folosirea toaletei, spalatul pe dinti dimineata si seara, pieptanatul.

explicatia;

  exercitiul

Jocul didactic

Conversatia

Plansa cu baia

Sapun,

Prosop,

Pieptene,

Periuta de

dinti,

Pasta de dinti,

pieptene

Colectiv dirijat

Individual

5.Intensificarea retentiei

O2,O3,O4,O5

Pentru asigurarea feed-backului elevii  rezolva sarcina din fisa de lucru.Ei trebuie sa coloreze doar obiectele de toaleta.

Explicatia;

Munca independenta

Fisa de lucru

Individual

6.Analiza rezultatelor

O6

    Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.si despre gradul de implicare al elevilor.

  

Conversatia

Colectiv dirijat

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2922
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved