Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

Proiect de activitate didactica Clasa:a X -a Informatica - Tehnologia informatiei si a comunicatiilor

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de activitate didactica

Obiectul: Informatica - Tehnologia informatiei si a comunicatiilor

Unitatea de invatare: Prezentari in Microsoft Powerpoint



Titlul lectiei: Formatarea unui slide

Clasa:a X -a E

Tipul lectiei: Lectie mixta

Locul de desfasurare a activitatii: Laborator de informatica

Timpul desfasurarii activitatii: 50 min.

Data : 21. X. 2005

Profesor

Continutul de instruire

Obiective educationale

q       Obiective cognitive

sa dovedeasca insusirea notiunilor de realizare a unei prezentari

sa analizeze si sa utilizeze corect modul de lucru cu slide-uri in   aplicatii concrete

sa utilizeze cunostintele dobandite in rezolvarea unor sarcini de lucru date

q       Obiective psihomotorii

sa-si formeze deprinderea de a lucra corect cu optiunile puse la dispozitia utilizatorului de aplicatia Microsoft Powerpoint, in aplicatii concrete propuse

q       Obiective afective

sa-si formeze convingerea ca intelegerea corecta a modului de proiectare, modificare etc a slid-urilor este necesara in creare unei prezentari grafice deosebite

Obiective operationale

sa insereze diapozitive

sa vizualizeze diapozitivele create

sa lucreze cu operatiile principale cu slid-uri

sa   formateze continutul unui slide

sa formateze un slide

Strategii didactice

q       Principii didactice

Principiul participarii si invatarii active

Principiul asigurarii progresului gradat al performantei

q       Metode de invatamant

metode de comunicare orala: explicatia, conversatia, problematizarea,algoritmizarea

metode de explorare: observatia dirijata

metode bazate pe actiune efectiva: exercitiul

q       Forme de organizare a activitatii instructive

Individuala / dirijata

q       Forme de dirijare a activitatii

independenta

forma de participare a elevilor: dirijata

q       Mijloace de invatamant

Material bibliografic de specialitate

Pentru profesor:

Mariana Pantaru - "Tehnologia informatiesi a comunicatiilori", manual pentru cls. a X-a,  Ed. All2000

Elvira Nicolescu - "Initiere in PowerPoint - in lectii de 10 minute", Ed. Arves

Grup de autori - "Initiere in tehnologia informatiei si comunicatiilor", Braila

Emanuela Cerchez, Marinel Serban - "Tehnologia Informatiei", manual pentru clasa a X -a, Ed. L&S, Bucuresti, 1999

Pentru elev

Fise de lucru

q       Resurse psihologice ale desfasurarii activitatii



Capacitatea de invatare a clasei

elevii cunosc notiunile predate anterior cu privire la lucrul cu diapozitive

elevii si-au insusit modul de utilizare a operatiilor de editare a diapozitivelor (creare, salvare, listare, vizualizare)

Diagnosticul motivatiei

interesul pentru insusirea cunostintelor necesare prelucrarii diapozitivelor   nu este identica la intreg colectivul clasei

Motivatie

se vor constientiza elevii de necesitatea cunoasterii prezentarilor in PowerPoint

q       Metode de evaluare

evaluare continua

Desfasurarea activitatii

Moment organizatoric

a)      Pregatirea lectiei

intocmirea proiectului didactic

intocmirea fisei de lucru

b)      Organizarea si pregatirea clasei

verificarea frecventei elevilor

verificarea existentei resurselor materiale

c)      Captarea atentiei clasei

anuntarea subiectelor pentru verificarea cunostintelor

anuntarea si scrierea pe tabla a titlului lectiei: "Formatarea unui slide (diapozitiv)"

anuntarea obiectivelor operationale

explicarea modului de desfasurare a activitatii

Reactualizarea cunostintelor

Se realizeaza un set de intrebari pentru consolidarea cunostintelor teoretice, ca mai jos:

Intrebari

Raspunsuri asteptate

Ce operatii de baza cu prezentari cunoasteti

Creare, salvare, tiparire,descidere, inchidere etc

Ce moduri de vizualizare a slide-urilor avem la dispozitie.

Afisare continut

Afisare schita slide-uri

Afisarea tuturor slide-urilor

Vizualizarea slide-urilor

Ce poate contine un slide?

Text,obicte grafice, imagini, grafice,etc

4) Cum se poate modifica aspectul unui slide?

Prin formatarea continutului.

Prin formatarea slide-urilor

Ce presupune formatarea continutului unui slide?



Formatarea textului

Formatarea obiectelor grafice

Crearea de liste

Tabel 1

Se propune elevilor aplicatia urmatoare:

Sa se deschida prezenarea grafica cu titlul Prezentarea calculatorului si sa identifice dimensiune textului, stilul textului utilizat in prezentare.

Comunicarea noilor cunostinte

II.   Formatari asupra diapozitivelor

Aspectul tuturor diapozitivelor unei prezentari se poate modifica cu una din optiunile:

Format Slide Design sau activarea cu butonului Design templets - permite alegerea unui alt sablon de aplicat in prezentarea curenta.   Se poate utiliza si optiunea Master Slide din meniul Format fig 1. care ofera toate elementele unui slide in forma predefinita.

In fereastra Apply Design care apare (vezi figura nr.2) se afiseaza sabloanele disponibile iar cel curent ales se va vizualiza in mod Preview.


Figura nr.1: Fereastra Slide Master

Figura nr.2 - Fereastra Apply Design

Stilul diapozitivului curent se poate modifica din meniul Format cu optiunea Slide Layout, aleasa din meniul principal Format, sau activata cu butonul Slide Layout . Aspectul dorit (titlu, titlu&text, titlu& grafic, titlu & doua coloane ptr.continut etc.) se alege din fereastra SlideLayout ,vezi fig. nr 3)

Figura nr. 3 Slide Layout

Din meniul Format optiunea Background se poate crea propriul fundal al unui slide sau a tuturor prin optiunea de Apply to all sau numai unui slide selectat. Culoarea poate fi simpla sau combinata prin Fill efects unde se poate alege culoarea dorita si modul de aplicare a ei ( orizontal, vertical, pe diagonale etc)

Pentru realizarea feedback-ului si evaluarea performantei, se propune spre rezolvare urmatoarea aplicatie:

Asupra prezentarii propuse se exerseaza diferite formatari care sa fixeze cunostintele noi.

Se cere elevilor sa creeze o prezenatre pe care sa se aplice noile cunostinte.

Concluzii

Se vor face aprecieri individuale si colective asupra activitatii desfasurate

Scenariul   dupa care se desfasoara lectia:

Functii exercitate de evenimentul instructional

Activitati ale lectiei

Metode

Reactualizarea cunostintelor

Se face prin chestionarul cu intrebari (tabelul 1)

Conversatia de fixare

Intensificarea retinerii si asigurarii transferului de informatii

Se realizeaza cu aplicatia propusa, prin exersarea formatarilor asupra slide-urilor

Exercitiul

Conversatia

Comunicarea de noi cunostinte

Se realizeaza cu ajutorul fisei de lucru

Expunerea

Conversatia

Obtinerea performantei

Se realizeaza urmarind aplicatia rezolvata din fisa de lucru

Studiul individual

Exercitiul de consolidare

Evaluarea performantei

Se realizeaza prin rezolvarea unei   cerinte de a crea o prezentare de 5 slid-uri care sa contina formatari diferite ale acestora

Problematizarea

Lucrari aplicative





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2408
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved