Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Proiect de activitate didactica Clasa : a VII-a Matematica

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de activitate didactica



Scoala: "Geo Bogza"- Balan

Clasa : a VII-a C

Profesor

Data: 24 noiembrie 2006

Obiectul : Matematica

Subiectul: Patrulatere, arii;

Tipul lectiei: Fixare si consolidare a cunostintelor

Scopul lectiei: Consolidarea deprinderii de a aplica rapid si corect proprietatile

patrulaterelor, precum si formulele de calcul pentru arii;

Obiective:

Sa cunoasca enunturile teoremelor invatate la patrulatere si formulele de calcul pentru aria diferitelor figuri;

Sa aplice corect teoremele in rezolvarea problemelor;

Exersarea abilitatilor de lucru in echipa, cooperare, colaborare in vederea rezolvarii sarcinilor.

Metode si procedee Conversatia , Jocul didactic, munca in echipa ;

Resurse:

Ø      De timp

Ø      Umane: clasa de elevi impartita in 4 grupe a cate 5-6 elevi;

Ø      Materiale: foi de flip-chart, fise de lucru cu sarcinile, postituri ptr. impartirea grupelor, casetofon, CD cu formatia "Profu de mate".

Desfasurarea activitatii

  1. Momentul organizatoric (2-3 min.)

Salutul, prezenta.

  1. Evocarea (3 min)

Se propune un exercitiu de incalzire. Se completeaza individual propozitia " Daca as fi un patrulater, mi-ar placea sa fiu ...... , deoarece....... ." Se citesc prin voluntariat cateva raspunsuri.

  1. Realizarea sensului (40 min)

Lectia se va desfasura sub forma unei calatorii cu trenul in tara patrulaterelor. Se imparte clasa de elevi in 4 grupe prin tragerea biletelor, cele 4 grupe formand vagoanele trenului. Fiecare statie in care trenul  va opri va avea o anumita sarcina pe care fiecare grup va trebui sa o rezolve intr-un anumit timp.

Statia 1 numita "NUMARA" are ca sarcina numararea paralelogramelor dintr-o anumita figura data. Timpul alocat acestei statii este 5 min. Se discuta raspunsurile explicand grupei care eventual nu a rezolvat corect sarcina.

Statia 2 numita "PUZZLE MATEMATIC" are ca sarcina realizarea unui puzzle ce contine enuntul unei teoreme invatate la patrulatere. Fiecare grupa va avea la dispozitie 10 min sa aseze cuvintele in ordinea corecta, pentru a obtine enuntul unei teoreme .Se discuta solutiile.

Statia 3 numita "CE E CODIFICAT?" contine un rebus matematic pe care grupele vor trebui sa-l rezolve in 5 min, descoperind ce e ascuns pe verticala ingrosata. Se discuta solutiile.

Statia 4, si ultima, numita "REZOLVA" solicita aplicarea formulelor de calcul a ariei diferitelor figuri geometrice, precum si a proprietatilor triunghiului dreptunghic si a patrulaterelor. Elevii vor trebui sa afle aria unor figuri, lungimile unor laturi . Timpul de lucru pentru aceasta sarcina este 15 min.

Este important ca fiecare membru al grupului sa participe la realizarea sarcinii.

Profesorul trece pe la fiecare grupa discutand cu elevii eventualele neclaritati, monitorizand modul in care se implica fiecare in activitate.

  1. Reflexia "5 min."

Se propune auditia unei piese muzicale interpretata de formatia "Profu de mate" iar elevii vor trebui sa realizeze in grup un cvintet din care sa reiese ca au inteles despre ce patrulater este vorba in piesa respectiva. Se citesc cvintetele realizate.

STATIA I - Numara

Cate paralelograme sunt in imagine?

STATIA I - Numara

Cate paralelograme sunt in imagine?

STATIA II - PUZZLE MATEMATIC

  1. Intr-un  trapez isoscel unghiurile alaturate unei baze sunt congruente.
  1. Linia mijlocie a unui trapez este paralela cu bazele si are lungimea egala cu jumatate din suma lungimilor bazelor.
  1. Intr-un  dreptunghi diagonalele sunt congruente si se injumatatesc.
  1. Suma masurilor unghiurilor unui patrulater convex este 360.

STATIA II - PUZZLE MATEMATIC

  1. Intr-un  trapez isoscel unghiurile alaturate unei baze sunt congruente.
  1. Linia mijlocie a unui trapez este paralela cu bazele si are lungimea egala cu jumatate din suma lungimilor bazelor.
  1. Intr-un  dreptunghi diagonalele sunt congruente si se injumatatesc.
  1. Suma masurilor unghiurilor unui patrulater convex este 360.

STATIA III - Ce e codificat?

 

 

 

 

 

  1. Rombul cu un unghi drept se numeste..
  2. Element al unui patrulater.
  3. Nr. de varfuri ale unui paralelogram.
  4. Diagonalele unui romb sunt...
  5. Aria unei figuri.
  6. Se injumatatesc in paralelogram.
  7. Sunt paralele la trapez.
  8. Laturile neparalele in trapezul isoscel sunt..
  9. Trapezul cu diagonalele congruente.
  10. Trapezul cu una din laturile neparalele perpendiculara pe baze.

STATIA IV - REZOLVA

  1. Calculati aria unui trapez isoscel stiind ca baza mica are lungimea de 8 cm. , inaltimea este de 4 cm iar unghiurile alaturate bazei mari au fiecare masura de 45.
  1. Calculati perimetrul unui patrat care are aria de 25 cm.
  1. Calculati aria unui triunghi isoscel ABC, AB=AC cu mediana AM de 6 cm. si MC=5 cm.

STATIA IV - REZOLVA

  1. Calculati aria unui trapez isoscel stiind ca baza mica are lungimea de 8 cm. , inaltimea este de 4 cm iar unghiurile alaturate bazei mari au fiecare masura de 45.
  1. Calculati perimetrul unui patrat care are aria de 25 cm.
  1. Calculati aria unui triunghi isoscel ABC, AB=AC cu mediana AM de 6 cm. si MC=5 cm

STATIA IV - REZOLVA

  1. Calculati aria unui trapez isoscel stiind ca baza mica are lungimea de 8 cm. , inaltimea este de 4 cm iar unghiurile alaturate bazei mari au fiecare masura de 45.
  1. Calculati perimetrul unui patrat care are aria de 25 cm.
  1. Calculati aria unui triunghi isoscel ABC, AB=AC cu mediana AM de 6 cm. si MC=5 cm


Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2532
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved