Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Proiect de lectie Clasa : an 2 Didactica psihologiei

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de lectie

Unitatea de invatamant : UPT, DCLS, CRP



Data

Propunator-Practicant

Clasa : an 2 

Durata : 15 minute

Nr. de elevi prezenti/inscrisi

Disciplina : Didactica psihologiei

Unitatea de invatamant : "Strategii argumentative in predarea psihologiei"; apartine de capitolul "Strategii discursive utilizate in predarea psihologiei"

Tipul lectiei : expunere

Scopul lectiei : educativ

Obiective operationale : elevul va fi capabil sa :

- defineasca argumentarea si caracteristicile acesteia;

- cunoasca strategii si conditii de argumentare;

Resurse procedurale :

-metode de invatamant : expozitiunea-descrierea

-forme de organizare a activitatii de invatare : colective, frontala-prezentare la proiector

-forme de dirijare a activitatii de invatare : dirijata de profesor cu ajutorul materialului didactic: proiector

Momentele lectiei

Continuturi

Obiective de referinta/Competenta specifica

Resurse

Evaluare

Metode

Mijloace

Forme de organizare a lucrului cu elevii

Captarea atentiei; moment organizatoric

Se capteaza atentia prin anuntarea titlului lectiei; pregatirea materialului didactic necesar(proiector)

Sa inteleaga continutul titlului; sa prezinte interes pentru titlul prezentat

Brainstorming-despre argumentare

Prin intermediul proiectorului, folosirea slide-urilor

Manual

Colective-expunere

Atentia data profesorului

Verificarea cunostintelor anterioare

Scurta recapitulare a cunostintelor predate anterior

Sa formuleze corect si sa stie raspunsurile la lectia precedenta

Metode interogative: conversatie didactica

Manual

Colective si individuale: X, ce am facut ora trecuta?

Participare activa, calitatea raspunsurilor date de elevi

Comunicarea noilor cunostinte

Expunerea si descrierea conceptului de "argument", cu ajutorul slide-urilor pentru a se intelege mai bine

Sa fie atenti si sa manifeste interes pentru noua lectie

Expunere:

Argumentarea este..

Caracteristicile argumentarii sunt.

Manual

Slide-uri

Colective-expunere

Atentia data profesorului

Fixarea cunostintelor predate

Lamuriri suplimentare la intrebarile puse de elevi sau punerea de intrebari scurte pe parcursul predarii pentru a vedea daca s-au inteles corect informatiile

Sa formuleze intrebari si raspunsuri in legatura cu textul lectiei

Conversatia didactica:

Ce ati inteles voi ca este argumentarea?

Cate caracteristici are?Si care sunt ele?

-

Colective si individuale

Analiza intrebarilor si a raspunsurilor date de elevi

Conexiunea inversa (feedback)

Raspunsuri la intrebarile puse de elevi

Sa formuleze intrebari cu scopul clarificarii unor neintelesuri din lectie

Conversatia didactica

Manual

Slide-uri

Colective si individuale

Analiza intrebarilor puse de elevi

Evaluarea performantelor (cunostintelor)

Intrebari punctuale cu privire la continutul lectiei expuse

Raspunsul corect dat de elevi la intrebarile puse de profesor

Conversatia didactica

Manual

Slide-uri

Colective

Evaluare frontala

Asigurarea retentiei

Tema pentru acasa : sa invete lectia predata

Sa faca tema, adica sa invete pentru ora viitoare

Tema

Colective- tema

Evaluare frontala ora urmatoare



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1427
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved