Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Proiect de lectie Colaje si machete - Macheta - "Palatul Timpului"

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de lectie

Data

Scoala: Liceul "Jean Bart", Sulina



Clasa: a III-a B

Invatatoare

Aria curriculara: Educatie tehnologica

Disciplina: Abilitati practice

Unitatea de invatare: Colaje si machete

Detaliere de continut: Macheta - "Palatul Timpului

Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi

Obiective de referinta

1.2. sa utilizeze tehnici simple de prelucrare si constructie din carton

2.1. sa identifice etapele de realizare a unui produs finit

Obiective operationale

O1. sa observe proprietatile elementare ale unor materiale cum ar fi: cartonul, hartia, sarma, etc.

O2. sa realizeze un produs, conform cerintelor din fisa de lucru prezentata

O3. sa descrie corect si complet activitatile desfasurate de sine sau de grupa din care a facut parte

O4. sa analizeze constient lucrarile membrilor celorlalte echipe

O5. sa manifeste initiativa, spirit de cooperare si intrajutorare in grupul de elevi in care isi desfasoara activitatea

Oa. Sa participe cu placere si interes in toate momentele lectiei, cunoscand utilitatea obiectelor confectionate

Strategii didactice de tip euristic:

Metode si procedee:

- conversatia M1

- analiza M2

- explicatia M3

exercitiul M4

jocul de rol M5

Mijloace de invatamant:

carton m1

crengute m2

copacei confectionati in tehnica mulajului din hartie m3

lipici m4

hartie creponata m5

hartie glacee m6

foarfece m7

sclipici m8

staniol m9

placa polistiren m10

scobitori m11

vata m12

aquarelle m13

casetofon +caseta m14

plansa m15

Forme de organizare:

Activitate: -colectiva FO1

-individuala FO2

-pe echipe FO3

Participare: - dirijata FO4

-independenta FO5

Sarcinile: - individuale FO6

-pe echipe FO7

frontale FO8

Bibliografie

"Programa scolara, clasele a III-a si a IV-a", MEC, Bucuresti, 2004

Invatamantul primar", Revista scolara dedicata cadrelor didactice, Ed. Miniped, Nr.1, 2004

"Invatamantul primar", Revista scolara dedicata cadrelor didactice, Ed. Miniped, Nr.4, 2004

"Metodica activitatilor practice in ciclul primar", Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1979

Nr. ctr.

Evenimentele lectiei

Obiective

Elemente de continut / Activitati de invatare

Strategii didactice

Forme de organizare

Evaluare

Momentul organizatoric

pregatirea materialelor necesare pentru inceperea lectiei

asigurarea climatului de incredere reciproca

Captarea atentiei

Oa

  • "Iarna" discuta cu elevii, adresandu-le o serie de intrebari si solicitandu-le ajutorul pentru confectionarea darului pentru tatal sau
  • prezinta o plansa care sa o reprezinte

M1

m15

FO8

Anuntarea subiectului, temei si enuntarea obiectivelor

Oa

Ghicitoare:

Am un copac cu 12 ramuri:

Pe fiecare ramura sunt cate 4 cuiburi,

Iar in fiecare cuib sunt cate 7 oua.

Ghici, ce e?

se anunta ca elevii au de confectionat impreuna macheta "Palatul Timpului" si ca vor primi mape cu sarcini de lucru pe care trebuie sa si le imparta si sa le lucreze

M1

FO8

Aprecierea

Demonstratia si explicatia

O1.

se citesc sarcinile ce revin fiecarei echipe

se dau explicatii, unde este cazul

elevii isi impart sarcinile de lucru

M2

M3

FO3

Realizarea lucrarii

O2

O3

O5

Oa

Realizeaza sarcinile date in echipa

Se intoneaza cantece specifice celor patru anotimpuri

Se recita poezii specifice celor patru anotimpuri

Este impodobita macheta, pe parcursul finalizarii lucrarii

Expun lucrarea finala in fata tuturor

* Se apreciaza echipele intre ele

m1 m9

M4  m2 m10

m3 m11

m4 m12

m5 m13

m6 m14

m7

m8

FO4

FO2

FO5

FO6

FO1

FO7

Aprecieri

Stimularea elevilor

Aprecieri finale

O4

  • Este apreciata lucrarea colectiva
  • Fiicele ofera darurile confectionate tatalui lor
  • Batranul An le impaca, spunandu-le ca este convins de dragostea  lor, asa cum a fost intotdeauna!

M5

FO7

FO6

Evaluare finala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2748
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved