Proiect de lectie (E.R.R.)
Invatatoare -
Obiectul Limba romana
Subiectul Partile de vorbire (substantive,
adjectiv, numeral)
Tipul lectiei Recapitulare
Clasa a III-a B
Motivatia - aceasta lectie este importanta deoarece ajuta elevul sa
diferentieze usor un cuvant de
Altul, in functie de ce arata el, mai precis in
functie de felul, numarul, si genul acestuia. Prin exercitiile propuse se
dezvolta si gandirea critica si imaginatia, calitatile gandirii si se
antreneaza atentia elevului.
Obiective operationale sa recunoasca partile de vorbire invatate ;
-
sa analizeze
partile invatate (fel, numar, gen) ;
-
sa scrie corect numeralele ;
-
sa lucreze rapid, corect si cu interes.
Conditii prealabile : fiecare elev trebuie sa
aiba insusite definitiile la toate partile de vorbire.
Evaluarea : test de evaluare la sfarsitul lectiei, realizandu-se
astfel feed-back-ul.
Resursele si managementul timpului :
a) Resurse
procedurale metode traditionale si alternative (exercitiu, explicatia,
analiza, metoda ,,Ciorchinelui si metoda ,,Mozaic) ;
b) Resurse
umane 16 elevi ;
c) Resurse
de timp 45 minute.
Lectia propriu-zisa
1) EVOCARE
se verifica tema de casa si lectia anterioara (poezia ,,Stupul
lor de T.Arghezi)
-se vor pune intrebari asupra lectiei sub forma de joc : ,,Fetele intreaba, baietii
raspund, apoi invers ;
2) REALIZAREA
SENSULUI trecerea la lectia noua se realizeaza printr-un alt joc intitulat ,
,,Ce
nu se potriveste ?. Se enumera cuvintele :
a) soare,
minge Ionica, frumos ;
b) trei,
catel, doisprezece, patru ;
c) mama,
cuminte, frumos, dragalas ;
Copiii trebuie sa
observa partea de vorbire ce este nepotrivita.
Se anunta
subiectul lectiei : Recapitularea partilor de vorbire invatate.
Se aplica
metoda ,,Ciorchinelui.
In timp ce se
realizeaza ,,Ciorchinele vor fi date exemple
concrete, realizandu-se astfel
recapitularea cunostintelor.
In continuare
se va realiza si metoda ,,Mozaic. Se vor alege
grupuri de experti si grupuri
casa. Fisa pentru experti se afla anexata la proiect. Dupa
ce se va termina totul, elevii
revin in grupurile casa si explica colegilor rezolvarea
acestora, realizandu-se apoi un
schimb de fise.
3) REFLECTIA
pentru a se vedea cum utilizeaza elevii sensul lectiei se va da un scurt test
de
evaluare si in functie
de rezultatele acestuia se va alcatui sensul lectiei urmatoare.
Dupa lectie
Se va da tema de casa si se vor face aprecierile
necesare incurajarii muncii elevilor.
In incheiere se va canta un cantec inchinat
mamelor, intrucat se apropie ziua acestora (,,Floricica
de pe ses).

Grupa de
experti nr.1
1. Extrageti
substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:
Mos Martin mananca mure.
In desisul din padure.
|
SUBSTANTIVE COMUNE
|
SUBSTANTIVE
PROPRII (nume de
)
|
|
|
|
2. Grupeaza
substantivele date in functie de gen: ograda, portita, Scufita-Rosie, Tarnava,
tablou, copil.
3. Scrie
la plural urmatoarele substantive : pisica, veverita, om
.
4. Gaseste
adjective potrivite pentru substantivele :
GLAS - PADURE
-
-
-
5. Sublineaza
numeralele din text :
Am un stejar cu douasprezece ramuri.
Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.
In fiecare cuib se afla sapte oua.
Grupa de experti nr.2
1. Extrageti
substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:
Motosel si Botosel
Erau doi pisoi la fel
Nu-i deosebeam decat
Dup-o dunga de pe gat.
|
SUBSTANTIVE COMUNE
|
SUBSTANTIVE
PROPRII (nume de
)
|
|
|
|
2. Grupeaza
substantivele date in functie de gen: lan, brad, carabus, Laica, televizor,
carte.
3. Scrie
la plural urmatoarele substantive : masina, carte, pix
..
4. Gaseste
adjective potrivite pentru substantivele :
FETITA - ZAPADA
-
-
-
5.
Sublineaza numeralele din text :
Am un stejar cu douasprezece ramuri.
Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.
In fiecare cuib se afla sapte oua.
Grupa de
experti nr.3
1. Extrageti
substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:
Lizuca se simti putin infricosata.
-
Ce ne facem noi, Patrocle ? intreaba
ea pe catel. Drumul nu se mai cunoaste.
-
Asteptam dimineata.
|
SUBSTANTIVE COMUNE
|
SUBSTANTIVE
PROPRII (nume de
)
|
|
|
|
2. Grupeaza
substantivele date in functie de gen: dulap, penar, magazin, floare, Angela,
Romania.
3. Scrie
la plural urmatoarele substantive : fetita, ghiozdan, cer
..
4. Gaseste
adjective potrivite pentru substantivele :
CER- CARTE-
- -
5.
Sublineaza numeralele din text :
Am un stejar cu douasprezece ramuri.
Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.
In fiecare cuib se afla sapte oua.
TEST DE EVALUARE (10 puncte)
1. Analizeaza substantivul si adjectivul din
propozitia :
Am gasit o floare frumoasa.
floare=subst.
, nr.
., gen.
.
frumoasa=
.,
nr.
., gen.
.
2. Scrie cu
litere numerele:
12-
..
15-
..
20-
..
80-
..
100-
TEST DE EVALUARE (10 puncte)
3. Analizeaza substantivul si adjectivul din
propozitia :
Am gasit o floare frumoasa.
floare=subst.
, nr.
., gen.
.
frumoasa=
.,
nr.
., gen.
.
4. Scrie cu
litere numerele:
12-
..
15-
..
20-
..
80-
..
100-